14 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"İddia ediyorum; fındık fiyatı 7 TL..."
musakiroglu@mynet.com

 

Bu sene fındık yok. Olmadığını iki gözü kör her Allah kulu bile öğrendi…

 

Ama nedense bir yerler ve bazı kurumlar ‘yok' olan fındığı ‘var' gibi göstermeye, ya da; “Rekolte biraz düşük ama ihtiyacı karşılar” demeye devam ediyorlar.

 

Geçen seneki rekolte 630 bin ton olarak gerçekleşmiş. Bu rakam dünya fındık sanayisinin ihtiyacını karşılayamamış.

 

Bunun üzerine TMO, depolarındaki 2008 yılı fındığını satışa çıkarmış. Kilosunu yaklaşık 5 TL'den satmaya devam ediyor.

 

Bu da gösteriyor ki; dünya fındık sanayisi için gereken yıllık fındık 700 bin ton ile 750 bin ton arası.

 

Şimdi gelelim bu seneki fındık rekoltesine…

 

Rekolte ile ilgili ilk açıklama İlkbahar başında karanfil sayımı sonrası yapıldı. Tahmini rekolte 610 bin ton civarında ifade edildi.

 

Daha sonra Dünya Sert Kabuklu Yemişçiler Birliği tarafından Türkiye'deki rekoltenin 630 bin ton olduğu belirtildi.

 

Bu açıklamalara üreticilerden ve üretici örgütlerinden büyük tepki geldi. Bu açıklamaların kasıtlı olduğuna dikkat çekildi.

 

Bu ara tarım müdürlükleri tarafından yapılan çalışma sonrası rekoltenin 450 bin civarında olacağı belirtildi. Bu rakamı bazı ithalatçı firmalar şişirerek 500 bin tona kadar çıkardılar.

 

Ancak üretici kuruluşları ve üreticiler tarafından bu rakamlara da tepki var. Bunlar tarafından bu seneki rekoltenin kesinlikle 400 bin tonun altında, 350 bin ton civarında olduğu kaydediliyor.

 

Nedir rekoltede, ifade edilmek istenen yüksek rakamların maksadı?

 

Tek bir maksadı var.  Fındığı bol göstermek ve piyasaları yanıltıp üreticinin elinden ürünü ucuza kapatmak…  Böylelikle işin başında fındığı ucuz fiyattan alıp stoklayıp, daha sonra “mal yok” diye yüksek fiyattan satış yapmak. Bu arada da büyük para kazanmak. Tabiri caizse “Malı götürmek…”

 

Şöyle bir hesap yapalım; fındık sanayicisinin ihtiyacı yıllık 700 bin ton. Bu seneki ürün ise 350, hadi diyelim 400 bin ton. Bu da 350, 400 bin fındık açığı var demektir.

Mal az olduğu zaman, piyasadaki arz da düşük olacaktır. Arz düşük olduğu, piyasanın beklentisine yetmediği takdirde fiyat ne olur? Zıplar, yükselir, tavan yapar.

 

Bu seneki rekolte kim ne derse desin geçen senenin yarısı kadar. Bu nedenle üretici çok dikkatli olmak zorunda… Eğer dikkat eder, gerekli uyarılara uyarsa fındık azlığından doğan açığını fiyat farkıyla çok rahat giderebilir.

 

Yeter ki, mahsulünü toplar toplamaz koşa koşa gidip satmasın… Yeter ki emanete fındık bırakmasın.

 

Bekletsin, piyasadaki arzı daraltsın, bak o zaman fındık fiyatı ne oluyor, görsün.

 

Bunları böyle konuştuğumuz fındık tüccarı bir arkadaşım aynen şöyle dedi: “Fındık rekoltesi dediğin gibi bu sene yarıya yarıya düşsün, üretici de erkenden pazara mal sürmesin, emanete fındık bırakmasın iddia ediyorum fındık fiyatı en az                      7 TL olur.”

 

Olmaz mı?

 

Olmayıp ta ne olacak, hani fındık…Bu Haber 2646 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI