22 Eylül 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Su İhtiyacı

Ünye'nin su ihtiyacını elli yıl karşılayacak tesislerin yapımına başlandı.  Emeği geçenlere teşekkür ederim.

                              

Su, günlük hayatta insanların ve diğer canlıların hayati fonksiyonlarını sürdürmelerini sağlayan en önemli içecektir. Tüm yaşam biçimleri için vazgeçilmezdir.

 

Su nedir?

Oksijen ve hidrojenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz ve tatsız maddedir. Tanımı bu kadar kolay olmakla birlikte su tüm canlı varlığının en önemli yaşam maddesidir.

 

Su medeniyettir denilmesi boşuna söylenmemiştir. İnsanoğlunun medeniyet yürüyüşünde su hep yanı başında olmuştur. Hatta medeniyetin başlamasında birinci etken sudur. Medeniyetlerin geliştiği ilk havzalar: Dicle ve Fırat nehirlerinin geçtiği Mezopotamya(Sümer ve diğer medeniyetler), Nil nehri'nin geçtiği Mısır örnek olarak verilebilir. Deniz, ırmak, göl gibi su kaynaklarının olduğu yerler gelişmeye müsait ve insanın medeniyet yürüyüşünde tercih nedeni olmuştur. Su kaynaklarından uzak yerler gelişmemiş hatta günümüzde ulaşılan birçok yenilikten uzak kalmışlardır.

 

İnsanın suyla ilgili en büyük yanılgısı, suyu sınırsız bir kaynak olarak görmesidir. Bu durum suyu bilinçli kullanmayı engellemiştir. Sorun su kaynaklarının tükenmesi değildir. Geri dönüşüm sayesinde milyonlarca yıldır su miktarı değişmemektedir. Sorun içilebilir suyun azalması ve gereksinim duyulan her yerde bulunmamasıdır.

 

İnsan, bu derece önemli olan suya karşı hoyratça davranmıştır. Bilinçsiz kullanma ve her türlü kirlilik kullanılabilir suyu etkilemiştir. Atık sular herhangi bir işleme tabi tutulmadan yıllarca suyla buluştu. Su alır götürür ne varsa temizler denildi. Küresel ısınmayı da unutmamak lazım.

 

Su, gelecekte uğruna savaş yapılacak bir madde haline gelmiştir. Özellikle Ortadoğu'daki çatışmaların temelinde su kaynaklarını kontrol etmek olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Ülkemiz bilinenin aksine su kaynakları bakımından çok zengin değildir. Zengin olmamakla birlikte fakirde sayılmaz. Ülkemiz su kıtlığı çeken bir ülke değildir. Hızlı nüfus artışı, plansız yerleşim, kirlenme en önemli sorunlardır.

 

Su kaynaklarını daha dikkatli kullanmak ve kirlenmeye karşı gerekli önlemleri bilinçli şekilde öne çıkarmak gerekmektedir.  Aileler, eğitimciler yeni yetişenlere suyun önemini davranışları ile göstermeli özellikle suyun tasarruflu kullanılması öğretilmelidir.

 

İnsan suyu iyi tanımalı, nehrin kenarında da olsa israf etmeden kullanmalı, onu kirletecek her şeyden korumalıdır. Bunu yapmak insanların ve diğer canlıların varlıklarını devam ettirmek için bir görev ve zorunluluktur.

 

‘' Su gibi Aziz ol!'' yani hem su gibi mütevazı haddini bilen, hem de su gibi kıymetli olmak lazım. Bu da ancak suya verdiğimiz önemle ortaya çıkar.

 

Suyu dikkatle kullanalım. Gelecek elli yılın ihtiyacı karşılandı diye sonraki kuşakları düşünmeden hareket etmeyelim.

 Bu Haber 2063 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI