16 Temmuz 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Mahallede Şenlik Var
atakici52@hotmail.com

Selanik Belediye Başkanı Yannis Gitakis, bir caddeye Atatürk'ün ismini vermeğe teşebbüs ettiğinde Yunan fanatikler ve bazı gruplar ayağa kalkıp itiraz ettiler, yaptırmayız dediler. Başkan ise basiret ve cesaret örneği gösterdi, kendisine karşı çıkanlara oda karşı çıktı, direndi. Fanatiklere aynen şunları söyledi… Şehrimiz Selanik'te Atatürk doğmuş ve yaşamıştır… Burada Türkler yaşamıştır, Yahudiler yaşamıştır, burada başka ırklardan insanlar da yaşamıştır… Bu tarihi bir gerçektir, … Bu tarihi gerçeğe karşı çıkmanın kime ne faydası var? Ben, Selanik'te tarihin ve kültürün yaşatılması ve etkinliklerle ifade edilmesini istiyor ve gerçekleştiriyorum. Hatta daha da  ileri gidiyor ve diyorum ki, Selanik'te her mahalle kendi sosyal ve kültürel etkinliğini yapsın…Ben tüm gücümle destekleyeceğim!... Saygıdeğer Başkan olaya evrensel, dünyalı olmanın uzak görüşlü ve  sevgi katmanından beslenen bir denklemden bakmış  ve tam olarak; yüksek ruhlu bir insanın yapması gerekeni yapmış.

Yannis Bey, bu erdemli davranışınızdan dolayı sizi en içten duygularımla kutluyor, saygıyla anıyorum. Bizde aynı erdemi gösteriyor, yıllardır düğün salonu olarak kullandığımız Ortayılmazlar Mahallesi'ndeki kiliseyi düğün salonu olarak kullanmaktan vazgeçip, aslına uygun hale getiriyoruz… Kim bilir, belki açılışa sizi de davet ederiz. Ancak sizden, hatta kendi neslimizden, Meçhulasker İlköğretim okulunun bulunduğu yerdeki kiliseyi ‘'okul yapmak için yıktığımızdan dolayı özür diliyoruz. Belediye Başkanımız Ahmet ARPACIOĞLU sizi restore edilen kilisenin açılışına davet edebilir… Öyle bir şey olursa; mübadelede Ünye'den giden Rum hemşerilerimizin torunlarını bulun, onları da getirin lütfen!

 Değerli okurlarım, Selanik Belediye Başkanının Atatürk'üme ve kültürüme sahip çıkması beni çok etkiledi ve kafamda şimşekler çaktı… Yannis Bey benim kültürüme sahip çıkıyor da; ben niye sahip çıkmayayım?  İşte bu düşüncenin tezahürü olarak, Burunucu-Çömlekçi Mahallesi kültür ve yaz şenliğinin ikincisini düzenliyoruz. Etkinliğimizi,  sadece bir eğlence ve mahallelere kadar indirgenmiş bir fantezi olarak düşünmeyin lütfen! Yapacak olduğumuz etkinlik, kültür değerlerimizin ve güzel hasletlerimizin yaşatılarak gençlerimize gösterilmesi amacına matuf faaliyetlerdir.  Etkinlikte neler yapılacak? 17 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek olan etkinliğimizin,  gündüz bölümü saat 16–00 da başlayacak olup, çömlek yapımı, süpürge yapımı, bakır yapımı gibi el sanatları izlenecektir. Diğer yandan, tentürük, pıtık, halat çekme yarışması, çuval yarışması gibi oyunlar oynanacak, resim sergisi görülebilecektir. Gece bölümü saat 20–00 de başlayacak, slAyt gösterisi, anıların anlatılması ve Türk Sanat Müziği ile devam edecektir… Başka sürprizlerimiz de olabilir.

Bu şenliğimize, ilgi duyan herkesi davet ediyoruz. Ünye dışından birçok hemşerimizi ve tanıdıkları, telefonla davet ettik…  Herkese ulaşamayabiliriz, şenliğimizden bir şekilde haberi olup ta gelmeye imkAnları elveren herkesi davet ediyoruz. Şeyh Yunusun dediği gibi, gelin tanış olalım, zoru kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz. Saygılarımla.

 Bu Haber 1813 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI