16 Ağustos 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Çuvallama alışkanlığı

Çuvallamak, çuvala doldurmak anlamı ifade ederse de argo bir terim olarak; başarısızlık, beceriksizlik, bilgisizlik anlamlarına da kullanılır. Ben bu yazımda, bütün bu anlamlarda kullanarak “çuvallama” kelimesinin hakkını vermeğe çalışacağım.

Sevgili okurlarım!

Ben çocukluğumdan bugüne kadar bildiğim bir gerçek var ki, o da şudur; fındıkları çuvallayıp çuvallayıp dış ülkelere gönderiyoruz. Almanya'ya vardığımda gördüm ki her taraf çakılı ÇİKOLATA; hepsinde bizim fındık var. Biz hamallığını öğrenmişiz onlar yemesini öğrenmişler. Ben işte o zaman öğrendim, ne kadar çok ÇUVALLADIĞIMIZI.

     Çuvallarla fındığı üret, çuvallarla tüccara yığ; Çuvallarla paracukları ceple; Ye Mehmedim ye! Ne biter, ne tükenir. Haranilerle (hayvanlara yal verilen kazan) pancar çorbası yemeğe devam. Almanlar yesin çikolata; sen ye, kazan kazan pancar çorbası. Pancar çorbasını beğenmediğim veya hafife aldığım sanılmasın. En çok sevdiğim yemeklerdendir. Ben, kafayı “çuvallamağa” taktım. Halen çuvallıyoruz da ona üzülüyorum.

     Güzel Ünye'mizin en önemli zenginliklerinden biri olan “KİL”i de çuvallayıp çuvallayıp gönderiyoruz. Kimse sormuyor, nereye gidiyor; bize neler olarak dönüyor ve kaç lira kazanıyoruz, kaç lira zarar ediyoruz, diye. Çuvallamağa devam.

   Yörenin en güzel hamsisi Ünye'mizden çıkıyor, mevsiminde. Bir tane vakumlama, salamura ve benzeri tesis yok. Almanya'ya varınca gördüm ki, marketlerde soğutucular çakılı dolu, vakumlu hamsi ile ama bizden yok. Biz kasalarla, tonları ya denize ya da tarlaya dökeriz. Çuvallamağa devam!

Değerli okuyucularımız!

 Her işi bırakalım da önce insanlarımıza üretici olmayı, zamanın tekniğini kullanmayı, çuvallama yerine paketlemenin gereğini anlatmamız gerekiyor. Paketlemekten maksadım, hammadde yerine mamul madde satar hale gelmemizin lüzumunu belirtmek istiyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2169 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI