20 Ağustos 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Bir çare
atakici 52 @Hotmail. com

Son yılların en büyük kuraklığını yaşayan Afrika'daki açlık dramı yürekleri sızlatmaktadır. Her gün açlık dolayısı ile yüzlerce çocuk ölmekte, yetişkinlerden ise çoğunluğu yetersiz beslenme ve kötü hayat şartlarından dolayı ellili yaşlara ulaşamadan ölmektedir.  Bu vahim ve son derece üzüntü verici insanlık dramını hepiniz zaten günlerden beri görsel ve yazılı basından izliyorsunuz. Bütün Dünya izliyor… Ancak soruna çare bulma hususunda dünya devletleri ve Birleşmiş Milletler teşkilatı yavaş hareket ediyor, işi ağırdan alıyor.

Hani nerede Suudi Arabistan, Kuveyt, Abudabi, Birleşik Arap Emirlikleri gibi petrol zengini Müslüman ülkeler? İsteseler Körfezdeki birkaç zengin Arap ülkesi, dünyanın yardımına hacet kalmadan Afrika'daki tüm açlığı bitirirler… Ama dünya malına ve saltanatına adeta tapmış bu ülkeler, yaptıkları sönük göstermelik yardımlarla meseleyi geçiştirmeye çalışıyorlar. Tıpkı Filistin'e yardım etmeyi geçiştirdikleri gibi!  Şayet Allah onlara petrol zenginliği vermesiydi Afrika'daki açlığın mislini yaşıyor olabileceklerini akıllarına bile getirmiyorlar… Firavunun da zengin olduğunu ama Kızıl Deniz'de ordusuyla yok olduğunu, Karun'un da dünyanın en zengini olduğunu ama tüm servetiyle birlikte toprağa gömüldüğünü, Nemrut'un da zengin olduğunu ama bir sinekle bile baş edemediğini düşünmüyorlar.

Allah her şeye kadirdir ve bir gün bu merhametsizliğin hesabını soracaktır. Afrika'yı yıllarca sömürmüş,  halen de sömürmekte olan Avrupa ve Amerika da işi ağırdan almakta, göstermelik sembolik bağışlar yapmaktadırlar. Avrupa Birliği 101 milyon Euro gönderdi, 40 milyon Euro daha göndermeye hazırlanıyor.  Türkiye tek başına gönderiyor ondan fazlasını, el insaf ey Avrupa! 

Ülkemiz ve milletimizle gurur duyuyor, böyle merhametli ve asil bir milletin ferdi olmayı onur addediyorum. Türk Milleti dünyanın neresinde bir afet ve sefalet varsa derhal neşter vuruyor, yarayı izole etmeye çalışıyor. Bu asil ve inançlı millet oluşumuzun tabi sonucudur. 

İnanıyorum ki yaşadığımız yüz yıl Türk Yüzyılı olacak, ülkemiz dünyanın en saygın ülkeleri içerisinde tarihi misyonunu başarı ile yerine getirecektir. Ayrılığı gayriliği ve ötekileşmeyi bir tarafa bırakır ve milli bir şuurla eğitime, çok çalışmaya ve kalkınmaya daha fazla önem verirsek, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin içerisinde tarih sahnesindeki yerimizi almayı çabuklaştırabiliriz. Bakınız, Türkçe; içinde yaşadığımız yüzyılda dünyada en fazla konuşulan dillerden biri olacaktır. Bu nasıl olacak? Bu hem kardeş Türk Cumhuriyetleri ile yapılacak mutabakatla Türkiye Türkçesinin ortak bir dil olmasının gerçekleştirilmesi ile olacak, hem ülkemizin kalkınması dolayısı ile Türkçe öğrenen yabancıların sayısının artması, hem de dünyanın en ücra köşelerine varıncaya kadar açılan Türk okullarının vasıtası ile olacak.

Öyle ise hadi bize yakışanı yapalım; Afrika'daki mağdur insanlara daha fazla yardım edelim. Son üç ayda Afrika da açlıktan 29 bin çocuk öldü, 600 bin çocuk daha ölümün eşiğinde, 12 milyon insan açlıkla boğuşuyor… Aşağıda yardım derneklerinin hesap numaralarını veriyorum. Bu dernekler aracılığıyla içiniz rahat olarak yardımlarınızı yapabilirsiniz. Kimse Yok mu Derneği: Bağışlarınız için, telefon. 4444593- banka yoluyla bağış, Akbank- Garanti bank, Halk bank, Ziraat bankası, bu bankalara giderek Kimse Yok mu Derneği'ne açlık için yardım etmek istediğinizi söyleyin. Mesajla yardım etmek isterseniz, açlık yazıp 5777'ye 5 TL gönderebilirsiniz. …İnsani yardım Vakfı hesap numaraları:Ziraat bankası, 53535353-5064. posta çeki, 6230416….Deniz Feneri Derneği tel, 0212 4146060, banka hesap no, Garanti Bankası Fatih şubesi,0009999-Akbank fatih 9999- SMS bağış: 5560( 1 sms =5 TL…. Ayrıca Can Suyu Derneği, Kızılay tel, 164…Diyanet işleri Başkanlığı ve diğer sivil toplum gruplarının yardım kampanyalarına katılabilir, bir ÇARE de siz olabilirsiniz. Saygılarımla. 

 

 Bu Haber 1784 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI