2 Ağustos 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"Türkiye 200 senede Almanya gibi olamaz(!)"

Türk halkı ( kürdü, lazı, çerkezi, arabı, acemi, abazası ile birlikte toplu isim olarak kullanıyorum), dünya üzerinde kendisine özel, hatta çok özel konumu olan bir toplum yapısına sahiptir.

                                                        *     *     *

Ben bu özelliği, ülke dışına çıkıp başka toplum yapılarını, bizzat içlerinde yaşayarak gördükten sonra fark edebildim. Her şeyden önce çok çabuk organize olma becerisine sahibiz. Bu özelliğimizin gelişmesinde;  tarihi terbiyemiz olan “ülül emre itaat ( yöneticilerin emirlerine uyulur)” prensibinin ruhlarımıza iyice yerleşmiş olması, ikincisi de sürekli yöneten bir millet oluşumuzun etkili olduğuna inanıyorum.

                                            *     *     *

            Dış ülkelerde ekmek kavgası veren insanlarımızın toplu olarak bulundukları yerlerde, hemen bir dernek kurarak sosyal, kültürel, dini ve ekonomik ihtiyaçlarını birlikte giderme yoluna koyulduklarına tanık oluyoruz. Önce bir dernek, sonra dernek çatısı altında bir cami, onun çatısı altında bir eğitim sınıfı, bir market, toplantı ve düğün salonu ve cenaze işlerini gören şirketler vesaire… Bunlar, bir yabancı ülkede yaşayan bizim insanlarımız için son derece önemli şeyler. Her yabancı için önemli de, başkalarında bu kadar beceri yok. Hatta bizim insanlarımızın yanına sığınıyorlar.

 

      *     *     *

            Almanya'ya ilk defa gittiğim zaman (2001 yaz ayları), bulunduğum yerdeki bazı dostlar dediler ki, “Bir arkadaşımız hastanede yatıyor, ziyarete gidiyoruz; sen de gelirsen bir Alman hastanesi görürsün ve bizim memleketteki hastanelerle karşılaştırırsın.” Gittim, gördüm ve bir o zaman karşılaştırdım; bir de bugün karşılaştırıyorum.

 

                                                    *     *     * 

            O zaman, “Vah benim güzel memleketim” demiş ve çok üzülmüştüm. Fakat bir başka şeye daha çok üzülmüştüm. O da şuydu: Hastaneye birlikte gittiğimiz dostlardan birisinin “BİZİM MEMLEKETİMİZ 200 SENEDE ALMANYA SEVİYESİNE GELEMEZ” ifadesi daha çok yaralayıcı olmuştu benim için. Çünkü, kendi milletinden ve memleketinden buz gibi soğumuşluğun bir ümitsiz ifadesi idi, bu ifade. Ben ısrarla, “iyi yöneticilerin elinde olsun, en geç 20 senede Almanya düzeyine çıkar ülkemiz” diyordum. Zaman beni haklı çıkardı. Ve geçen Ramazan ayını aynı yerde ve aynı insanlarla geçirdim. O insanlar şimdi, “Biz önemli hastalıkların tedavisi için Türkiye ve kendi hastanelerimizi tercih ediyoruz. Başımız dik, yüzümüz ak olarak gururla ülkemizi övüyoruz. Bir yabancı ülkede, asil bir milletin evlatları olduğumuzu göğsümüzü gere gere anlatabiliyoruz.” diyorlar. Aradan çok zaman geçmedi ama ülkemizde çok şeyler değişti ve en önemlisi de, istenince kısa sürede büyük değişim ve gelişimin sağlanabileceğine inanç gelişti.

                         *     *     *

Geçen hafta, ayağımda ayakkabı vuruğundan meydana gelen bir çıban nedeniyle Çakırtepe Özel Hastanesinde yataklı tedavi gördüm. Yapanlardan, işletenlerden ve doktoru, hemşiresi ile tüm çalışanlardan Allah razı olsun. Tek kelime ile “HARİKA”. Hepsine içten TEŞEKKÜRLERİMİ sunuyorum. Ben şahsen evime de yakın olduğu için en küçük sağlık arızasında gidip hizmet alıyorum. Durumu müsait olan hastalara da tavsiye ediyorum. Kurumun yaşaması için tercih edilmesi lazım. Ayağımıza gelmiş hizmeti yaşatmak zorundayız.

                                                 *     *     *

            Uzun lafın kısası, hem millet olarak hem memleket olarak çok çok iyiyiz. Ancak, sırtımızda asalak olarak yaşamak isteyen üretimsizleri ve hainleri aramızda yaşatmamalıyız. Kendimize sahip çıkarak güven duymak zorundayız.

            Ramazanımız mübarek olsun. Allah şimdiden kabul etsin.

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                  Bu Haber 2353 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI