6 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bakın çoban neler diyor...
musakiroglu@mynet.com

Aziz Nesin, sözünü sakınma konusunda sınırları olmayan sivri dilli bir yazarımızdı. Onu, bu özelliği mi hiciv yazarı yapmıştır yoksa hiciv yazarı olduğu için mi böyledir, tartışılabilir?

 

1990'lı yılların ortalarında tepesi bir şeye atmış olacak ki, Nesin; “Bu milletin % 60'ı aptal” demişti.

 

Tabi büyük tepki aldı. Solcu olduğu için de hele sağ kesim bir kez daha demediğini bırakmadı kendisine.

 

Yazarın bu sözü son yıllarda bazıları için, özellikle de ülke rejiminde statüko taraftarı vesayetçiler için günlük gıda olarak kullanılmaya başlandı.

 

Bunların Atatürk, cumhuriyet gibi milli değerler üzerinden hareketle kendi dünyalıkları için yürüttüğü çalışmalar, ettikleri söz ve söylemler itibar görmeyip milletten destek almayınca, kızıp-öfkelenip bu milletin yüzde bilmem kaçı aptal deyip duruyorlar.

 

Hele bir marka!! sözleri daha var ki psikologların ve de sosyologların mutlaka incelemesi gerekiyor. Bakın ne diyorlar: Benim oyumla dağdaki çobanın oyu nasıl bir sayılır?

 

Aynen böyle söylüyorlar. Hem de doğruluğuna katiyetle inanarak…

 

Millet ise bunları dinliyor, “Ha öyle mi, alın size… “ diyor, yüzde bilmem kaçtan yukarıyı göstermeyip bunları akıllı olmaya davet ediyor.

 

Dün 84 yaşında geçmişte asıl mesleği çobanlık olan (adını vermekten imtina ediyorum, yoksa gidip başının etini yerler), hayatının büyük bölümü yaylalarda geçmiş, rahmetli babamın yakın dostu bir büyüğümle sohbet ettim.

 

Bu büyüğüm ilk oyunu kullandığından bu yana sürekli CHP'ye oy vermiş. Ancak 12 Haziran'da MHP'ye vermiş.

 

Merak ettim sordum; “Hayrola fikrin nasıl değişti?” dedim.

 

CHP'nin, yargılanan adamları aday yapmasından dolayı oy vermediğini söyledi.

 

“İyi de MHP'de, yargılanan bir askeri aday yapmıştı…” dedim.

“Evet, öyleymiş. Ben bunu seçimden sonraki gün öğrendim. Birden ne yaptım diye diye çok üzüldüm. Ama MHP, gitti Meclis'e yeminini etti. Neyse ki oyum boşa gitmedi” dedi.

 

Bu amcam CHP'ilerin Meclis'te yemin etmemelerini hiç hoş karşılamıyor. Ve diyor ki;

“Bunlar neyin vekili, milletin mi yoksa Meclis'e gönderilmeyen iki kişinin mi? O iki kişi de milletin parçası değil mi? Siz gidin Meclis'e edin yemininizi hem milletin hakkını hem de o iki kişinin hakkını arayın.

 

Onlara soruyorum yemin edip Meclis'te grup olduğunuz da mı güçlü olursunuz, yoksa böyle ara yerde ne olduğunuz belli olmadan mı güçlü olursunuz?” 

 

Bunları söyleyen ömrü dağda-yaylada çobanlıkta geçmiş 84 yaşındaki bir ihtiyar.

 

Ey, dağdaki çobanla benim oyum bir mi diyenler. Eğer siz çobanın oyu bir sayılsın bizim ki iki, üç, dört, hatta daha fazla sayılsın diyorsanız boşa konuşuyorsunuz.

 

Alın size çoban işte bakın neler söylüyor.

 

Demokrasilerde olmaz ama eğer illa bizim oyumuz başkalarından farklı sayılmalı diyorsanız, tam tersi sizin oylarınızdan çobanın oyu daha fazla sayılmalı…

 

 

 Bu Haber 2631 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI