23 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vali Orhan Düzgün'ün talimatı çok önemli...
musakiroglu@mynet.com

Deniz/plaj mevsimi başladı ya… Bundan sonra eller yürekte yine boğulma haberleriyle irkilir dururuz.

 

Pazartesi sabah gazete büromuza gelen haberde gördüm. Ünye'de bu sene deniz ilk kurbanını almış. İlköğretim okulundan bu yıl mezun olan 15 yaşındaki Ozan denizdeki sinsi akıntıya kurban gitmiş.

 

Her sene bu aylarda meydana gelen boğulmalar öncesinde veya ilk boğulma haberlerinde yazar durur… Boğulma olaylarına karşı, kıyıda ve denizde tedbir alınması için feryat ederiz.

 

Feryat ederiz de ne olur?

 

Dikkate alınır mıyız?

 

Ne arasın… Hala eski hamam, eski tas yola devam…

 

Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün'ün ne derece tutarlı, duyarlı, işinin sorumluluğu ile hareket eden örnek valilerden birisi olduğunu çeşitli çevrelerde sık sık duyar. Biz de aynı kanaatleri paylaşırız.

 

Sn. Valimiz biliyoruz ki bu konuda da son derece duyarlı. Ama gel gör ki ilgililer ne kadar duyarlı?

 

Sayın Valimizden rica ediyoruz; boğulma olaylarına karşı kaymakamlıkları, belediyeleri ve diğer ilgili kurumları acil tedbir almaları yönünde uyarsa.

 

Eğer yapılmış bir uyarı varsa da bizim gözümüzden kaçmışsa, bu uyarısı sonucu nerde hangi tedbirler alınmış ya da alınmamış inceletse…

 

Yoksa, batıda Akçay Deresi ile doğuda Piraziz deresi arası 90 km'lik sahilde kol gezen sinsi akıntılara nice canlar verilir. Ocaklar söner, içler yanar.

 

Bir de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından her yıl Haziran ayı başlarında ve ondan sonraki her ay Ordu ilinin bütün plajlarında deniz suyu kirlilik oranı ölçülür, kamuouyu ile paylaşılırdı.

 

Su sene bu ölçüm ya yapılmadı ya da yapıldı da kamuoyu ile paylaşılmadı.

 

Halbuki, bu ölçümün yapılması ve sonucun kamuoyu ile paylaşılması insan sağlığı açısından son derece önemli. Çünkü insanlar; girdikleri suda neler var neler yok, sağlık için zararlı mı değil mi bilemezler.

 

Hele bu yıl Ünye İskelesi'nde çoluk çocuğun alabildiğine denize girdiğine şahit oluyoruz. Her sene giren vardı da bu sene daha fazla giriliyor.

 

Benim bildiğim 25 senedir sağlık yönünden sakıncalı olduğundan İskele'de denize girmek yasak.

 

İyi de bu çocuklar nasıl oluyor da böyle güpegündüz, uluorta denize girebiliyorlar?

 

İskelenin Samsun tarafı Yalı'dan, merkezde Belediye'nin önü, Atatürk Parkı kıyısındaki derebakslardan ve Tabakhane Deresi'nden denize ha bire lağımlı su akıyor. Bu bölge körfez olduğundan oluşan kirliliği deniz çarçabuk derin denize taşıyamıyor. Birikinti önemli ölçüde körfez içinde yığılıp kalıyor. 

 

Bu çocuklar işte bu lağımlı-kirli suyun içinde denize giriyorlar. Bunların hasta olmamaları, ayrıca hastalık bulaştırmamaları ne kadar mümkün?

 

İlgililer bir an önce buradan denize girmeyi önlemeliler.

 

Yazımın sonunda tekrar ediyorum; Sayın Valimizin gerek boğulmalar gerekse deniz suyu ölçümleri konusundaki talimatları tam da bu sırada, deniz mevsiminin başında çok önem arzediyor. 

 

 

 

 Bu Haber 1867 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI