20 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Umarım amire, memura uyarı olur...
musakiroglu@mynet.com

Dün yazdığım yazımda Ünye'de görev yaptığı sırada iyi iz bırakanlardan bazılarının zaman geçse de Ünyeliler tarafından unutulmadığını…

Çoğunun ise adıyla sanıyla çarçabuk unutulup gittiğini yazmıştım.

Ayrıca iki de örnek vermiş, bu ara Ünye'den başka yere atanan KaymakamSn. Osman Günaydın'ın hemen unutulacağına, Müftü Sn. Mustafa Bilgiç'in ise unutulmayacağına dikkat çekmiştim.

Bu yazım üzerine E-mail adresime gönderilen bir mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mesajı aynen yayınlıyorum:

“Sn. Kıroğlu;

Kaymakam Osman Günaydın'ın Ünye'ye atanmasının ardından sizin kendisine karşı tepkili olduğunuzu ifade eden yazılarınızı sık sık okuduk.

Gösterdiğiniz tepkilerde kendi cephenizden tabi ki haklısınız.

Ancak şunu belirtmekte yarar gördüğüm için bu mesajı  yazıyorum. Biliyorsunuz Allah insanları farklı boylarda, huylarda, karakterlerde yaratıyor.

Kaymakam Sn. Günaydın'ı da, kendine mahsus huy ve karakterde yaratmış olması son derece doğal.

Sn. Günaydın'ı yakından tanırım, öyle çok dışa dönük birisi değildir. Ancak ruhu çok insancıl, insanlara hizmetten yanadır.

Lakin bunu öyle varına yoğuna ifade etmeyi doğru bulmayan, popülist ve işgüzar yaklaşımlardan uzak duran birisidir.

Sizin kendisine gösterdiğiniz tepkinin nedenlerine gelince;

Birinci olarak;  Sn. Günaydın'ın basına, basın mensuplarına karşı tavrına tepkilisiniz.

Bu tepkinizde yerden göğe haklısınız. Basın bir yer için şanstır. Ünye'de de sizin gibi basın mensupları ve gazeteler büyük kazançtır.

Ancak, Ünye'deki bütün basın ve basın mensupları keşki sizin gibi, sizin yayın grubunuz gibi olsa. Ama öyle değil.

Maalesef bu konuda Sn. Osman Günaydın çok zorlandı. Ünye'de kendisine ‘basınım' diyen bazılarının yanlışlarından çok rahatsız oldu. Bu nedenle basına kapalı kaldı. Ama basının tümünü karşısına alması doğru olmadı.

İkinci sebebe, yani Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin parasıyla makam aracı alma işine gelince;

Evet, bu da yanlıştır.  Ama bu aracın alınmasını isteyen Sn. Osman Günaydın değildir. İsteyenler köy muhtarlarıdır, Köylere Hizmet Götürme Birliği yönetimidir. Hepsi bu aracın alınmasını istemiştir. Ama sonra çark etmişler hatayı Kaymakam Bey'in üstüne bırakmışlardır.

Sn. Kıroğlu, siz doğruya doğru, eğriye eğri demekten sakınmayan demokrat bir yazar olarak hareket ettiniz ve Kaymakam Beyi de bu bakışınızla değerlendirdiniz ve eleştirdiniz.

Buna saygı duymamak mümkün değildir. Ama, olayları en geniş şekilde ve sebepleri dahilinde değerlendirdiğimizde Sn. Günaydın'ın da kendince bazı mazeretleri ve haklı olduğu yanlar vardır.

Umarım bu mesajımı köşenizde yayınlarsınız, çok rica ediyorum.

Saygılarımla, başarılar…                      

NOT: Devlet memuru olduğum için adımı saklı tuttum.”

Adını saklı tutan devlet memuru böyle yazmış bana attığı mesajda. Bizim tepkimizdeki haklılığımız anlayıp dile getirmiş. Ancak işe bir ‘ortayol' bulmaya çalışmış sanki.

Çok rica ettiği için de köşemde yazısını yayınladım.

Ama Kaymakam Sn. Osman Günaydın'ın yanlışlarını tolare etmek için değil de, devlet adına millete hizmet eden bütün amir ve memurlara uyarı olması için yayınladım.

Öyle şu sebepten bu sebepten, onun yüzünden bunun yüzünden olmadık hata ve yanlış yapmasınlar.Bu Haber 2722 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI