19 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bırakın kardeşliği insanlığımıza yuh olsun...
musakiroglu@mynet.com

1970'li yıllarda, ateşle barutun ortalığı yaktığı o karanlık dönemde bir olayı hiç unutmam. Trabzon'da okuduğum yıllardı o yıllar. Adanalı bir arkadaşımız vardı, solcuydu.

Bu arkadaşımızın MHP'li bir kardeşinin olduğunu bilirdik. Sık sık bahsederdi kardeşinden. Tatile gittiğinde Adana'da nasıl kavga ettiklerini, birbirlerini öldürmemek için kardeşinin evde, kendisinin teyzesinin yanında kaldığını söylerdi.

Bir tatil sonrası geldiğinde ne anlattı biliyor musunuz? MHP'li kardeşi vurulmuş, yaralanmış. Ona da haber gelmiş. Dedi ki; “Öyle sevindim, öyle sevindim ki ölüm haberini bekledim. Ama üzgünüm, ölmedi…”

Bir yıl sonra bu arkadaşımızın Adana'da vurulup öldürüldüğü haberini aldık. Ne kadar doğrudur bilmiyorum, denilmişti ki; “Ülkücü kardeşi vurdurtmuş.”

Bırakın yurttaşlığı, vatandaşlığı ana-baba bir öz kardeşler bile bölündü, birbirlerine düşürüldü bu ülkede.

Bakın iki örnekten daha bahsedeyim yeri gelmişken…

Birinci örnek: Sanatçı Ömer Zülfü Livaneli bildik bileli solcudur. Kardeşi Ömer Asım Livaneli ise gençliğinden bu yana ülkücü-MHP'lidir.

Öz kardeştirler, anne-babaları birdir. Ama sanatçı Ömer Zülfü Livaneli ile kardeşi Ömer Asım Livaneli siyasi yol ayrımından sonra kırk küsur yıldan bu yana hiç konuşup görüşmemişler. Sürekli küs kalmışlar.

Aynı zamanda yönetmen de olan Zülfü Livaneli'nin kardeş kavgasını anlattığı Sis Filmi'nin konusunun, kardeşiyle arasında yaşanan siyasi ayrılıktan kaynaklandığı belirtilir.

İkinci örnek: Trabzon'da okuduğum 1970'li yıllarda sık sık duyduğum, adları Burhan ve Orhan Bıçakçıoğlu olarak aklımda kalan Beşikdüzülü iki kardeşten Burhan solcu-İGD'li, Orhan ise sağcı-Ülkücüydü.

Ana-baba bir olan bu iki kardeşin ikisi de savundukları davanın en ilerdeki militanları olarak tanınır/bilinirdi Trabzon civarında.

Sonraları bu kardeşlerden Burhan DSP'den, Orhan MHP'den 1999 seçimlerinde milletvekili seçilip Meclis'e gittiler.

Milletvekili seçildikleri 1999 yılında gazetenin birinde haklarında çıkan bir yazıda bakın ne deniyor: Seçimde Trabzonlu iki kardeşten DSP'li Burhan Bıçakçıoğlu ile MHP'li Orhan Bıçakçıoğlu seçimi kazanarak Meclis'e girdi. Ancak Bıçakçıoğlu kardeşlerin 22 yıldır birbirleri ile görüşmedikleri ortaya çıktı. Burhan Bıçakçıoğlu, kardeşi için ‘Onunla sadece ana-babamız aynı' dedi. Burhan Bıçakçıoğlu ise, DSP'lilerin kendisi için kardeşinden önce geldiğini belirtti.”

Emperyalist odak işte böyle… İstedi mi değil ülke vatandaşlarını, öz kardeşleri bile birbirinden ayırıyor, bölüyor, kırdırıyor.

Bu ara sık sık şöyle deniyor; “Türk-Kürt kardeştir, birbirinden kimse ayıramaz.”

Hiç kimse böyle duygu yüklü, temenni dolu laflarla zaman harcamasın. Bu ülke Türklerle Kürtlerin boğazlaşacağı günlere doğru gidiyor.

Herkes safını seçsin. Doğru saf bu ülkenin bölünmez bütünlüğüdür. Safını doğru seçmeyen hiç kimse kardeş falan değil haindir, düşmanımızdır.

20 gün önce evlenen, düğününden 10 gün sonra eşiyle birlikte görev yeri Hakkari'ye giden ve hain pusuda öldürülen 24 yaşında Perşembeli Uzman Çavuş Samet Kılıç'ın ve binlerce şehidin hesabı sorulmaz, kanı yerde bırakılırsa bırakın kardeşliği yuh olsun bizim insanlığımıza…

 Bu Haber 2725 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI