25 Haziran 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Islah etsin
atakici52@hotmail.com

Birçok insan yakınlarına, birçok anne baba da çocuklarına karşı, onlarla ilgili hoşlarına gitmeyen olumsuz bir durum gördüklerinde adetlerimizden biri olduğu üzere ‘'Allah ıslah etsin'' cümlesini kullanırlar. Kimi bu cümleyi beddua öncesi öncü mesaj mahiyetinde kullanır, kimi de Allahın o kişiyi yola getirmesi, olumsuzluklarını gidermesi dilekleri ile kullanır. Yalnız ne var ki… Bunca ıslah etsin dileklerimize ve her  fırsatta ‘'ne olacak bu memleketin hali'' yakınmalarımıza rağmen, sorunlar yığınla ve tüm yalınlığı ile ortalıkta durmakta, biz çabalamadığımız için Allah da bu yığınla sorunu ıslah etmemektedir.

Neme lazımcılığı çoktan geride bırakan Avrupa'nın, giyimini ve bize uymayacak yaşamını en görgüsüz halimizle taklit ederken, onların ‘'aman sende gamsızlığını'' çoktan rafa kaldırdığı yaşam biçimini pek uygulamayız… Uygulamayız çünkü gerçeği dile getirmek zordur. Dobra olmak zordur… Oysa sorunun kıyısından geçmek, suya sabuna dokunmadan günü kurtarmak hem daha kolay, hem de riski olmayan bir yaşam biçimidir…

Biz bana neci yaşam biçimini devam ettirdiğimiz sürece de sorunların çoğu bir türlü ıslah olamamak da, hayatımızın umulmadık kulvarın da ayağımıza takılıp bizi şaşırtmaktadır… Ama biz, yine ayağımıza takılan sorunu ağustos sülüğü gibi görmekte ve silkelenerek ondan kurtulup, onunla uğraşmayı hep başka zamana tehir etmekteyiz… Yani, sorunları genellikle halının altına saklamaktan imtina etmeyiz. Sonrada bir araya gelip filozoflaşarak, en bilge halimizle ne olacak bu memleketin hali teranelerinden dem vururuz!  Kediye demişler ki; şu fare bıyığının önünden geçse olur mu? Olmaz demişâ€¦ Demişler ki, neden olmaz? Çünkü bir defa izin verirsem, bıyığımın önünden geçmeyi yol yapar, demiş kedi. İşte bizim ezberimize giren bana necilik ve disiplinsizliklerimiz aklımızın önünde yol aldı gitti… Bu sebeple; insanlar olumsuzluklara üç maymunu oynuyor, kural tanımayanlar uyarıları dikkate almıyor, yasalar ve uygulayıcıları bu kısır döngüdeki sosyal düzensizliklere tam hAkim olamıyor… Neden? Çünkü yasaları yapanlar ve uygulayanlar uzaydan gelmedi… Onlarda bu düzensizlikleri yaratanlarla aynı sosyal iklimi, belki de aynı evi paylaştılar…

Öyle ise bir yerde bir şey var… Ne bileyim, bir hata var… Tamir edilecek, yani ıslah edilecek, müzminleşmiş bir yaşam var! Bu yaşamı, bizim sanayi sitesindeki rektefeci Ziya revizyon edemeyeceğine göre, kim edecek? Bizler, sizler ve devletimiz tabi ki!  Reçete ne? Eğitim… Örnek; Japon'lar!... Hepiniz Japonların başına gelen felaketi basından izlediniz.  Marketlerde gıda, su ve değişik ihtiyaçlar için bekledikleri sıralarda hiç birbirlerinin sırasını kaptığına ve münakaşa ettiklerine şahit oldunuz mu?  O ne asil duruş, o ne edep ve disiplin, o ne vakur bir davranış. O ne erdem, sabır ve metanet… Bu nedir? Bu; muazzam bir ruh disiplinidir! Biz öyle olamayız mı?  Niye olamayalım! Reçete… Eğitim, yine eğitim! Nasıl?... Eğitimi Devlet, Millet ve müfredat politikası haline getireceğiz! Ne zaman başlanmalı?...Hemen…Yoksa siz hale duruyor musunuz?  Yoksa bana neci olmaya ve kıytırık davranmaya devam mı edeceksiniz? Sorunları sadece gazeteci dile getirip baş etsin diye kendinizi mi avutacaksınız?

Sizi bilmem, en iyisi ben vatandaşlık görevimi yapıp bir kaç uyarıda bulunayım.   Yıkamacıların önünden tereddütle geçilmemesi için, önlerine seyyar branda çekerek vatandaşlara su zerrecikleri sıçramasını önlemeleri lazım. Benden uyarması, vatandaş sudan kaçayım derken bir otomobilin önünde kalır, Allah göstermesin. Kaldırımlar ve meydanda yerlere kabuk atma görgüsüzlüğüne artık son vermek lazım. Yerel yönetim, eğitim ve caydırıcı cezalarla bu işi halledebilir, inanın hiç oy kaybetmez… Tam aksi kazanır. Gelin, Yaşar Karaduman'ın çeşitli önerileri ile dile getirdiği meydanda güvercinlere yem verme alışkanlığını yasaklayın, yerlere kabuk atma sorununu bertaraf edin.

                                     

 

 Bu Haber 1851 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI