30 Haziran 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fiskobirlik'te operasyon şart...
musakiroglu@mynet.com

Fiskobirlik özü itibariyle fındık üreticilerinin ortak olduğu üretici birliğidir.

 

Amacı ise; ortaklarının ürünlerini değerlendirmek, fındık iç ve dış piyasalarında düzenleyici rol oynamak ve fındık üreticilerini desteklemektir.

 

Bu kuruluş, kurulduğu 1938 yılından sonra uzun yıllar doğru yönetimlerin elinde doğru işler yaparken 1970'li yıllardan sonra iş başına geçen yanlış yönetimlerden kaynaklanan yanlış idarelerinin kurbanı oldu.

 

2000'li yıllara gelindiğinde iyice tökezleyen Fiskobirlik, son beş yıldır ise bırak fındık piyasasında düzenleyici rol oynamayı kendi kendini düzenlemekten bile aciz duruma düştü.

 

Borç batağına saplanan ve içinden çıkılamaz bir ekonomik buhrana sürüklenen birlik, çareyi elindeki gayrimenkullerini satmakta aramaya başladı.

 

FKB yönetimi karar aldı; “Ordu'daki Soya Yağ Fabrikası'nı satarsak kurtulur, yeniden eski işlevimize döneriz” dedi. Sattı, olmadı.

 

Ardından Trabzon'daki arazinin satışını “kurtuluş” olarak ilan etti. Sattı, olmadı.

 

Yetmedi, İstanbul Tuzla'daki arazi satıldı. Yine olmadı.

 

Kurum gerek bu satışlarından gerekse diğer başka gayrimenkul satışlarından 100 milyon TL'nin üzerinde para aldı. Ama yok, bir türlü sıkıntı aşılamadı.

 

FKB yönetimi bu sefer tutmuş, sıkıntıyı aşmak için işçi çıkarmaktan bahsediyor.

       

        Buna karşılık Belediye İş Ordu Şube Başkanı Selim Yöndem bakın neler söylüyor: “Fiskobirlik yönetimi kendilerini sıkıntıya düşürmeden işçi çıkararak çözüm arıyor. Fiskobirlik yönetimi, önce yönetici sayısını düşürmeyi, maaşlarında indirim yapmaya karar versin. Ama kendine gelince sıkıntıya ortak olmayı akıllarına getirmeyenler işin kolayına kaçıyor. Hemen işçi çıkarmaya çalışıyor. İnsanların geleceği ile oynamayı bıraksınlar.”

 

       Yıllardır fındığın ve fındık üreticisinin geleceği ile oynayanlar tutmuş şimdi de işçilerin geleceği ile oynuyorlar. Yok artık…

      

       Bakın bu Fiskobirlik yönetimi gayrimenkul satıp kurtulmaktan bahsetti, sattı sattı kurtulamadı. Sözleri uyduruk kaldı.

    

       Üreticiye olan borcunu ödemekten bahsetti, ödemedi. Sözleri uyduruk kaldı.

    

       Personeline olan borcunu ödemekten bahsetti, ödemedi. Sözleri uyduruk kaldı.

 

       Sürekli “Bu sezon artık fındık alıyoruz” dedi durdu, almadı. Sözleri uyduruk kaldı.

 

       Lütfü Bayraktar başkanlığındaki Fiskobirlik yönetimi ha bire uydurdu, uyduruk sözlerle zaman geçirdi.

 

       Böylesine tutarsızlık gösteren ve artık güven vermeyen bir yönetimin kurumun malını ha bire satıp durması kafalarda soru işaretleri doğurmakta… Fındık üreticisi, kendi birliğine karşı “batan geminin malı” muamelesi yapılmasından endişe etmektedir.

 

       Bütün bunlar artık bu kurumda bir operasyonu şart koşmuyor mu? 

 

       Hükümetin Fiskobirlik'te bir operasyon yapma vakti geldi de geçiyor. Artık beklenmemeli bu operasyon bir an önce yapılmalıdır.

 

     

         Bu Haber 2927 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI