20 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye, Fatsa, Ordu nerden başlamalı?
musakiroglu@mynet.com

Olaylara duygularının önündeki aklı ile bakmayı becerebilenler Ünye, Fatsa, Ordu arasındaki sürtüşmenin saçmalığını sürekli dile getirmişlerdir. Ancak; bu sürtüşmenin kaybettirdiği zaman, enerji, maddi ve manevi gücün her üç merkez için hayati derecede önemli olduğuna vurgu yapan bu insanlar maalesef pek fazla dinlenmemiş, kaale alınmamıştır.

 

Tersine, çatışma yanlısı olanlar, sürtüşme ve tartışmalardan beslenenler daha çok dinlenmiş, çok daha fazla kaale alınmışlardır.

 

Ben Ünye'de köşe yazısı yazmaya başladığım 1988 yılından bu yana bu çatışmaya sık sık dikkat çekmişimdir. Bu çatışmaların bazıları tarafından özellikle körüklendiğini, onların bu çatışmalardan menfaat sağladıklarına vurgu yaptım.

 

Şimdi yeni bir dönem başladı. Sn. İdris Naim Şahin'in önderliğini yaptığı “Altın Ordu” dönemi… Bu proje bütün Ordu'nun her tarafını birlikte geliştirme ve kalkındırma projesidir. Ama asıl özünü; Ordu'nun her tarafıyla birlikte hareket etmesi, işbirliği ve güç birliği yapılması oluşturuyor.

 

Sn. Şahin'in, Altın Ordu projesi seçimde partisine verilen büyük oy çoğunluğu ile Ordu merkez, Fatsa ve Ünye bölgelerinde kabul gördü uygun bulundu.

 

Şimdi artık bir yerlerden başlama zamanı. Ama nerden…

 

Yılların yanlış söylemleri yüzünden birinin diğerine karşı güven endişesi olan Ordu, Fatsa, Ünye bölgesi işin daha başında ne yapmalı?

 

Ben derim ki; bu üç bölgede zaman zaman çeşitli sosyal, kültürel etkinlikler düzenliyor. Buralarda çeşitli dallarda spor karşılaşmaları oluyor.

 

Gerek Ünye'de, gerek Fatsa'da gerekse Ordu merkezdeki her türlü etkinliğin duyurusu başta bu üç merkez olmak üzere Ordu'nun bütün ilçe, belde ve köylerinde yapılsın.

 

Bu etkinlikler belediyeler tarafından ilan edilsin. Etkinliklerle ilgili afiş, resim, poster, duyuru ne varsa bütün Ordu genelinde uygun yerlere asılsın.

 

Böylelikle her yer ve o yerlerde yaşayan herkes sadece bulunduğu yerdeki etkinliklerden haberdar değil, Ordu ilinin her tarafındaki etkinliklerden haberdar olsun.

 

İlanı duyan, gören her kimse o etkinliğe gider, görürse ne ala… Ama gidememiş olsa bile davet ediliyor olması da çok önemli. Kişinin kendisini yaşadığı ilçenin, beldenin, köyün dar alanında sıkışmış birisi olarak görmesi yerine, Ordu ilinin bir mensubu, bir parçası olarak görmesi ildeki “Ordululuk” düşüncesinin güçlenmesine katkı yapacaktır.

 

Ama çok daha önemlisi, böyle davet, duyuru ve ortak katılımlı etkinlikler Ordu ilinin beşeri birlikteliğini, sosyal birlikteliğini, her alandaki birlikteliğini tesis etmek için sağlıklı bir temel oluşturacaktır.

 

Bu düşüncemi hedefteki Altın Ordu birlikteliği için paylaşmak, tartışmaya açmak istedim.

 

Eğer kabul görürse zaman kaybetmeyelim, tez elden etkinliklerle ilgili karşılıklı davetlere başlayalım.           

 

 

 

 Bu Haber 2170 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI