24 Haziran 2011 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Haydi Çocuklar CAMİİ'YE

             Okullar tatil oldu. Çocuklarımız bir hafta ara verip dinlendiler. Şimdi dini bilgilerini almak ve Kuran okumayı öğrenmek için camilere ve kuran kurslarına gitmeye hazır olsunlar. Bizler ebeveynler olarak çocuklarımızı karşımıza alıp onlara, Kuran okumayı ve diğer dini bilgileri öğrenmenin ne kadar önemli ve şart olduğunu güzel, güzel anlatmalı ve ikna etmeliyiz.

·  Bugün büyük çoğunluğumuz Kuran okumayı ve ibadetlerimizle ilgili bilgileri hep çocukluğumuzda yaz tatillerinde camilere ve yaz Kuran kurslarına giderek öğrenmişizdir. Evde anne, babanın öğretmesi çok zor, hatta imkansız. O halde çocuklarımızı sevdirerek, teşvik ederek camilere ve yaz Kuran kursu yapılan kurs, dernek ve vakıflara gönderelim, takip edelim hatta neler öğrendiklerini hemen her gün akşam sorarak tekrarlattıralım. Böylece çok önemli bir vazifeyi yapmış olalım ve büyük mesuliyetten kurtulalım. Yoksa ilerde bu açığı kapatmak hiç mümkün değil. Belli yaştan sonra  bu gerekli bilgileri ve Kuran okumayı öğrenmek veya öğretmek çok çok zor. Ağaç yaşken eğilir sözü boşuna  söylenmemiştir.

·  Çoğu kurslarda eğlenceli, yarışmalı, hediyeli, piknikli, oyunlu hale getirilerek çocuklarımızın bıkmadan sıkılmadan eğlenerek öğrenmeleri sağlanıyor. Bu da oldukça  faydalı bir yöntem olsa  gerektir.

·      Yine son yıllarda çokça  açılan özel ana okullarında yani okul öncesi eğitim ve öğretimde bu yöntem büyük ölçüde fayda sağlıyor. Bunu uygulayan veliler açıkça  faydasını ve sonucunu  görüyor, görüyoruz.

·       Şahsen ben bunu fiilen görenlerden biriyim. İkisi çok küçük(bir aylık)  üçü 1 - 1,5 – 2,5  yaşında, diğer üçü ise 6 – 8 – 11 yaşlarında sekiz torunum var elhamdülillah. Yaşı büyük olan üçü de bu tip okul öncesi ve yaz tatillerindeki bu şekil kurslara katılarak birçok dini bilgileri ve Kuran okumayı öğrendiler. Sıradakilere de Allah sağlık verdiği sürece  bu yöntemi uygulamayı düşünüyoruz.

·   Bu gün gençlerimizin çoğu bırakın Kuran okumayı namaz kılmayı, gusül abdesti almayı  bilmiyorlar. Helal haram nedir, ne değildir  bilmiyorlar. Vatana, devlete, büyüklere, hocaya, komşuya saygıyı sevgiyi bilmiyorlar. Yardımlaşmayı, paylaşmayı, kardeşliği, arkadaşlığı  bilmiyorlar. Tabi ki bilenler öğrenenler ve yapanlar  hariç tabii… Bütün bu iyilik ve güzellikler öncelikle  ahlak ve maneviyat eğitiminden yani küçük yaşlarda  başlayan dini eğitim ve öğretim ile başlar. Tabii ki bunu da siz-biz analar babalar dedeler önemseyeceğiz ve tatbik edeceğiz.

·       Bu konuda iki küçük örnek vermek istiyorum; daha dün  iki torunumu bu tür kurslara(etkinliklere) gönderdik. Bu yaz  yeniden başladıkları ilk gün babaları öğle tatilinde yiyecek bir şeyler almaları için ceplerine de ufak harçlıklar koymuş. Akşam üstü eve döndüklerinde henüz 7 yaşında olan erkek torunum neler okuyup yaptıklarını anlatırken; öğle namazına kursun yakınındaki camiye  gittiklerini orada üstünde delik bulunan ve yardımlarınızı buraya atın yazılı bir kasa gördüğünü, cebindeki iki lira harçlığı buraya attığını anlattığında hepimizin gözleri doldu ve onu kucaklayıp tebrik ettik. Teyzesi önce davrandı çıkardı on lira verdi, ben de  “Spor ayyakbın da  benden” dedim. Torun sevindi ve yaptığı işin ne derece doğru ve faydalı olduğunu anladı. İstanbul'daki 6 yaşındaki diğer torunum ise bana  telefonda ana okulunda öğrendiği namaz surelerini okudu ve Kuran'a  geçip okumayı öğrendiğini söyledi ve açıp birkaç satır okudu. Onun da hediyesini bu hafta sonu İstanbul'a  gidince vereceğiz inşaallah. Bir buçuk yaşındaki başka bir erkek torunumla, ikibuçuk yaşındaki kız torunum ise biz namaz kılarken yanımızda gelip bizimle birlikte namaz kılıyorlar. Bunlar  küçük örnekler. Daha yazılabilecek neler var neler…

·  Kıymetli okuyucular, dostlar birçoğunuzun bu konularda hassas olduğunuzu tahmin etmekle birlikte, toplumumuzun bu alandaki eksiklerinin çok olduğu da maalesef ortadadır. Elbirliği ile bu konulara eğilelim ve etrafımızdakileri uyaralım, ikaz edelim, teşvik edelim. Biz Müslümanız çocuklarımızı ziyan etmeyelim .

·    Bu gün Cuma hutbesinde de muhtemelen bu konu işlenecektir. (geçen Cuma gittiğim camide hoca kısa kesti söylemedi)

·    Hepinize hayırlı Cumalar diliyorum.

·  Kalın sağlıcakla.

 

 

 Bu Haber 1597 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI