16 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Su gibi aziz olun
musakiroglu@mynet.com

Orta Saraçlı'daki çocukluk günlerimde evde su yoktu. Günlük hayat içindeki işlerin en zoru yeterli su bulmaktı.

Komşularımız ve biz suyumuzu ya üç-beş yüz metre mesafedeki Topalca Çeşmesi'nden ya da evin yakınındaki bir kuyudan su çekerek temin etmeye çalışırdık.

‘Etmeye çalışırdık' diyorum, çünkü istediğimiz her an buralarda da yeterli su bulamazdık. O nedenle gece yarılarında ya da sabahın erken saatlerinde su için ev halkı yola düşerdik.

Evdeki su az olduğu için annelerimiz çamaşırlarımızı Çelen Deresi denen Orta Saraçlı ile Kabakçı'yı birbirinden ayıran derede yıkarlardı. Ayrıca dere kenarında kazanda su ısıtırlar, bize de banyo yaptırırlardı.

1966 yılında rahmetli babamın girişimi ve önderliğinde yaklaşık 1 km mesafeden mahallenin orta yerine yapılan çeşmeye su getirildi. Mahallede kaç tane adak kesildiğini, kutlama yapıldığını bugün gibi hatırlıyorum.

Üç yıl sonra babam ve birkaç komşumuz birlikte bir çeşme daha yaptırdılar. Böylelikle mahallemizin su sorunu bir hayli çözüldü.

1970'li yıllarda ben yükseköğrenim için ayrıldım mahalleden. Sanırım 1976 yılıydı belediye tarafından mahallemize su getirilmiş. Evlerden su akmaya başlamış.

Babamdan dinlemiştim. Rahmetli babaannem evde musluktan akan suyun altına elini tutmuş; “Allah'ım bana bir yıl daha ömür ver. Şu rahatlığı bir yıl yaşayıp huzuruna öyle geleyim” diye dua etmiş.

Ben Ünye'ye tekrar döndüğümde 1980'li yılların ortalarıydı. O yıllarda Ünye'nin nüfusu 40 binlerdeydi. Ama su sorunu yaşanıyordu. Sular sık sık kesiliyor, bir iki saat sonra akıyordu.

1990'lı yıllarda sular daha uzun süreler kesilmeye başladı. Hatta su temin edilen kuyulara deniz suyu dolduğu için evdeki musluklardan tuzlu su gelmeye başladı.

Belediye Cevizdere ve Curi Deresi kenarına yeni su kuyuları açarak bir süreliğine de olsa su sorununu çözdü. Ama bu çözüm zaman ve miktar olarak sınırlı bir çözümdü. Ayrıca artık yeni kuyu açılacak imkan da kalmamıştı.

İşin kesin çözümü gölet ya da baraja kalmıştı. Ama böylesi bir çözüm çok pahalı bir yatırımdı. Belediye başkanlarımız uzun süre bu işe kafa yordular ama yeterli parayı bulamadıkları için harekete geçemediler.

Ta ki üç yıl öncesine kadar bu böyle sürüp geldi. 2007'den itibaren Ünye Belediyesi Yeşilkent Beldesi'nde Cevizdere üzerinde kurulacak regülatörle Ünye'ye su verilmesi için proje hazırlattı. Proje kabul edildi. İhalesi yapıldı, şu anda yüklenici firma çalışmalarını sürdürüyor.

Yaklaşık 30 trilyona mal olacak olan ve bir saniyede 903 litre suyun akacağı su hattı 37 km'den Ünye'ye gelecek.

Masrafı çok, yapımı zor olan bu çözüm Ünye kent tarihinde çok önemli bir kilometre taşıdır.

Eğer bir yerde su varsa hayat var. Su yoksa hayat yoktur.

Ünye'nin suyu artık garanti edilmiştir. Dolayısıyla Ünye şehir hayatı da önümüzdeki uzun yıllar için garanti edilmiştir.

Ünye'de şehir suyu olarak kullanılacak Cevizdere suyu isale hattı ve arıtma tesisi için  bugün tören var.

Törene, bu işte emeği büyük olan İçişleri Bakanı hemşerimiz Sn. İdris Naim Şahin de katılıyor.

Tören öncesinde bu işte emekleri büyük olan başta Sn. Bakanımız olmak üzere, milletvekillerimize ve belediye başkanımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Su gibi aziz olsunlar…

 Bu Haber 2142 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BELEDIYE Tarih : 16 Eylül 2011 / Pazar Üye Adı :Mehmet Usta
Merhaba Sayin Kiroglu.Yazilarinizi inaninki zevkle okuyoruz.Unyenin guncel konularina parmak basiyorsunuz.hernedense simdiki belediye yonetimimiz 2 inci devresinde hakikaten calismaya basladi,Fakat bosa gecen 1 inci devresine cok uzuluyorum,Unyemiz diger belediyelerin cok cok gerisinde kalmisti dogru durust unye icin bir sey yapilmamisti.Basarilarinin devametmesisini diliyoruz.Esenkalin.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI