18 Haziran 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Ruh eğitimi
atakici52@hotmail.com

Dünyada iyiyi ve kötüyü ayırt edebilme ve ikisinden birini seçebilme gücü yalnız insanlara verilmiştir. İnsanın manevi kişiliğinin anlaşılmasına bağlı olan bu güç, insanın düşünce ve davranışlarını yönetirse, o insan medeni sayılabilir. Bir insan iyiliği sevmeye, aramaya ve her günkü hayata uygulamaya alışmışsa, o ideal bir insandır. İyi bir ruhun etkisi altında olmayan kültür, tehlikeli bir kuvvettir. Vicdan, merhamet ve sevgiyi taşımayan kültür, insan için güçlü olan hürriyet, sulh ve kardeşliği yok edebilir. Sadece aklın yönettiği kültür, insanı zeki ve irade sahibi bir makineye döndürür. Acı çekmekte olan insanlık, bundan daha ağır bir şey olmadığını, ruh eğitimine önem vermemenin bu yarayı daha da derinleştirdiğini kavramaya başlamıştır. Bu gün okullarımızda öğrencilerin cumhuriyetin geleceği ile ilgili olmaları sağlanmaya çalışılıyor… Milletimizin kaderi bu gençlerin elinde olacağından, onları nasıl yetiştirdiğimize çok dikkat etmeliyiz. Bu gelecekte akıllıca yaşamalarına, yeteneklerini geliştirmelerine ve hayatta başarılı olabilmelerine yardım edecek ruh sağlığı kazandırıyor, ruh sağlıklarını geliştirebilecekleri bir şeyler öğretebiliyor muyuz? İnsanlığın tecrübelerine dayanarak zekAlarını geliştiriyoruz… Kitaplar, laboratuarlar, tersaneler, internetler ve kütüphaneler istifadelerine sunuyoruz… Ama acaba onlara, ruhların uyandıracak, gerçeğe ve değerlere olan bağlılıklarını artıracak, insanlara karşı olan sevgi ve saygı duygularını geliştirecek ahlaki duyguları, bilgileri ve hünerleri yeterince öğretiyor muyuz?   Onlara kabiliyetlerini, yalnız kendi yararları uğruna değil, başkalarına yardım için de kullanmak yolunu gösteriyor muyuz?... Dünya sulhu onlara öğrettiğimiz şeylere bağlıdır. Ben, biz, siz ve onlar, hepimiz huzur istiyoruz. Hayatımızı zenginleştirmemiz için huzura ihtiyacımız var. Ama insanlar iyi ile kötüyü ayırt etmedikçe ve yararlarını gözetmeksizin gerçek için çalışmadıkça  sulh elde edilemez, sevgi hakim kılınamaz!!! Gençlerimize insanlığın ortak değerlerini sevmeği ve onun için çalışmayı, kendi yararlarını gözetirken başkalarını unutmamayı, hayatın güçlükleri karşısında erkekçe hareket edebilmek için yokluk ve mahrumiyetlere katlanmayı öğretmeliyiz… Ruhumuzu düşünmeden, sadece bilgimizi yükseltmeyi gaye edinen öğretim, yalnız yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda insanlığı büyük ve tehlikeli bir uçuruma doğru da sürükler.

KONU İLE İLGİLİ VECİZ SÖZLER:  Mutlu olmak istiyorsak, gerçek hayatın cisimde değil, ruhta olduğuna inanmalıyız. TOLSTOY.

İnsanı mutlu kılan şey şartlar değil, ruh yapısıdır. VOLTAİRE. 

Duyan ve gören sadece ruhtur. Geri kalan her şey sessiz ve sağırdır.

Büyük bir ruhta her şey büyüktür.BLAİSE PASCAL….Vücudu öldürenden korkmayınız, ruhu öldürenden korkunuz. DIDEROT.

Vücut ruhun bineğidir. ŞEYH GALİP.

Şahsiyetini kazan, faziletlerini kemale eriştir, zira sen, cisminle değil, ruhunla insansın. Not Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 Bu Haber 1934 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI