27 Ağustos 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'ye doğru sessiz sedasız gelen su...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Belediyesi'nin bir kalemde 30 trilyona yakın bir maliyetle yapımını başlattığı, bildiğim kadarıyla da bu yönüyle bir ilk olan büyük bir hizmetinin yapımı hızla sürüyor.

Nedir bu hizmet derseniz; su, yani şehir suyudur.

Ünye'de, aslında belediye tarafından pek hissettirilmemeye çalışılsa da derinden derine şehir suyu sorunu yaşanıyordu.

Bu sorun öyle zaman oluyordu ki 90'lı yıllardaki gibi musluklardan deniz suyu akmasına bile yol açabiliyordu.

Yıllardır doğuda Cevizdere kenarında, batıda ise Curi Deresi kenarında açılan kuyulardan temin edilen Ünye şehir suyu gerek kuyuların ard arda işlevini kaybetmesi gerekse ne kadar kuyu açılırsa açılsın artık büyüyen şehre yeterli su verememesi nedeniyle Ünye'nin su sorununa kökten bir çözüm gerekiyordu.

Bunun da tek yolu baraj yapıp suyu bu barajdan temin etmekti.

40 yıldan bu yana, Ünye'ye su getirmek için baraj lafı sürekli gündemde yerini korudu. Yapılması için çeşitli sözler verildi. Ama çok zor ve pahalı bir yatırım olduğu için harekete geçilemedi.

İki yıl öncesine kadar sözde kalan bu çok gerekli, gerekli olduğu kadar da çok zor ve pahalı yatırım için nihayet bu dönemde harekete geçildi.

Ünye Belediyesi Cevizdere üzerine yapılacak barajdan su temin etmek için çalışma başlattı.

Sonuçta; 30 trilyona yakın bir ihale gerçekleştirildi. Yeşilkent Beldesi'nde yapılacak barajdan su getirilmesi için inşaat işlemine geçildi.

Şu anda inşaat sürüyor.

Bu yazımı ise; barajdan gelen suyu Kiraztepe'de yapılan su deposuna aktaracak olan, içinden bir insanın çok rahat geçebileceği boruları Saraçlı Mahallesi Menteşe Mevkisi'nde görünce yazmayı düşündüm.

Anlaşılan Yeşilkent Beldesi'nde baraj yapımı ile başlayan çalışma Ünye'ye kadar uzanmış.

Ayrıca birisi Döyemedibi Mahallesi'nde, birisi ise Kiraztepe'de iki adet kocaman su dağıtım deposu yapılıyor.

İhale yapıldığı sırada Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu işin 450 günde biteceğini belirtmişti.

Allah biliyor ya; barajdı, bilmem kaç kilometreden dağ taş açılarak boru döşemeydi, su depolarının yapımıydı bütün bunlar bana çok büyük iş olarak gelmiş, bu iş bu kadar zaman içinde bitmez diye düşünmüştüm.

Ama görüyorum ki yapılan iş su gibi akıyor, hızla yapımı sürüyor.

Demek oluyor ki; Ünye'nin şehir hayatında çok derin ve aşılması çok zor olan şehir suyu sorunu bir seneye kalmaz çözülür.

Bir de not olarak şunu ilave etmek istiyorum; Menteşe'de boruları gördüğüm yerde mahalleli ile sohbet ederken Belediye'den emekli birisi; “Cevizdere'den gelen su kendi cazibesi ile akıp geleceği için şu anda su kuyularından su çekilmesi sırasında yapılan elektrik sarfiyatı ortadan kalkacak. Böylelikle 5 yıl içindeki elektrik tasarrufu barajdan su getirilmesi için yapılan masrafı karşılayacak.”

Doğru, önemli ölçüde bir elektrik tasarrufu olacak bu belli de… Emekli vatandaşın dediği gibi 5 yılda mı olur, 10 yılda, ya da daha fazla zamanda mı olur bilemem. Ama sadece elektrikten giderinden kazanımla şu anda yapılan 30 trilyonluk masraf karşılanır.

Böylelikle günün birinde Ünye koskocam bir yatırımı bedavadan kazanmış olur. Belediye de, su hizmetinden zarar eden değil kar eden kuruluş haline gelir.

 Bu Haber 2396 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI