10 Eylül 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Yerel tarih ve kültürün korunması
atakici52@hotmail.com

 Ülkemizde yerel tarih bilincinin farkındalığı son on yıl içerisinde daha etkin kavranmaya başlanmış olup meselenin önemine binaen yapılan çalışmalar giderayak daha da taraftar toplayarak artmaktadır. Tarihi değerlere sahip çıkılmasının cılız kaldığı on yıllar önce bazı tarihi eserlerimiz yurt dışına kaçırılmış, bazıları bilinçsizce yıkılıp yerine inşaat yapılmış, bazıları defineciler tarafından tarumar edilmiş, bazıları da bakımsızlıktan zamana dayanamayarak yok olup gitmiştir.

Ünye'mizde de kırklı yıllar sonrası okul yapmak için bir kilise yıkılmış, bir diğer kilise elektrik santralı, daha sonra da düğün solonu olarak kullanılmış, diğerleri meçhul olmuş, tarihi çeşmeler talan edilmiş, eski güzel Ünye evlerinin çoğu yok olmuş, geldiğimiz noktada ise Ünye şu gördüğünüz dama taşı gibi dizilmiş ruhsuz beton yığını haline getirilmiştir.

Bu itibarladır ki, eski Ünye gelenekleri ve şehrin güzelliğine olan özlem benim kuşağım ve üstündeki kişilerin belleklerinden silinmemekte, aksine ‘'artan bir hasretle'' anılmaktadır. Bu sebeple; Burunucu-Çömlekçi Mahallesi şenliğindeki açılış konuşmamda da izhar ettiğim geçmişe dair özlemi ifade eden cümleler çok beğenilmiş, bu itibarla şahsıma birçok kişiden tebrikler gelmiştir.

 Diyebilirsiniz ki her kuşak geçmişe dair özlemini dile getirir zaten… Tamam, haklı olabilirsiniz de;  benim ve Ortacamii gurubunun da çocukluk dönemini dile getirmekle kalmayıp, sosyal ve kültürel etkinliklerle gündeme getirmemiz ve genç nesillilere aktarma teşebbüsümüz, bildiğimiz klasik dile getirme sıradanlığının ötesinde bir şey!   Biz eski günleri bir takım etkinliklerle dile getirirken son kırk yıl içerisinde bahçeli ahşap evlerin,  sosyal olmayı sağlayan çocukluk oyunlarının, dayanışmanın, deniz kirliliğinin, balık neslinin azalmasının, sebzelerin tadının bozulmasının, içten samimiyetlerin azalmış olmasının getirdiği soluk ve mat halini de en yalın biçimde ortaya koymuş oluyoruz… Yoksa yaptığımız, ah eski günler mutadını tekrar etmek değildir.

Tarihi değerlerimizi gerek yazılı hale getirerek ifade eden, gerekse folklor zenginliği olarak etkinlikler düzenlemek suretiyle kamuoyunun gündemine getiren saygıdeğer insanlarımızı kutluyorum. Orta camii grubu olarak yaptıkları etkinliklerle bir ekol yaratan, güzel çocukluk oyunlarını etkinlikler kapsamında halkla buluşturarak hem eski günlerin yad edilmesine vesile olan, hem de gençlerimizin teknolojik sarmaldan  kurtulmalarını sağlayacak düşünce fırtınasının zuhur edebilmesine zemin hazırlayan 50 yaş üstü Orta camii grubu gençlerimizi canı gönülden kutluyorum.

  İrfan IŞIK hocam,   Yaşar KARADUMAN, Ahmet KABAYEL, Ahmet VARİLCİ, Aynur TAN ve Ufuk MİSTEPE ve bir çok kişi araştırıyor, belgeliyor ve arşivliyorlar. Tarihimizi muhafaza altına alarak insanlığın ortak malı olan değerlerimizi gelecek nesillere aktarma gayreti içerisinde olan bu mümtaz insanlara ne kadar teşekkür etsek azdır…

Ancak önemli olan bir şey var ki, bu belgelerin kitap olarak basılması lazım. O halde yerel yönetime burada iş düşüyor... Yerel yönetimin büyük zahmetlerle hazırlanan bu değerli belgelerin basılmasına yardımcı olması lazım. Çünkü o belgeler hazırlayanların eseri olmakla beraber, insanlığında ortak malı haline gelmiş oluyor. Bu eserleri bastırmak önemli ekonomik harcamayı gerektiriyor, sonuçta bu insanlar bu çalışmaları kar amacıyla yapmıyorlar… Kar amacıyla yapsalar oturur roman yazarlardı. O halde yapılacak olan şey bu yazarlarımıza destek olmak adına, belgelerini ve tüm arşivlerini bastırarak Ünye'ye kazandırmak ve hepsinden müze eve de bırakarak umumi istifadeye sunmak. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 1718 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : İsabet Kaydedici Tespit! Tarih : 19 Eylül 2016 / Pazar Üye Adı :M. Ufuk MİSTEPE
Arif Bey Merhaba, Şu an "Ünye ve Ordu Hinterlandı için Bibliyografik Dizin" adlı çalışmaya devam ediyor ve senin diğer yazarlar gibi Ünye ile ilgili makalelerini bu çalışmaya aktarıyorum. Çalışmalarımızın kitaplaştırılması düşüncesi yerinde ve isabetlidir. Ne yazık ki Ünye Medyası bu konuda sınıfta kalmıştır. Her bir makalemi yazmak için en az 1 - 20 kitaptan kaynak olarak yararlanıyorum. Ona bile sponsor bulamadığım bir ortamda ne şartlar altında hizmet verdiğimizi düşünüverin artık! Başarılı ve eğitici çalışmalarınızın devamlılığı temennisiyle...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI