22 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çocuk oyunlarını bir an önce tabana yaymalıyız
musakiroglu@mynet.com

Ülkemizde, festivalin; müzikli eğlence programı, yani konser olarak algılanması sonucu “Eğer sanatçı ve müzik varsa festival var. Yoksa festival yok” anlayışı hakim.

 

Bu yüzden de belediye, bu sene “7 Gün 7 Gece” düzenlemeyi kararlaştırdığı festivale o kadar çok sanatçı davet etmişti ki; Ünye bu anlamda bir ilki yaşayacaktı.

 

Yani Ünyeliler iliklerine kadar müzikle dolacak, festival boyunca müzikle yatıp müzikle kalkacaklardı.

 

Ama olmadı. Diyarbakır'daki hain saldırıda şehit düşen 13 Mehmetçiğin anısına, çok yerinde bir kararla, belediye festivalin müzik bölümünü iptal etti.

 

Tabi bunun üzerine dikkatler Ortaçarşı'ya çevrildi. Ortaya çıkan boşluğun Ortaçarşı'daki kültürel etkinliklerle doldurulması için gayret gösterildi.

 

Ben bir kez festivalin ilk günü, bir kez de dün akşamüstü Ortaçarşı'ya uğrama fırsatı buldum.

 

Ama gördüm ki; Ortaçarşı'da kültürel etkinlik adına açılan stantlar, düzenlenen etkinlikler önceki yıllara göre azalmışâ€¦ Sanki sönükleşmiş.

 

İnsanlar, Büyükcami önünden grup grup Ortaçarşı'ya giriyor, stantlar bölgesinde bir hayli yoğunlaşıyor, sıkışıyor. Ama stantlara pek aldırış etmeyip kendi aralarında konuşarak yürüyor, çıkıp sahile geçiyorlardı.

 

Dediğim gibi, Ortaçarşı'daki etkinlikler ilk başladığı yılların gerisine düşmüş.

 

Buradaki etkinliklerin bir de gündüzleri Ortacami avlusunda oynanan eski çocuk oyunları bölümü var. Dört yıldan bu yana yapılıyor.

 

Gazetemiz o yıllarda haftalık çıktığı için dört yıl önceki ilk oyunlara ben de katılmıştım Ama son üç yıldır artık günlük çıktığımızdan işin yoğun saatlerine gelmesi nedeniyle katılamıyorum çocuk oyunları gösterilerine.

 

Ama haberlerden, haber resimlerinden izliyorum, gidişatı ayrıca değerlendiriyorum. Ancak, gördüğüm kadarıyla çocuk oyunları ile ilgili olarak her yıl hemen hemen aynı şeyler yapılıyor.

 

Dolayısıyla bir sene seyreden sonraki yıllarda “Seyretmesem de olur, nasıl olsa aynı şeyler” diye düşünüyor.

 

Bu da “Eski Çocuk Oyunları” etkinliğinin büyüyüp gelişmesini engelliyor.

Ben, ilk yıl katıldığım çocuk oyunlarının kapanışı sırasındaki konuşmamda, bu oyunları tabana yaymamız gerektiğine dikkat çekmiştim.

 

Bu kapsamda eğitim-öğretim yılı boyunca okullarda önce sınıflar, sonra okullar arası “Eski Çocuk Oyunları” yarışmaları düzenlenmesini sağlamamız gerektiğini söylemiştim.

 

Bu yarışmalar sonucu çeyrek finale kalan takımların maçlarını, daha sonra yarı final ve final maçlarını ise festival sırasında yapmalarını belirtmiştim

 

“Bunu böyle yapar, tabana yayar alttan yukarı organize edebilirsek bir temel oluşur ve süreklilik kazanır” demiştim. 

 

Ama görüyorum ki; aynı yerde kalmaya devam ediyoruz.

 

Eski Çocuk Oyunlarının ucunu kapalı tutmak yerine, ucunu açıp yaymalı ve yaygınlaştırmalıyız.

 

Eğer biz bu oyunları okullarda tabana yayabilirsek, final maçlarını festivalde düzenler, buna birde yaşlılardan oluşan takımların yarışmalarını katabilirsek sadece yerelde kalmaz, ulusal basında yer alırız.

 

Günün birinde bir bakmışız ki, Ünye ulusal ve de uluslar arası Çocuk Oyunları yarışmalarına ev sahipliği yapıyor.

 

Olamaz mı…

 

 Bu Haber 2345 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI