27 Ağustos 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Bayramı yaşamak
atakici 52 @ Hotmail.com

Bayramları tüm değerleri ve güzellikleri ile yaşamak,  yaşatmak lazım. Çocuklarımızın zihnine bayramın ulvi atmosferini güzel alışkanlıklarımız ve adetlerimiz ile birlikte ilme ilme işlemek, onlar vasıtası ile de gelecek nesillere aktarmak önemli görevlerimiz arasındadır. Bakıyorum bilhassa büyük şehirlerde bayramlar artık daha çok bir tatil fırsatı olarak değerlendirilmeye çalışılmakta, bu tutum ise zaten azalmaya yüz tutmuş olan sosyal ilişkilerin daha da azalmasına zemin hazırlamaktadır.   

 

Bayramlarda uygun hediyelerle kendi çocuklarımızı sevindirmemizin yanı sıra, akraba ve komşu çocuklarını da sevindirmek toplumda ahenkli bir dayanışma ve sevginin tezahürüne vesile olur ki, bu bayramın asıl mana ve kutsallığının  temel kavramıdır.. Afrika'daki yoksul ülkelere yardım etmede öncü bir ülke olmamız hasebiyle mutluyum ve vicdanen bir nebze olsun müsterihim… Yapılan yardımlar yeterli midir? Hayır, ama hem zengin ülkelerden daha fazla yardım yaptık, hem de İstanbul'da organize ettiğimiz uluslar arası toplantıyla diğer ülkeleri daha fazla yardım etmeye teşvik ettik… Böylece 500 milyon TL yardım toplanmasını sağladık... Ancak bu yardımlar ve bölgedeki ülkelerin sorunlarını takip etme çalışmaları tabi ki gerekli olan zamana kadar devam etmelidir!  

Şimdi ise sosyal dayanışma, sevgi ve güvenin hakim olması adına  komşu ve akrabalarımızla yardımlaşmalı, ziyaretler yapmalı ve hasbıhal etmeliyiz.Ortak değerimiz olan bayramları sevgi ve saygının yeşerdiği ve geliştiği bir huzur atmosferi haline getirir dayanışmaya vesile kılarsak, her düşünceden insanın farklılıkları bir kenara bırakarak kucaklaşmasını ve dayanışmasını tesis etmiş oluruz… Bu olguda toplumsal barışın vücut bulmasına dayanak olur.   Mekke de çok güzel bir  davranış gördüm, herkes bayramlıklarını giydirdikleri çocuklarını bayram namazına getiriyordu. Bu usul ise bayram sevincinin daha haz veren bir atmosferde idrak edilmesine vesile oluyordu. Gelin kısmen zaten yaptığımız bu uygulamayı daha da yaygınlaştıralım, çocuklarımızın torunlarımızın elinden tutalım, onları da bayram namazına getirelim… Onların masum dünyasında zaten var olan sevgi kavramının daha da artmasını, sevgi ve dayanışma erdeminin paylaşılmasının ortaya koyduğu güzelliğin yüreklerine nakşedilmesini sağlayalım… Sadece böyle yapmakla kalmayalım, komşu ve akrabalarımızla bayramlaşmaya onları da teşvik edelim, bunu öncelikle kendimiz uygulayarak çocuklarımıza örnek olalım.

Mezarlıklar: Her bayram öncesi yazdığım gibi mezarlıklarda hoparlörle kuran okunması ile ilgili  meseleye bu bayram öncesi de değinmek zorunda kaldım....Çünkü bu bir bidad'tır ve uygun olmayan haliyle adet haline gelmektedir. Mezarlıklarda yüksek sesle kuran okunurken ses mahalle içlerine kadar yayılmakta, bu hem evlerinde bulunan insanların ne yapacaklarını şaşırmalarına ve tedirgin olmalarına sebep olmakta, hem mezarlıkta ziyaret maksadıyla bulunanların ne okuduklarını şaşırmalarına ve ziyaret etmekten yeterli hazzı duyamamalarına sebep olmaktadır… Yani; bu uygulama mezarlık ziyaretlerinin ruhaniyetine uygun düşmemekte, amacın hAsıl olmasına yardımcı olmamaktadır. Bu bayram kısmen, bir daha ki bayram ise tamamıyla inisiyatif sahibi yetkililer tarafından uygulamadan kaldırılacağını düşünüyorum.

Mübarek ramazan bayramınızı canı gönülden kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim. 

 

 

 

 

 Bu Haber 1611 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI