23 Eylül 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yeni kasap dükkanları ve balıkhane...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Belediye Meclisi Büyük Cami'nin Güney tarafında kalan belediye dükkanlarını yıkma kararı almış.

Bildiğimiz kadarıyla bu bölgenin yıkılması ve tümden park alanı haline getirilmesi fikri yeni değil.

Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, buranın yıkılması ve park yapılması ile ilgili olarak geçmişe doğru bu yönde sözler etmişti.

Ayrıca İçişleri Bakanımız Sn. İdris Naim Şahin de eski bir belediyeci olarak, buranın yıkılması gerektiğine işaret etmişti. Şahin ayrıca, ortaya çıkacak alanın tamamen meydan bırakılması için de belediyeye tavsiyede bulunmuştu.

Alınan yıkım kararı kamuoyunda memnunlukla karşılandı.

Memnunlukla karşılandı, çünkü bir şehrin ne kadar meydanı, parkı, bahçesi varsa o şehir o kadar kent olur, gelişir medenileşir.

Ünye de bu yolda, kentleşme ve medenileşme yolunda çok önemli adımlar atılıyor.

Cumhuriyet Meydanı, Yunus Emre Parkı, Orta Çarşı, Atatürk Parkı, Belediye Parkı, Dönerçeşme Meydanı, Emirgan Parkı, Mithat Kısacıkoğlu Parkı, sahil otopark alanı hep birlikte dar alandaki şehir merkezinin mevcut nefes alanları.

Böyle bu kadar dar alanda bu kadar meydan ve park nerde var… Bu Ünye'nin farkı ve şehrimizin şansı…

Bunlara bir de kasaplar bölgesinde yapılacak meydanı kattığımızda… Ayrıca pazaryerindeki belediye dükkanları yıkılır da burada yapılacak yapıdan arda kalan bölge kültür sarayı yapılacak eski şişeleme yeriyle entegre meydan ve park olarak düzenlenirse var ya… ‘Yeme de yanında yat' derler ya hani, aynen öyle olur…

Bir de Büyük Cami'nin güneydoğusundaki eski belediye dükkanları var. Dar alanda tıkış tıkış küçük gözler… Ne, iş yapmaya yetiyor. Ne de içindeki işletmecilerini büyütüyor.

Bu dükkanların olduğu bölge de gözden geçirilmeli… Belediye'nin bura ile ilgili olarak ta bir düzenleme yapmasının zamanı geldi aslında.

Bir de yıkılacak kasap dükkanlarının yenileri nereye yapılacak? Bunu soruyor kasaplar ve vatandaşlar…

Belediye'nin mutlaka bir fikri vardır. Ama benim aklıma yeni kasap dükkanları ve balıkhane birlikte bir arada yapılmalı düşüncesi geliyor.

Şunun için geliyor: Her iki işte sık sık temizlik, yıkanma gerektiren iş. Öyle bir mekan yapılmalı ki bu iki işin işletmecileri istediklerinde lokal ya da komple temizlik imkanına sahip olsunlar.

Ayrıca et olsun, balık olsun soğuk hava deposu gerektiren maddeler. Yeni yer buna da imkan vermeli, hava deposu olmalı.

Bir de artık el arabalarında balık satışı katiyetle yasaklanmalı. Olmaz böyle bir şey. Balık gibi hızla mikrop kapan ve üreten bir gıda maddesi bu kadar açıkta ve her türlü hijyenden uzak el arabalarında akşama kadar dolaştırılıp durulmamalı artık.

Belediye'den bir ricam daha var. Şu et taşınan araç… Mezbanede kesilen etlerin taşındığı araç bu iş için hiç, ama hiç uygun değil. Kirli, paslı ve çok sağlıksız bir araç.

Ayrıca bu araçlardan alınıp kasaplara götürülen etlerin hali ise evlere şenlik… Adam ulu orta atıyor omzuna çıplak dana parçasını, odun taşır gibi taşıyor.

Meydanlarıyla, parklarıyla örnek; kentleşme ve medeniyet yolunda çevresine fark atan Ünye'nin bu yüzüne de dikkat aman…

 

 Bu Haber 2828 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI