15 Temmuz 2011 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
Türk Malı-Milli Şuur -Milli Gurur
mmsiddikoz@gmail.com

Dün akşam TV'de gezinirken FOX  TV'de bir film başlıyordu… DEVRİM OTOMOBİLİ…Hemen durdum ve seyretmeye başladım.

     Bilindiği gibi Devrim Otomobili hikayesi; 1960 ihtilalinin hemen arkasından o günün ihtilal komite konseyi başkanı Cemal Gürsel tarafından bir TÜRK otomobilinin yapılmasını istemesi ile başlayan serüvenin hikayesi…

      Cemal Paşa (Or. Gen. C. Gürsel) 1960 yılında yapılan Ankara Sanayi Kongresinde N. Erbakan'ın 1956 yılında kurduğu “GÜMÜŞ MOTOR Fabrikası ve YENİ HEDEF YERLİ OTOMOBİL” konulu sunumundan sonra Cemal Paşa ve kalabalık bir askeri ekip Erbaka'nın Gümüş Motor Fabrikasını gezerler. Aynı günlerde Erbakan davet edilir, 200 kişilik bir teknik askeri heyete, yerli motor ve yerli otomobil hakkında bir brifing verir.

   Bu aşamadan sonra askeri idare ve Cemal Paşa'nın özel ve gizli emriyle çoğu Eskişehir'den TCDD Demiryolları idaresinden 22 kişilik Yüksek Mühendisler grubu Ankara'ya çağrılarak kendilerine; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirilmek üzere bir yerli otomobil yapmaları isteği bildirilir.

    Ekipte bulunanların bir kısmı bu imkansız deyip çekilirken büyük çoğunluğu “Denemeye değer  ve istenirse yapılabilir” diyerek bu görevi kabul ederler. İstenen vakit ise çok kısadır 29 Ekim' e tam 4,5 ay (129) gün vardır.

     Ekip derhal kolları sıvar ve işe başlar. Bir sürü maddi ve teknik imkansızlık ve aksiliklerle boğuşarak inanılmaz bir gayretle bu işi başarırlar. İki adet DEVRİM adlı ve markalı tamamen yerli üretim TÜRK OTOMOBİLİ‘ni 28 Ekim akşamı trene yükleyerek ANKARA'ya yola çıkarırlar.

     Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Cemal Paşa bu otomobillere binerek Anıt kabire gider ve Hipodrumdaki gösteriler esnasında da DEVRİM  OTOMOBİLLERİ  tur atarak halka  gösterilir.

    Yazımın  buraya kadar olan kısmı bazı  dergi ve internetten okuduğum ve yıllar önce ilgililerden dinlediklerimin özeti idi.

    TV den seyrettiğim filmde de bu bilgilerin büyük çoğunluğu doğrulanıyor. Ayrıca  bu adeta insanüstü çalışma canlandırılırken meydana gelen olaylar,konuşmalar ve yaşanan gerçekler beni o derece etkiledi ki anlatamam.

     Sanki ben o sırada  oradayım ve onların arasındayım. Çoğu aksettirilen olay ve konuşmalar esnasında müthiş duygulandım ve gözyaşlarımı tutamadım. Ağladım resmen.

      Neydi beni bu derece etkileyen ve ağlatan? Yazımın başlığında da belirttiğim gibi; MİLLİ ŞUUR- MİLLİ GURUR ve TÜRK MALI... Milli ve yerli bir otomobilin istenirse her şeye ve her zorluğa rağmen, inanıp, aşkla, gayretle çalışılırsa yapılabileceği gerçeğidir. (İç ve dış ŞER GÜÇLERİN İSTEMEMESİ ve engellemelerine rağmen)

      Şimdi benim acizane tavsiyem; bu filmi tüm gençlerimizin ve aydınlarımızın seyretmesi bir… İkincisi bu konuda adı geçen kişi ve olaylarla ilgili genişçe bir araştırmayı internetten yapmasıdır. O zaman Milli duygu ve düşünceye sahip birçok kişinin aynı duyguları yaşayacağını umuyorum.

    Hepinize hayırlı Cumalar diliyorum.Yine kalın sağlıcakla...

NOT: İnternet Araştırma: Devrim ilk Türk otomobili. Yük Müh.Rıfat Serdaroğlu ve Devrim otomobili. Erbakan ve Devrim otomobili. Ve başkaları Kemalettin Vardar Emin Bozoğlu…

 Bu Haber 1796 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI