17 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yeni yol, Mehmetçik Sokak, duble yol...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'den Akkuş'a giden yola biz eskiden ‘yeni yol' derdik. Birkaç büyüğüme sordum, bu yola niye ‘yeni yol' deniyor öğrenmeye çalıştım.

1950'li yıllarda DP hükümeti tarafından başlatılan yol yapma kampanyası sırasında Nafıa Teşkilatı'nın iş makineleriyle yaptığı düzenleme sonrası yola ‘yeni yol' adı verilmiş.

Yol zemini çakıl, kırma taş karışımının sıkıştırılması ile makadam yol olarak düzeltilmişti.

Zemin özellikle yağmurda bozuluyor, kasisler oluşuyordu. Ayrıca yoldan toz eksik olmuyor, araç geçerken kalkan tozlar yayaları üstten aşağı toza beliyordu.

Ayrıca araçlar rahat gidemiyor, yolda yapılan yolculuk işkence haline geliyordu.

1970 yılında Akkuş'a ilk kez gittiğimde 4.5 saat yolculuk sonrası kusmuk kokuları arasında sersem sepelek olmuş kafamla araçtan inmişimi hiç unutmam.

Sonra 80'li yıllarda asfaltlandı bu yol. Bugünkü haline getirildi, Akkuş'a bir saatte gidilir oldu.

Son yıllarda ise Akkuş'a, Niksar'a, Tokat'a uzanan bu yolun duble yol olarak yapılması için çalışma başlatıldı, programa alındı. Ama mevcut hattan, ama daha uygun yeni bir hattan Ünye'den başlamak üzere Karadeniz'den Adana'ya, Akdeniz'e duble yol yapılacak.

Bu ara Akkuş-Niksar Caddesi'ni İmam Hatip Lisesi ile Sanayi Sitesi arasındaki bölümü bölünmüş yol alarak yapıldı.

Dolayısıyla ben de yoldaki çalışma sırasında Orta Saraçlı'ya Çınarlık Caddesi, Mehmetçik Caddesi, 17. Yurt Sokak üzerinden geçerek gidip geldim.

Çınarlık Caddesi'nin bir kısmı beton kilit taş parke döşeli, bir kısmı asfalt. Menteşe bölgesindeki bölüm de öyle bir kısmı kilit taş, bir kısmı asfalt. Ancak Mehmetçik Sokak stabilize. Stabilize zemin yer yer kasisli. Kasisler araçlar için zorluk yaratırken, araç geçiyorken kalkan tozlar ise yayalar için sıkıntıya yol açıyor.

Bir seferinde buradan geçerken bizim ‘yeni yol' dediğimiz Niksar Caddesi'nin stabilize günlerini hatırladım. Öylece daldım, eski günlere gittim.

Dalgınlığımı yanımda oturan eşim fark etmiş.

 “Hayrola, niye öyle daldın gittin ki” dedi.

Ben de ona Niksar Caddesi'nin eski halini, yolun zeminin şu anda geçtiğimiz Mehmetçik Sokak'taki zemin gibi olduğunu, yuttuğumuz tozları, Akkuş'a kadar uzanan yolda yaşanan zorlukları, 4.5 saat süren Akkuş yolculuğumu anlattım.

Benim için yaşanmış hikaye olan bu anlattıklarım eşime tabi masal gibi geldi. Çünkü o yol ile anlattığım hiçbir şeyi görüp benim gibi yaşamamıştı.

İş bitti, Sanayi Sitesi'ne kadar yol güzergahı duble yol olarak hizmete açıldı. Orta Saraçlı sapağından Niksar Caddesi'ne çıkıp yeni yol zemininde aracın yağ gibi seyri bayağı keyif vermeye başladı.

35-40 yıl öncesi stabilize makadam Niksar Caddesi, bugünkü Mehmetçik Sokak, geçen hafta yapılan duble olarak hizmete açılan Niksar-Akkuş Caddesi… Bütün bunlar hayatımdan kesitler.

Hayat durmuyor, akıp gidiyor. Biz de ömrümüz miktarında durmuyor, gelişmeleri görüyor yaşıyoruz.

Vakti geliyor ömrümüz bitiyor, veda ediyoruz. Ama hayat yine durmuyor, devam ediyor.

 

 Bu Haber 2801 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI