12 Temmuz 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"61 rakamı ve yeni hükümet "

61.ci Hükümet kuruldu. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Demokrasilerde hükümetler çabuk kurulur. Hele hele tek başına hükümet kurma başarısı göstermiş partiler için daha kolay ve çabuk olur. Hükümetlerin çabuk ve kolay kurulması çok da önemli değil; hayırlı olması önemlidir. Kurulan hükümetler önce kendisi hayır üzerine kurulmuş olmalı, daha sonra millete, memlekete ve insanlığa hayırlı olmalıdır. Yeni kurulan hükümetimiz elbetteki hayır üzerine kurulmuştur ve çok hayırlı işler yapacağına inanıyoruz.

Başlık olarak dikkat çektiğim 61 rakamının özelliğine gelince, bu bir keffaret rakamıdır. Ramazan orucunu bilerek ve hiçbir mazereti yokken bozan müslüman, bozduğu bir günlük oruç hiç ara vermeden 60 gün, ramazan ayı dışında ceza olarak oruç tutar. Bu rakama bir günün kaza orucu da eklenir ve aralıksız tutulan oruç rakamı 61 olur. Buna, ramazan ayında mazeretsiz bozulan bir günlük orucun “Keffareti” denir.

61.ci Hükümetin bu manada, geçmişte yapılmış bazı yanlışları düzeltecek işler yapmasını halkımız, yüzde elli gibi bir destekle Ak Partinin bu hükümetinden beklemektedir. Daha farklı bir ifade ile hükümet, devlet çarkının dönmesini sağlayan dişliler arasındaki bağlantı ve kilitlenmenin koordinesini iyi sağlayarak “Yürütme Erkini” güçlü motor halinde sürükleyici kılmak ve hayırlı işlerini bir an önce sonuçlandırmak zorundadır. Yasama ve yargı erklerinin hızı, yürütmenin sürükleyiciliğine bağlıdır. Hantallaşmış ve güncelliğini yitirmiş yasalarla hızlı iş yürütülemez. Bunun için öncelikle:

1- Halkımıza verilen söz uyarınca bir “Sivil Anayasa” yapımı hızlandırılmalıdır. Bu konuda halen direnç gösterenler var. Otuz sene olmuş anayasa yapılalı. Dünya, nerelerden nerelere geldi. Her şey yenileniyor ve güncelleniyor. Ortak aklı harekete getirmelidir.

2- Ergenekon ve benzeri olaylar nedeniyle tutuklamaların, insanlarımızı madur edecek ve yargıya güveni sarsacak şekilde uzamasına neden olan yasal boşluklar veya hantal yasalar varsa bir an önce doldurulmalı veya giderilmelidir. Yargı erkinin hızını arttırıcı destekler (personel yetersizliği, mekan darlığı, ulaşım güçlüğü gibi) sağlanmalıdır.

3- Terör belasından artık bu millet ve memleket kurtarılmalıdır. Çok güzel işler başarıldı ve Türkiye, dünyanın medeni ülkelerini solama noktasına doğru hamle yaparken, içindeki bir avuç insanın karnını doyurup sesini kesme başarısını gösterememesi acziyet gibi görülmeğe neden oluyor. Çevremizdeki ülkelere örnek olma gibi önemli bir noktaya ulaşılmış olması bir avantajdır. Bu avantajı güce çevirmeli ve güçlü devletin şefkat kolları arasında, küçük mikrop odakları kurutulmalıdır. Zulümle olmaz, öldürmekle hiç olmaz. Merhamet, şefkat ve af ile sıkı denetim. Büyüklüğün gerekleri bunlardır. Sivrisinek sokuğu için doktordan doktora koşan panik atak insanlar gibi korku ile orantısız güç kullanmak, bana göre büyük devletlerin işi olmasa gerek.

4- Üçüncü devre, oy çoğaltarak iktidar olmanın rehavetine kapılma, kibir, gurur ve şımarma gibi hatalardan uzak olunmalıdır.

Bütün bunlardan sonra diyorum ki, 61.ci hükümetin işi yorucu, yolu yokuş, fakat bu saydıklarım noktasında başarılı olursa geçmişteki devlet-millet adına yapılmış hatalı tutumların (devlet kurumlarında yuvalanmış terör örgütleri tarafından yapılmış hataların) keffareti olur diye düşünüyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla.Bu Haber 2314 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI