9 Şubat 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Peki, Ünye'nin siyasileri yükseköğrenim konusuna ne zaman sahip çıkacaklar?
musakiroglu@mynet.com

Sizler de beğenirsiniz, ya da beğenmezsiniz, bilemem… Ben Eyüp Fatsa'yı beğeniyor, çok başarılı buluyorum. Seçildiği bölge için şans bir milletvekili. Sn. Şükrü Yürür'ün Ünye'ye verdiği hizmet ve kazandırdıklarıyla öne çıkan adına karşılık, Fatsalılar, Eyüp Fatsa için ne diyorlar biliyor musunuz? “Fatsa'nın Şükrü Yürür'ü”

Doğru benzetmişler valla. Nasıl Şükrü Yürür Ünyelilerin hayalinden bile geçirmedikleri hizmet ve yatırımları Ünye'ye kazandırmışsa, Eyüp Fatsa'da Fatsalıların hayalinde olmayan hizmetleri kazandırdı Fatsa'ya.

Geçen gün Fatsa'dan gelirken gördüm, almış yanına Belediye Başkanı başta olmak üzere Fatsa'nın iktidardaki bütün siyasilerini, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi'ni ziyaret ediyordu. Sonra da tesadüfen o ziyaretle ilgili haberi okudum. Haberde, Fatsa'daki yükseköğrenim kurumlarının sorunlarını yerinde incelediği yazılmıştı. Ayrıca bu kurumlarla, bunlardaki öğrenci sayısının artması için gereken her türlü desteği vereceklerini söylüyordu.

Gerçekten de Sn. Fatsa, diğer bütün alanlarda olduğu gibi, bu ilçedeki yükseköğretimin de arkasında durmuş, maddi, manevi destek sağlamış bir milletvekili. Daha üç yıl öncesine kadar bu komşu ilçemizde yükseköğrenim diye bir şey yoktu. Ünye'de tarihi yaklaşık 15 seneyi bulan yükseköğretim sonucunda toplam üniversite öğrencisi sayısı bugün ancak, 1000 civarındayken, Fatsa'daki öğrenci sayısı üç yılda 800'ü geçti. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarının mimarı da bizzat Eyüp Fatsa'dır.

Bakın düzenlediği o son ziyarette okul yeri için ne diyor Sn. Fatsa? “Bu fabrikayı (Yani yüksekokulun bulunduğu eski Et-Balık tesisleri) okula çevirmeye kalksak bile güzel olmayacak. Yüksekokul dediğin şanına layık olmalı. Ben derim ki, burayı yıkıp, şöyle denizle buluşan güzel bir okul yapalım.”

Ben daha niye beğenmeyeyim Eyüp Fatsa'yı. Görüyor musunuz düşündüklerini ve olaya bakışını?

Şimdi ben, bizim iktidar mensubu siyasilerimize soruyorum. Bu Eyüp Fatsa gereken parayı buluyor, her türlü desteği sağlıyor, bu ilçedeki yükseköğretimin gücüne güç katıyor da, peki siz ne yapıyorsunuz?

Hani, kaç yıldır Tarım Kredi Kooperatifi'nden alınacağını söylediğiniz Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binasını aldınız, üniversiteye kazandırdınız mı?

Hani, Gölevi Mahallesi'nde yükseköğrenim kurumları için ayrılan yeri üniversiteye teslim edebildiniz mi? Hadi geçtik bunu, buna alternatif yeni bir yer bulup, “Burası olsun” diyebildiniz mi?

Hani, Kredi Yurtlar Kurumu'nun yaptırmak istediği yükseköğretim yurdu için yer temin edip, bu kuruma teklif götürdünüz mü?

Gerisini saymayayım, nasılsa yapılan bir şey yok. Ünye'de bu alanda çalışan bir derneğimiz de olmasa, işimiz hepten ayaz…

Aklımdan ne geçiyor biliyor musunuz? Ünyeli olduğunu söyleyen bir bakan, bir genel sekreter, bir milletvekili olduğu halde, tek başına Eyüp Fatsa bizimkilerin topuna bedel. Yanılıyor muyum?Bu Haber 1779 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI