19 Temmuz 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Şehir milliyetçiliği

Şirin Ünye'mizin yetiştirdiği güzel insanlardan biri olan Sayın İdris Naim ŞAHİN Bey, İçişleri Bakanı oldu; önce ilimiz, sonra ülkemiz ve insanlarımız için hayırlı olsun. Güzel başarılarının, daha güzelleri ile devamını Allah bu makamda da lutfu ihsan etsin.

Önemli bir bakanlık; önemli olduğu kadar da yorucu ve yıpratıcı bir koltuk. Ancak, Sayın İdris Naim ŞAHİN için zor iş yok; yorulmak nedir bilmeyen bir azim ve kararlılıkla “yola devam” yürüyüşü o'nu, bu koltuğa oturttu. Yüce Allah ‘ımız mahcup etmesin ve yardımını da esirgemesin.

Ben, ortaokul ve lise tahsilimi Sivas İmam Hatip Okulunda, devlet parasız yatılısı olarak tamamladım. Yiğitliği, mertliği ve “şehir milliyetçiliğini” Sivaslılarda gördüm ve öğrendim. Yalnız onlarda çok katı Sünnilik- Alevilik ayrılığı vardı; o yönlerini de hiç sevemedim. Zaten bu ayrılık yönlerini iyi keşfetmiş olan sinsi iç düşman, meşhur “Sivas Madımak Oteli olaylarını” o insanların başına bela etti. Ben orada okurken de “Kayserispor – Sivasspor” arasında oynanan bir maç yüzünden çıkan kavgada ölen 36 kişinin cenaze namazını Meydan Camii avlusunda bir anda kıldığımız günleri de hatırlıyorum. Bu tatsız olaylar, şehir milliyetçiliğinin ve aşırı olan ayrılıkçılık ruhlarının tahriki sonucu meydana gelmiştir. Her şeyin aşırısı zararlıdır. Atalarımız ne demişler; “Azı kararlı, ortası yararlı, çoğu zararlıdır”. Sivaslılar, şehir içinde dövüşlü- kavgalı oldukları insanlarla Sivas ili dışında karşılaştıkları zaman “Bize Sivaslı derler gardaş” dedikleri an, kenetlenmişlerdir; birbirlerini çok tutarlar. Ben de işe yarayan, faydalı olan, orta yollu şehir milliyetçiliğini severim. Öncelikle Ünye, sonra Ordu ve daha sonra da Türkiye ve Türk Milleti adına yapılan her güzel işi sahiplenir, sevinir ve desteklerim. Hoş olmayanlar için de o ölçüde üzülürüm.

Gelelim sadede; Sayın İdris Naim Bey, Sivaslılar, olaylar ve şehir milliyetçiliği kavramları arasındaki bağlantıyı kurarak sonuca varmak istiyorum. İdris Naim ŞAHİN Bey'i ben, İstanbul'u şaha kaldıran Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ekibinin bir parçası, belki de en önemli ayaklarından birisi olarak tanıdım. Aynı ekip daha sonra da Türkiye'mizi şaha kaldırdı. Ve şimdi, Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ülkemizi “Muasır medeniyetler seviyesine” yükseltecek ekibin bir ayağı olarak daha hızlı koşmak suretiyle dünya ekibi adıyla tarihin şerefli sayfalarında yerlerini alacaklardır. Bu ölçüler içerisinde İdris Naim Bey'in benim ölçü ve değerlendirmelerime göre bazı özel yanlarını maddelemek istiyorum.

1) Birinci olarak bir Ünye ve Ordu Aşıklısı; yani benim ifademle, olumlu manada iyi bir şehir milliyetçisidir. İstanbul'daki insanlarımızın cemiyetleşmesinde ve birliğinin sağlanmasında öncülük ve koordinatörlük yapması; Ünye Kurultaylarının oluşturulması ve Ünye'mizin çok yönlü tanıtımının sağlanmasındaki üstün gayretleri, 

2) Devleti çok iyi tanıyan iyi bir bürokrattır. Ak Parti Genel Sekreterliği döneminde hiçbir fiyaskosu olmamıştır.

3) Halkının tamamını; siyasi düşünce, din, dil, ırk ve bölge farkı gözetmeksizin kucaklama özelliğini açıkça, uygulamalı olarak gösterir. Sayın Başbakan'ın düstur edindiği, Yunus Emre'nin “Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” prensibine sıkı sıkıya bağlıdır.

4) Son seçimlerde Ordu il merkezinde seçim koordinasyon merkezi kurarak, hiç ayrılmaksızın seçimleri oradan ilimiz adına ve halkın tamamını kucaklayan konuşma ve tavırları ile idare etmesi, gerçekten süper bir politik başarı idi. Milletvekillerinin sıralanması ile ilgili dedi-kodular üreterek fitne çıkarmak isteyenlere hiç fırsat vermemiştir.

5) Son bir notum olarak, çocuk sayısına dikkat çekmek suretiyle 6 çocuklu gerçek bir halk çocuğu olduğunu belirtmek istiyorum.

Bu özellikler, genel olarak Ak Parti zihniyetinin ortak özellikleridir, dersem mübalağa yapmış olmam diye düşünüyorum. Muhalefeti çileden çıkaran da budur. Çünkü Türk halkı, öncelikle katıksız olarak kendisinden olduğunu gördüğü ve inandığı insanların yanında yer almak için hiç bir karşılık beklemez. Ak Parti şimdiden %60'ın üzerinde bir oy oranı ile dördüncü seçimi de almayı garantilemiştir. Düşmanı çok olan bir ülkenin insanları olduğumuzun farkındayız. Ülkemize ve milletimize karşı yapılabilecek her türlü kötülüğü düşmanlarımız yapıyor. Ancak, büyük şair M. Akif'in ifadesi ile;

“Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyor ve bölücü fitnelerin şerrinden uzak olmalıyız diyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 2410 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI