9 Temmuz 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Meselenin merkezinde olmak
atakici52@hotmail.com

İkizce İlçesinde Yeşilay faaliyet kapsamında yaptığım gezi sırasında, Yüksek okul yaptırma Derneği Başkanı Kazım Keleşeğlu'nun nezaretinde Yüksek okul inşaatını inceledik. Gerçekten çok yönlü kullanıma amade, son derece eğitime elverişli imkAnlara sahip, sosyal mekAn dizaynı iyi düşünülmüş bir eğitim yuvası ortaya çıkıyor.

Ne diyeyim… Bu eserin ortaya çıkmasında yüksek derecede gayreti olan, değerli dostum Kazım Keleşoğlu hocamı ve arkadaşlarını içtenlikle kutluyorum. Diğer yandan, Yüksek okul yaptırma heyetinin oluşması, okul inşaatının başlatılması ve tüm bürokratik takiplerinin yapılması noktasında öncü güç olan Sayın Birol Kaygı'yı tüm yüreğimle kutluyorum… Bu hizmet, İkizce ye yapılmış tarihe kaydedilecek en büyük hizmetlerden biridir… Allah yar ve yardımcıları olsun.

Ben diyorum ki; İkizce'deki bu yüksek okula gücü yeten herkes imkAnı elverdiği ölçüde yardım etsin… İnanın en önemli hayırlardan birisi, eğitime yardım etmektir.  Savaşlar sırasında, okuma bilmeyenlere okuma öğretmeleri karşılığında, sevgili Peygamberimiz esirleri serbest bırakarak, eğitimin ne derece önemli olduğunu bizzat ashabına göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyerek, eğitimin önemine ne güzel işaret etmiştir. Ben okul ziyaretinden sonra Kaymakam Beyi ziyaret ettim. İkizce Kaymakamını basından takip ediyor, sosyal ve çalışkan buluyordum… Ancak kendisini yakından tanıdığımda, düşündüğümden daha ileri görüşlü olduğunu anladım. Halkla ilişkilere, sosyal faaliyetlere, eğitime ve ilçenin gelişmesine çok önem veren bir kaymakama sahip İkizce.

Daha sonra çarşı içinde ve sosyal alanlar da biraz dolaştıktan sonra, İkice Belediye Başkanı Birol KAYGIYI ziyaret ettim. Başkanın yanında bir saate yakın bir zaman kaldım. Vallahi, ben onun çalışmasını izlerken yoruldum, ama o en küçük bir yılgınlık göstermeden büyük bir sabır ve gayretle her tarafa yetişmeye çalışıyordu. Çalışma derken, sadece Belediye çalışmasından bahsetmiyorum. Şimdi soracaksınız, başka ne yapıyor ki, diye? Anlatayım….Bir vatandaş geldi, Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurduğunu, İstanbul Esenlerdeki çalışmışlığının toplamının resmi olarak buraya bildirilmesi gerektiğine benzer bir şeyler anlattı. Birol Bey hemen adamın adına dilekçe yazdırıp İstanbul da bir yerleri aradı, dilekçeyi faksladı şahsın işini çözdü. Bir başkasının Tıp Fakültesi'nde hastası varmış onun işini çözdü, başkaları değişik türdeki dertlerini anlattılar, onların sorunlarını çözmeye çalışırken bir taraftan da belediyenin işlerini takip ediyor, ilgili birimlere talimatlar veriyordu. Böyle cansiperane çalışan birini daha fazla meşgul etmeyeyim diyerek müsaade istedim, bırakmak istemedi, “Yemek yiyeceğiz” dedi. “Allah kolaylıklar versin, vallahi senin işin çok zor sevgili Başkan, seni izlerken ben bile yoruldum ama sende en küçük bıkkınlık yok” dedim ve vedalaşarak ayrıldım.

Diyeceksiniz ki niye abartıyorsun; normalde her Başkan böyle şeyler yapar… Yok arkadaş; her başkan bu kadarını yapmıyor… Her Başkana bu kadar kolay ulaşılamıyor bile! İkizce de, çok güzel gelişmeler oluyor…  Ben, Başkanın uzak görüşlülüğü ve azmi sayesinde, İkizce'de geleceğe matuf çok daha güzel gelişmelerin olacağı kanaatine sahip oldum. Bu kanaatim, hem İkizce'deki izlenimlerim, hem de Sayın Birol Kaygı'nın Flaş radyodaki programımda bana anlattıkları dolayısı ile oluştu.

 

 Bu Haber 1594 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI