15 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bir yazı, üç mesaj...
musakiroglu@mynet.com

Cumartesi günü yazdığım aşağıdaki yazımı ve gelen mesajlardan üçünü yorumlarınıza bırakıyorum.

***************       *************                                                                                         Ünye, çevre yoluna hazırlanamadı…

Ünye çevre yolu çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Öyle ki bu yılsonunda hizmete gireceği gerek siyasetçiler gerekse karayolları tarafından sık sık tekrarlanıyor.

Orta Saraçlı'ya gittiğimde her seferinde oradaki evin balkonundan, yolda yapılan çalışmaların bir kısmını izleyebiliyorum.

Bir kısmı derken balkondan, çevre yolunun Akkuş-Niksar Caddesi'yle kesiştiği noktadaki kavşaktan itibaren Bayramca Tüneli ağzına kadar olan bölümünü görebiliyorum. 

Dün yine baktım… Biraz uzun süre baktım bu sefer. Artık yol iyice ortaya çıkmışâ€¦

Kavşakta ayakların üzerinden yükselerek geçen yol Saca ile Karşıyaka arasını Tabakhane Deresi üzerinden birbirine bağlanmışâ€¦

Dökülen malzemelerle tabandan bir hayli yüksekte yapılan yol güzergahı ise Bayramca Tüneli'nin ağzından içeri, koşarak giriyor gibi bir his uyandırıyor insanda.

Yol; medeniyettir… Yol; medeni olmanın, medeni yaşayabilmenin öncelikli şartıdır.

Yol ile ilgili bu tanımlamalar evrensel tanımlamalardır. Bütün dünya bunu böyle kabul eder…

Dolayısıyla Ünye, yapılan yüksek vasıflı çevre yolu ile ileri bir medeniyete adım atmanın günlerini sayıyor.

Buraya kadar tamam… Tamamda peki, ya Ünye bu yeni ve ileri medeniyete ne kadar hazır?

Evin balkonundan bakıyorum, ileri medeniyet göstergesi çevre yolu öyle bir sahadan geçiyor ki… Geçtiği bölge Ünye'de en son kurulan, en son ve en yeni kurulduğu halde maalesef en geri yerleşim bölgesi olarak ortaya çıkan Karşıyaka Mahallesi…

Mahalle, şehir merkezine uzak bir yerde kurulduğundan arsa fiyatları çok ucuz olduğu için özellikle Akkuş bölgesinden gelen dar gelirli insanlar tarafından kuruldu. Vatandaşlar aldıkları ucuz arsa üzerinde en ucuz yoldan konut yapıp başını içine sokmanın mücadelesini verdiler.

Gecekondudan biraz iyice ancak hiçbir estetiği olmayan konutlardan kurulu Karşıyaka Mahallesi'nin ortasından bugün artık çevre yolu geçiyor.

Mahallenin orta yerinde yüksek medeniyet göstergesi çevre yolu… Bu yüksek medeniyetin her iki kenarında ise geri medeniyet göstergesi yerleşim alanı…

Bu yılsonu hizmete açılacak çevre yolundan geçen insanlar, araçlarının penceresinden baktıklarında Ünye'yi işte böyle görecek, böyle tanıyacaklar...

Ben bu konuya ta iki yıl önce çevre yolu inşaatı başladığında değinmiştim. Akçay Deresi ile Lahna Deresi arasında özellikle Saca ile Karşıyaka bölgelerinde çevre yolu üzerindeki yerleşim alanları için dönüşüm/ıslah projesi yapılmasının önemine dikkat çekmiştim.

Hiçbir şey yapılmadı maalesef… Her şey eskisi gibi aynen duruyor.

İşte bu görüntüleri sunacağız, Ünye'yi böyle tanıtacağız gelip geçenlere…

Diyeceğim o ki Ünye, çevre yoluna hazırlanamadı.

******************   ******************                                                                                                            

     Yazdığım yazı bu. Aşağıdakiler de bu yazıya gelen mesajlar:

1.Mesaj: Bizim mahallemizi küçümsemek kimsenin haddine değildir. Beğenmezsen bakma, kimse senin bakmanı istemiyor. (Efiloğlu)

 2.Mesaj: Haklısın, Ünye'yi çevre yoluna hazırlama konusunda bir şey yapılmadı. Şehrimizi gelip geçene maskara edecekler. (Betül Kara)

  3.Mesaj: Eleştirmek kolay. Var mı bir önerin onu yaz. (Yasin Kuru)

Not: Yazar olmak böyle bir şey işte…

 Bu Haber 2937 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Yazar Tarih : 15 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :Emrah GÜR
Bu zamana kadar sahil yolundan gelip geçenler bilirler ki; şehrimizi tanıtan bir kitabın ismi gibi '' Karadenizde bir Boğaziçi'' dir Ünye... Çevre yolu ile birlikte, şehrin bambaşka bir yerinden - özellikle ilk kez Ünye'den - gelip geçecek olan insanlar ilk bakışta '' burası mıdır Ünye?! '' demesi kaçınılmaz... Sn. KIROĞLU yazar hüvviyeti ile bu noktaya değinmiş - ki iyi de yapmıştır - bundan sonrası, belediyenin çalışmalarına ve mahallesinde yaşayan insanların - imkanları çerçevesinde - özverilerine kalmıştır. Güzel, bakımlı, temiz, sağlıklı, eğitimli, ferah ve refah seviyesi yüksek bir kentte yaşamak; Ünye' de yaşayan herkes için - her insan için - bir hedef olmalıdır.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI