14 Haziran 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"Ben oyumu kullanacağım oğlum, bana yardım edin!"

 Ülkemizin güzel insanları çok güzel bir seçim yaptılar. Sonuçlar bütün milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Belki ülkemizin ve halkımızın demokrasiyi özümsemiş halini örnek alacak ülkeler için de hayırlı olacağını umuyorum.

       Bu hafta içinde yazılacak bütün yazıların ucundan köşesinden bir bağlantı kurarak seçimle ilgili bir şeyler söylemesi doğaldır. O nedenle ben de bu yazımı seçimle bağlantılı yazmayı uygun gördüm. Seçim sandığı başında tanık olduğum ve beni çok etkileyen bir olayı anlatarak konumu işlemek istiyorum. O da şu: 1050 no'lu sandık, saat 16:00 olunca oy kullanacak kimse olmadığı için normal olarak açıldı ve sandık kurulunun yapması gereken son işlemler de tamamlandıktan sonra zarflar açılmağa ve oyların yazılmasına başlandı; hatta belki oy sayım ve yazımı yarılanmıştı ki yaşlı bir nine, bir delikanlının kollarında geldi ve bu sandıkta oy kullanması gerektiğini bildirdi. Sandık kurulu başkanı, oy sayımı başladığını ve sürenin dolduğunu, oy kullandırmasının mümkün olamayacağını söyleyince nine, “Oğlum ben oyumu kullanmak istiyorum; eskiden beni evden araba ile alıyorlardı. Bu gün arayıp-soran olmadı. Bana yardımcı olunuz, vaktinde yetişemedim.” dedi. Tabi ki bu mümkün olamadı.

       Benim asıl üzerinde durmak istediğim husus, bu ninenin tavrıdır. O yaştaki bir insanın demokratik hakkını kullanmak istemesindeki ısrarını ve bir “oyun” çok önemli olduğunun bilincinde olması, halkımızın seçim ve oy kullanma hususundaki hassasiyetini göstermesi bakımından çok önemlidir.

        Seçim sonuçlarına gelince, bu hususta da notlarım olacaktır. Şöyle ki:

 

1-                      Ak Parti ve lideri Recep Tayyip ERDOĞAN kayıtsız şartsız başarılıdır. Sadece Türkiye değil, bu başarıyı bütün dünya onaylamıştır.

2-                      Çok örnek bir seçim devresi geçiren Türk Halkı demokrasi örneği vermiştir.

3-                      Muhalefet partilerinin, oy devşirme amaçlı kullandıkları, asılsız ve mesnetsiz “hırsızlık, ülkeyi bölme ve satma” karalamaları halk nazarında prim yapmamış aksine bu karalamayı yapanlara prim kaybettirmiştir. 

4-                      CHP lideri sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, başarılı olduğunu söylemektedir. Ancak rakamlar hiç de öyle söylemiyor. Çünkü koskoca DSP eridi gitti. Sol partilerin hepsi güç birliği yapmasına karşın sonuç meydandadır. O halde sol partiler, başlarını öne eğerek biraz düşünmek zorundadırlar.

5-                      MHP sadece karalama kampanyası yerine proje bazında politika yapsa daha başarılı olurdu. Lidere karşı muhalefetin ayağa kalkacağı sinyalleri şimdiden belirginleşmeğe yüz tutmuş gibi görülüyor.

 

       Sonuç olarak şunu, göğsümüzü gere gere söyleyebiliriz. Türk Halkı, dünya kamuoyu önünde çok güzel bir demokrasi sınavı vermiştir. Kavgasız, dövüşsüz her kimin ne derdi varsa mecliste halletmesini istemiş ve bu yönde irade beyanında bulunmuştur.

       Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Sağlıcakla kalınız.

       Saygı ve sevgilerimle…

 

 Bu Haber 2257 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI