9 Ağustos 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"Kaymağını yemek"

     Kültürler hazinesi bir ülkenin insanları, dünya insanlığına asırlarca rehberlik yapmış bir milletin nesli, liderler yetiştirmede bilim önderlerinin bol olduğu, bir memleketin insanları olarak, ne kadar övünsek hakkımızdır. “Halkımız Alim değildir amma, ariftir.” Diyor bir şairimiz. Alim, bizzat okuyup yazarak bilgi sahibi olanlara denir; Yani okul eğitimi ile yetişenler arif ise, mektep medrese görmese de halk kültürü ile bilgili olan insanları anlatır. Bilgin sohbetlerine katılarak, vaaz-hutbe, konferans dinleyerek bilgi sahibi olan toplum önderlerinin sayısı, geçmiş tarihimizde bir hayli fazladır.

      Geçen hafta, Türk Hava Kurumumuzun Fitre-Zekat zarflarını dağıtmak üzere çevre ilçelere (Akkuş, Çaybaşı, İkizce) ve kasabalara (Hanyanı, Pelitliyatak, Tekkiraz, Yenikent) gittik, Ünye şubemiz saymanı Gökhan DERE ile birlikte. Öğle tatili saatinde Pelitliyatak Belediyesine vardık, haliyle kapı kilitli idi. Namaz kıldık ve tatil saatinin dolmasını bekledik. Bu bekleyiş esnasında, bir binanın gölgesinde basit bir oturak bulduk ve oturduk. Çevre sakinlerinden, bizi gören iki vatandaş yanımıza geldi; selam-kelamdan sonra yanımıza oturdular. Hoş-beşten sonra tanıştık ve halk sohbeti başladı.

       Geçmiş yıllarda birkaç sene muhtarlık yapmış olan ve siyaseti içli-dışlı iyi tanıyan vatandaş, bir başladı konuşmağa ki, çene de maşallah sağlam, döktürüyor. Tahsil durumunu sormadık  ama, Anadolu'nun halk kültürü hemen kendisini gösteriyor… Sözü döndürüp dolaştırıp politikaya getirdi. Geçmiş senelerden, millet vekillerinden Ankara'ya iş takibine gittiğinde ilgilenilmediğinden  uzun  uzun söz ettikten sonra; “seçip seçip Ankara'ya gönderiyoruz. Sonra bizi tanımaz oluyorlar. Onlar hep KAYMAĞINI YİYORLAR; bizler, gene böyleyiz. Daha önce Pelitliyatağa geldiyseniz, değişen bir şey var mı görüyorsunuz. Yıllar önce nasılsa, gene öylece duruyor.” diyor ve belediye açıldığı için bizler kalkıyoruz. Ismarlaştıktan sonra belediyenin kapısına doğru ilerlerken, çok bilmiş sAbık muhtarın sesini duyuyorum; “Bunlarda işin KAYMAĞINI yiyorlar.”

       Değerli okuyucularımız! İnsanların duyu organlarının bir BATIN (karın, halk dili ile İŞKEMBE), bir de YAKİN (kalp, gönül) duyumları vardır. Nesnelere ve olaylara nasıl bir niyetle yaklaşırsanız, onun duyumunu alırsınız. Peygamberimiz (a.s.)'ın ifadesi ile “Ameller, niyetlere göredir.”

       Vatandaş herşeye menfaat ölçüleri ile, yani bu işten mideme ne inecek, cebime ne girecek düşüncesi ile yaklaşırsa, başkalarını da bu ölçülerle değerlendirecektir. Dünyanın her tarafında “kaymakçılar” vardır ama herkes öyle değildir. Eğer dünyayı çıkarcılara bırakırsak, onlar önce paylaşım kavgası ile birbirlerini bitirirler sonra da kimseye yaşama hakkı tanımazlar. Taşın altına elimizi sokmak, risk almak ve mücadelenin içinde yer almak zorundayız. Bazıları kaymak yemek peşinde imiş diye kendimizi köşeye çekemeyiz. İş yapanları, art niyetli olarak eleştirirsek; dürüst çalışanlarla kaymakçıları birbirine  karıştırarak hepsine birden çamur atarsak, kurumlarımıza ve ülkemize zarar vermekten başka bir iş yapmamış oluruz.

        Bizim Hava Kurumu çalışmalarımız, kaymak yemek amaçlı değil bir kurumun çatısı altında insanlarımıza hizmet amaçlıdır. Karnımızı doyuracak kadar kaymağımız var Allah (c.c) a şükür. Var olanın hesabını nasıl vereceğimizi düşünerek işimizi yapıyoruz. Halkımızın kurumsal güvenini kazanmak için elimizden  geldiği kadar çaba sarfediyoruz. Türk Hava Kurumunun çalışmalarının Ünye ve çevresi insanlarına da göstermek için çalışmalarımız devam ediyor. Destek halkımızdan, başarı Allah (c.c) dandır.

        Sevgi saygı ve selamlarımla…..Bu Haber 1964 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : kususra bakmayın ama Tarih : 11 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :timur yediyıldız
fitere ve zekatın sizin kuruma verilip verilmeyeceğini en iyi bilenlerden olmalısınız. nasıl oluyorda bu işlere giriyorsunuz anlamış değilim.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI