28 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hemşerimiz Sn. Kurtulmuş'un yaşadığı iki şok!
musakiroglu@mynet.com

HAS Parti Genel Başkanı Ünyeli hemşerimiz Sn. Numan Kurtulmuş'un, siyasette ne derece has birisi olduğunu dinleyen/tanıyan herkes gördü. Seçimler sırasında birbirine karşı söylenmeyecek her sözü söyleyen koca koca parti genel başkanlarına söylemiyle olsun, söyledikleriyle olsun örnek oldu.

 

Ya peki siyasete kalite katan/getiren Sn. Numan Kurtulmuş niçin başarılı olamadı? Bakın; HAS Parti'yi kurmasının ardından geçtiğimiz Ocak ayında yazdığım bir yazımda; “Numan Bey en zorunu seçti” demiştim.

 

AK Parti'ye katılma teklifi aldığı halde katılmaması, SP Genel Başkanlığı'nı bırakması, bunların yerine kendi partisini kurarak siyasete kalkışması Numan Bey'in zoru seçtiğinin en net göstergeleriydi.

 

Numan Bey'in AK Parti'de siyasi geleceği garantiydi. 2007 genel seçimlerinde AK Parti'nin teklifini kabul etseydi, bugün bu partini en güçlü simalarından birisiydi. Büyük bir ihtimalle de bakandı. Ayrıca Tayip Bey sonrası Başbakan olma ihtimali de çok yüksekti.

 

Hadi bu olmadı Saadet Partisi Genel Başkanlığı siyasette kendisi için önemli bir makamdı. Burada siyasi geleceğini şekillendirebilirdi. Bu partinin genel başkanı iken girdiği 1989 Yerel Seçimlerinde İl Genel Meclisi Üyeliği'nde SP % 6 civarında oy almıştı. Bu ise ilk seçimde barajı aşacağının güçlü bir işaretiydi.

 

Sn. Kurtulmuş, bu iki imkanı elinin tersiyle itip kendi partisini kurduğunda demiştim ‘en zor olanı seçti' diye.

 

Türkiye'de yeni bir parti kurup onu iktidar yapmak mucize gibi bir şeydir. Bunun için şartların elverişliliği çok önemlidir. İnsanlar bütün mevcut siyasi partilerden umudunu kesecek, bu durumda kurulan yeni bir parti umut verecek ki iktidar olabilsin. AK Parti örneğinde olduğu gibi.

 

Numan Bey, HAS Parti'yi kurduğu sıralarda insanların AK Parti'den, Başbakan Tayip Erdoğan'dan beklenti ve umutları azalmamış, bilakis artmaya devam ediyordu.

 

Böyle bir durumda kurulacak hiçbir yeni partinin beklediği oyu alma ihtimali olamaz. Nitekim olamadı, Numan Bey'in partisi % 1 bile oy destek görmedi.

 

Numan Bey, bu gerçeği eski ve deneyimli bir siyasetçi olarak bilmeliydi. Niye bilemedi derseniz; bence akıl danelerinin yüzünden. O akıl daneler ki; akıl vermez tersine insanı akıldan ederler, onları çok iyi bilirim.

 

Nitekim seçimde beklemediği hazin bir sonuçla karşılaştı. Sonuçlar kendisi için tam bir şoktu. Kaldı ki iki şok birden yaşadı. Birisi % 1'in altındaki Türkiye ortalaması, ikincisi ise Saadet Partisi'nin altında oy alması.

 

Memleketi Ünye Türkiye ortalamasının üstünde % 4 oy verdi kendisine. Bu memleket desteği kendisi için eminim bir hayli moral olmuştur.

 

Derler ki; yolun başındaki ilk yenilgi sonraki galibiyetlerin işareti, habercisidir. Tabi bu söz ne kadar doğrudur, ya da her yenilgi için doğru mudur, bilemiyorum.

 

Bildiğim bir şey varsa Numan Bey seçtiği bu zorlu yolda işi hiç kolay değil.

 

Biz hemşerilerinin temennisi ise malum; başarılı olması, Başbakan olmasıdır.

 

 

 

 Bu Haber 2319 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI