2 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bayramda'ağır çekim' gözlem yaptım...
musakiroglu@mynet.com

Bu bayram kendi kendime karar verdim. Çok fazla hareket içine girmeyecek, şöyle biraz uzaktan ve kenardan bayramı izleyecektim.

Nitekim öyle yaptım.

Bayram namazını her bayram olduğu gibi Orta Saraçlı'daki camide kıldım. Orada namaz sonrası kadim komşuluk bağlarımızın bulunduğu dostlarla bayramlaştım.

Sonra geldim anneme geçtim elini öptüm.

Ardından birkaç akrabaya ve hastaya uğradım, bayramlarını kutladım.

Birinci gün ikindi sonrası ise eşimle Fatsa Bolaman'daki sahil kenarında hizmet veren pidecilerin bulunduğu yere gittik. Ardından Fatsa Kültür Sitesi'ni ve Sandal Sefası tesislerini ziyaret ettik.

İkinci gün Ünye'deydim. Daha çok esnaf arkadaşlara uğrayıp bayramlaştım. Akşam Çakırtepe'ye çıktık oturduk. Sonra aşağıda Dikilitaş'ta çay içtik.

Üçüncü gün ise gazete çalışmaları başladı evdeki ofisimde bilgisayarın başına oturdum.

Dedim ya bu bayramda, bayram hareketliliğini biraz uzaktan, kenarından izlemeye karar verdim.

Öyle yaptım.

Neler gördüm, gözlemledim derseniz…

Bir kere anne-baba, konu-komşu, hısım-akraba ziyaretlerine dayalı bayramlaşma oranı çok düşmüş. En başta bunu gözlemledim.

Bayramlarımızın en ağırlıklı bölümü aslında bu ziyaretlerdi. Hatta bayram deyince akla ilk ve tek gelen etkinlik yine bu ziyaretler olarak gerçekleşirdi.

Şimdi resim değişmiş, eski resim kalkmış yerine yeni resim konulmuş.

Her ne kadar bazılarının ajandasında eski resim hala duruyor ise de çoğunluk bayram deyince ‘tatil resmi'ni yerleştirmiş ajandasına.

Gurbete gidenlerin büyük bir çoğunluğu daha birkaç sene öncesine kadar bayramlarda memleketine gelirlerken, bugün ise bu büyük çoğunluk artık memleketine gelmiyor. Bunlar, bayram tatilini fırsat bilip tatil yörelerine gidiyorlar.

Memleketine gelenler ise ikiye ayrılıyor. Gelenlerin bir kısmı birinci gün haldır-huldur bir koşu bayramlaşmaları bitirip soluğu en yakın tatil noktasında alıyor. Bunu Bolaman'da, Çakırtepe'de, Dikilitaş'ta çok net gözlemledim.

Nitekim geriye bir avuç insan kalıyor, bunlar ise babaocağında oturuyor, gelen gidenle bayramlaşıyor. Ya da çıkıp bayramlaşma ziyaretleri yapıyorlar.

İkinci gözlemime gelince:

Dini bayramlar, sivil hayatın içindeki bayramlardır. Sivil hayatın içinde cereyan eden, yaşanan etkinliklerdir.

Ancak, bayramlar son yıllarda alabildiğine resmi ortamlara sokuluyor. Yok protokol bayramlaşması, yok siyasi parti bayramlaşması vb. kıyafetler giydiriliyor. Bu da birkaç yıldır gözlediğim ayrı bir gelişme…

Bayramlar, bayram gelenekleri, bayram algı ve anlayışlarımız belirttiğim bu iki neden yüzünden önemli ölçüde erozyona uğramış görünüyor.

Bu kişilerden kaynaklanan bir yanlış mıdır, yoksa gelinen noktada zorunlu bir dönüşüm müdür? Bunun cevabını sosyologlar daha doğru verebilir.

Ama neye sayarsak sayalım toplumsal bir değerimizi önemli ölçüde yitirdiğimizi bir kez daha bu bayramda çok net gözlemledim.

 Bu Haber 2678 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI