29 Temmuz 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu, metropol il olabilir...
musakiroglu@mynet.com

Bugünkü yazım bundan önceki iki yazının devamı gibi görülürse olay daha anlaşılır hale gelir.

Salı günü “Ordu ile Giresun yeni bölgesel güç…”, Çarşamba günü “Ünye ne yapmalı?” başlıklı yazılarımda bölgesel güç olmanın önemine… Ve bu konuda bölgemizdeki yeni gelişmelere dikkat çekmiştim.

Birinci yazımda Karadeniz Bölgesi'nde Samsun ve Trabzon'dan sonra üçüncü bölgesel güç ve metropol merkez olarak Rize'nin harekete geçtiğini, ayrıca Ordu ile Giresun'un birlikte hareket ederek bunun için başlangıç aşamasında olduklarını belirtmiştim.

İkinci yazımda, yani “Ünye ne yapmalı?” başlıklı yazımda ise; Ünye ile Fatsa'nın birlikte hareket ederek bu bölgede bir güç merkezi olmaları ve metropol kurmaları gerektiğinin zorunluluğuna değinmiştim.

Ancak bir gerçek daha var. Ünye olsun, Fatsa olsun her ne kadar büyük ilçe olsalar da Ordu ilinin ilçeleri. Dolayısıyla Ordu ilinin parçaları durumundalar.

Böylesi bir bütünün parçası oldukları halde Ünye ve Fatsa'nın birleşerek ortaya çıkaracakları yeni bir bütünlük, şöyle karşıdan çıplak gözle bakıldığında ne olursa olsun yine Ordu'nun parçası olan bir yapı olarak görülecektir.

Yani bir yerlerde bir şeyler yanlış ve eksik gibi duracaktır.

Burada aslında işin başındaki yanlışlık, Ordu'nun Giresun'la çıktığı ortak yolda görünmektedir. Giresun Ordu ilinin komşusudur. Bunun sonucu birçok ilişkileri olacaktır. Havaalanı gibi ortak yatırımları da olacaktır. Bunlar olması gereken işlerdir.

Ama ne olursa olsun her iki il, iki ayrı idari yapılanmadır.

Bu nedenle daha doğru, daha olması gereken ve işin doğasına uygun birliktelik aynı idari yapılanma içinde gerçekleştirilecek birlikteliktir.

Bu noktadan baktığımızda; bölgesel güç ve metropol merkezi olmak için Ordu'nun ortağı Giresun değil, başta Ünye ve Fatsa olmak üzere kendi vilayeti içindeki ilçelerdir.

Ordu, bundan önce eski yolun zorluğundan dolayı batısındaki Fatsa bölgesi ve Ünye bölgesine uzaktı. Günü birlik git-gel ilişkisi de çok zahmetliydi.

Ama bugün öyle değil. Yeni yol ile birlikte Ünye ile Fatsa sanki Ordu'nun dibine düştüler.

Ayrıca Ordu merkezinin diğer bütün ilçeleriyle olan ulaşımı da öyle... Onlar da bugün artık daha çabuk ve zahmetsiz ulaşımla Ordu merkeze çarçabuk varabilmektedirler.

Sözün kısası Ordu geçmişte sadece yakın çevresindeki birkaç ilçeyle günübirlik ilişki içindeyken, bugün 18 ilçesiyle çok yoğun biçimde günübirlik ilişki içine girmiştir.

İşin doğrusu da bu ilişkinin içinden yeni bir bölgesel güç yaratmaktır. Ordu'nun bölgesel güç ve metropolünü il genelinde diğer bütün ilçelerinin de katılımıyla kurması daha doğrudur.

Bunun için de; eğer mevcut yasalara uygunsa Ordu'yu, merkez dahil 19 ilçesiyle birlikte Büyükşehir yapmak ve işe buradan başlamak çok uygun bir başlangıç noktası olacaktır.

Ama yasalar uygun değil de Büyükşehir olunamıyorsa; durumu Ordu ili gibi olan, ilçeleriyle, beldeleriyle, köyleriyle günübirlik ilişkisi çok yoğun olan iller için yeni bir yasal düzenleme yapılabilir.

Bunun adı Büyükşehir olmaz da Bütünşehir olur. Ya da başka bir ad…

Böylesi bir birlik içinde Ordu da, merkez ilçenin birikimleri, Fatsa'nın birikimleri, Ünye'nin birikimleri bir araya gelir, aynı havuzda toplanırsa daha işin başında büyük bir sinerji oluşur.

İçişleri Bakanımız Sn. idris Naim Şahin'in ifade ettiği “Altın Ordu”nun kurulması için böyle bir birlik eminim sağlam bir zemin oluşturacaktır.

 

 Bu Haber 1968 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI