9 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Belediyelere ve hayırseverlere önemli uyarı..
musakiroglu@mynet.com

 “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Müslüman birisi olarak en sevdiğim, gurur duyduğum ve onur vesilesi saydığım bir sözdür Peygamberimizin bu sözü.

Sözle birlikte ifade edilen anlam çok net ve açıktır. Aynen şöyledir: “Etrafında, mahallesinde, bildiği bir yerde aç yatan/yatanlar var da Müslüman birisi buna kayıtsız kalıyorsa o kişi Müslüman sayılmaz.”

Biliyoruz ki şu anda Somali'de korkunç bir açlık yaşanıyor. Başta çocuklar olmak üzere ülkede insanlar yiyecek bulamadıkları için kitleler halinde ölüyor.

Ramazan ayındayız. Somalili din kardeşlerimiz bırakın iftar ve sahur yemeğini bir bardak su, bir dilim ekmek için inim inim inliyor. Görsel ve yazılı basındaki Somali haberleri insanın yüreklerini sızlatıyor.

Soruyorum, Peygamberimizin yukarıdaki sözünden yola çıkarsak Somali'deki açlığa kayıtsız kalan Muhammed ümmetinin Müslümanlığı nerde kaldı?

Dün akşam televizyondan dinledim; Malatya Belediyesi'nin, diğer birçok belediyenin aksine geçtiğimiz yıl ve bu yıl toplu iftar programı düzenlemediği söylendi.

Sebebi de neymiş? Belediye bu iftar programlarına hayır yapmak isteyenlerin hayırlarını toplayıp afete uğramış, fakir ve aç Müslüman ülkelere yardım olarak gönderiyormuş. Bu nedenle geçtiğimiz yılki yardımı ağır bir sel felaketi yaşayan Pakistan'a göndermişler. Bu yıl da Somali'ye gönderiyorlarmış.

Yine dün akşam televizyondaki bir başka haberde ise; İstanbul Ümraniye Belediyesi'nin bir akşamda 100 bin kişiye iftar yemeği verdiği haberi vardı.

Yine bir başka haberde ise; Rize'nin İkizdere ilçesinde 2 km uzunluğunda iftar sofrası kurulduğu söyleniyordu.

Bu iki örnek belki en dikkat çekeni… Ancak ülkemizde nerdeyse bütün belediyeler iftar yemeği vermek için harıl harıl adeta birbirileriyle yarışıyorlar.

Belediyelerin verdiği iftar yemeklerinin faturasını ise hayırsever insanlar ödeyerek Ramazan ayında hayır yapmanın sevabını alma gayretindeler.

Tekrar soruyorum; şu anda bu mübarek ayda Somali'de açlıktan kitlesel ölümler yaşanıyorken Malatya Belediyesi'nin yaptığı mı Peygamberimizin yukarıdaki sözüne uygun yoksa diğer belediyelerin yaptığı mı?

Sorunun cevabını ben vermek istiyorum. Dedim ya Peygamberimizin sözünde anlatılmak istenen mana çok net ve açık diye... Dolayısıyla Somali'de yaşanan insanlık dramından haberleri olduğu halde topladıkları iftar yardımlarını bu ülkeye göndermeyen belediyeler ve bu belediyelere iftar yardımı yapan hayırseverler çok büyük bir yanlış ve gaflet içindeler.

Ve daha da ilerisini söylersek “Peygamberimizin bizden değildir” uyarısıyla karşı karşıyalar. Allah korusun dinden çıkma tehlikesi içindeler.

İşin lamı-cimi yok. Bu belediyeler ve hayırseverler; ya Peygamberimizin sözüne uyar Malatya Belediyesi'nin yaptığı gibi açlara yardım gönderirler. Ya da Peygamberimizin ümmeti olamama durumuna düşerler.

Ayrıca, bu konuda asıl söz etmesi gereken, doğru olanın ne olduğunu asıl ifade etmesi gereken kurum Diyanet İşleri Başkanlığı'dır.

Sahi bu kurum niye susar? Büyük bir yanlışın yapıldığı böylesi bir konuda neden uyarılarda bulunmaz? Doğrusu hayret etmemek mümkün değil.



Bu Haber 2106 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : en iyi ramazan faaliyeti Tarih : 12 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :taşkın posbıyık
Ne uzun kalabalık sofralar ne de somaliye yardım. Önemli olan dünyanın merkezini bulup orda belediye başkanı olup orada ramazanı havayi fişekle karşılamaktır.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI