6 Ağustos 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Hoş geldin Şehru Ramazan

Ramazan gelince içimiz de manevi duygu atmosferi daha da çoğalır. Sofralarımız bereketlenir, ikramlar ve hayır hasenat hususunda diğer zamanlardan daha eli açık ve cömert davranılır.

Türk Milleti yardımlaşma konusunda hakikaten sadece kendi vatandaşına yardım etmekle kalmaz, yardım elini dünyanın en ücra köşelerine kadar uzatır. Dünyanın en ücra köşesi derken, bazı bölgelerin büyük derecede açlık ve sefalet içerisinde olduğunu hepimizin, dolayısı ile dünyanın görmesi ve açlıktan ölen bu insanlara yardım etmesi lazım. Şu anda dünyada tam 900 milyon civarında insan günlük bir iki dolarla beslenmek zorundadır. Afrika boynuzunda, yani kıtanın uç kısmında yaşayan 12 milyon insan kuraklık ve açlıkla boğuşmakta, her gün açlık ve  hastalıklar yüzünden binlerce insan ölmektedir. Bu bölgelerde yetersiz beslenmeden dolayı ortalama insan ömrü 40 yaş civarıdır. Bölgede öyle bir kuraklık hAkimdir ki, aylardır yağmur yağmadığı gibi, insanlar içilebilir su bulamamaktadırlar. Nijer, Somali ve komşu ülkelerde gündüz sıcaklığı 45, gece sıcaklığı 25 derece civarındadır. Anneler gıdasızlıktan çocuklarını emzirememekte ve her gün yetersiz beslenmekten dolayı yüzlerce çocuk ölmektedir.

Dünya ülkeleri silaha dakikada bir milyon dolar harcamaktadırlar. Bu harcamanın binde birini kısıp aç ülke insanlarına gıda yardımı yapsalar, inanın açlık önemli ölçüde azalır! Avrupa Birliği Ülkeleri Afrika'nın bu mağdur ülkelerine 101 milyon dolar yardım ettiler, 40 milyon dolar daha yardım etmeyi düşünmektedirler… 27  Avrupa ülkesi yıllarca sömürdükleri aç insanlara bu kadar küçük meblağ yardım etmektedirler, çok yazık…

Yakıttan, süslü püslü lüks tüketimden ve israftan, çok değil biraz kaçınılsa da fakir ülkelere yardım edilse dünyadaki açlık önlenebilir… Çok uzağa değil, isterseniz önce kendimize bir bakalım… Ülkemizde günde 120 milyon ekmek üretiliyor, bunun her gün 20 milyonunu bayatlatıyor çöpe atıyoruz.  İsrafı önleyip bu 20 milyon ekmeği Afrika boynuzundaki kuraklık ve açlıktan perişan 12 milyon insana versek, tek başımıza Türkiye olarak bile çok büyük iş yaparız!

Osman ECEVİT hocam köşesinde bu konuyu çok isabetli tespitler ve örneklerle işlemiş, meselenin önemine işaret etmişti. Ülkemizde bu kadar ihtiyaç sahibi insan varken ne işimiz var bizim ta Afrikalarda? diye düşünenler olabilir… Bu makul ve salih bir düşünce değildir. Ülkemiz insanlarının oralara yardım etmesi bizim bir şeyimizi eksiltmez, tam aksi, bize bereketle beraber büyük millet olmanın artıları ile birlikte huzur tesis eder.

Şimdi Ramazanda bol gıdalarla donatılmış sofralarımızda iftar ve sahurda fazlaca yiyerek hem sağlığımızı bozup, hem orucun ruhuna aykırı hareket etmesek, birbirimize verdiğimiz iftar davetlerinde kuş sütünün eksik olduğu abartılı sofralar kurma yarışına girmesek,  olmayanları da düşünerek ülkemiz ve uzak ülkelerdeki yoksullara yardım etsek, ne kadar iyi olur değil mi?

Diyanet işleri Başkanlığı, her evden bir fitre Afrika'ya kampanyası başlatacak, bu yardıma katılabiliriz. Deniz Feneri Derneği, Cansuyu Derneği, Kimse Yok mu Derneği yardım kampanyaları yürütecekler. Bu sivil toplum derneklerinin yardım faaliyetlerine katkı yapabiliriz…

Yani, kendi çevrenize verin ama bir miktar da dünyadaki diğer mağdurlara gönderin. Ancak bir şeyi yapmayın; acaba yerine ulaşır mı takıntısına takılmayın! Şeytan işi olan ön yargıdan uzak durun. Bir iki yanlışlık oldu diye bu tür derneklere ön yargılı ve mesafeli olmayın! Saygılarımla, kalın sağlıcaklaBu Haber 1639 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI