24 Eylül 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Su ve hayat
atakici 52@ Hotmail.com

Kıbrıs savaşının ikinci günü, çarpışmanın yoğun olduğu bir vaziyet içerisindeyken sıcak ve susuzluktan bitap düşmüş vücudumu, üstü kapalı bir mevzinin içerisine attım. Mevzinin içersinde olan iki mücahitten                               (Kıbrıslı gönüllü) biri karşı dağdaki Rumlara ateş ediyor, diğeri ise kendinden geçmiş vaziyette su, su diye sayıklıyordu. Ateş edene, suyunuz yok mu? diye sordum.  Çoktan bitti, ben dayanıyorum ama arkadaşım nere de ise susuzluktan ölecek, dedi. Yakında su bulabileceğim bir yer var mı diye sordum, tarif etti. Tarif edilen suyu bulduğumda, kuraktan otların arasında yeşilleşmiş su birikintisinden kurbağa kolonisinin irileri atladı, onlarla değil Rumlarla çarpışmaya geldiğimi bilmeden. Kurbağa ailesinin küçüklerinin matrama girmemesini sağlayacak yöntemi, annemin süt süzerken uyguladığı yöntemle hallettiysem de, insanın burnumun direğini kıran çorak kokusuna çare bulamadan, papatya falı bakar gibi içeyim mi içmeyeyim mi algılama sorunumu aşırı susuzluğumun aceleciliği örtünce, suyu dikledim… İçim kavruldu,  üç gün içimden çorak kokusu gitmedi.

Bu anımı kısaca suyun önemini ifade etmek için anlattım. Zira suyun kıymetini en iyi bilenlerden biriyim. Dünyada öyle sandığımız kadar bol içilebilir su yok. . Ülkemiz de öyle düşündüğünüz gibi su zengini bir ülke değil. Biz birçok konuda olduğu gibi, suyu da çok israf eden bir milletiz. Günde bir damla su damlatan bir musluk, yılda 6 ton su kaybına yol açar. Toplumun en az  % 20' si diş fırçalarken ya da el sabunlarken ne yazık ki suyu açık bırakıyor. Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken iki dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su kaybına yol açar.  Beş kişilik bir ailede bu günde 100 litre yapar… Korkunç israf!

Yeryüzünün 4 de üçü su, ama bunun sadece yüzde biri ulaşılabilir su. Yeryüzünün % 70'şi su. Fakat, bunun % 97,5'i tuzlu su ve yüzde 2,5 taze su. Geri kalan taze suyun yüzde 2.14 buzullarda, binde altı yeraltında, binde 0,9 u yüzey suyudur. Dünyada 1,2 milyar insan içecek su bulmakta zorlanıyor. Dünya nüfusunun yüzde kırkı su sıkıntısı çekmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, su israfının ne kadar zararlı ve haram olduğu bir defa daha düşünülmeli ve israfa son verilmelidir. Cenabı Allah ayeti kerimesinde, yiyin, için, ama israf etmeyin, buyuruyor.

Ünye de 26 bin su abonesi bulunuyor. Ortalama her aboneyi 4 kişi hesap etsek, 104 bin kişi eder. Bunun 20 bini su kullanırken israf etse, günde 400.000  litre su israfı olur, bu sadece Ünye de. Ülke geneline vurduğunuz zaman korkunç rakamlar ortaya çıkıyor. 2013 yılında güneşte bazı lekeler ortaya çıkacak ve yeryüzündeki sera etkisi artacak. Tabiatıyla mevsim normali üzerinde seyredecek sıcak hava dolayısıyla, korkunç derecede su sakıntısı çekilecek. Gelin su israfını yok edelim.

Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARPACIOĞLU' nu tebrik ediyorum. Gelecekte ortaya çıkması muhtemel su sorununa karşı, büyük su projesini devreye sokarak önlem aldı. .  Doğrusu büyük bir yatırım. Yeşil kentten 1000'lik borularla su. Nuriye ve Kiraztepe'deki depolara akıtılacak.  Nuriye Mahallesinde 10 bin, kiraz tepede ise 5 bin metre küp su depolanarak dağıtıma girecek. Bu tarihi çalışmanın  2012 yılında bitirilmesi öngörülüyor. Sayın ARPACIOĞLUNUN yaptığı en güzel çalışmalarından biridir bu su projesi.  Başkanımız bu büyük projeyle ne kadar uzak görüşlü olduğunu gösterdi. Bu proje Ünye için tarihi bir çalışmadır, ileriyi öngörmenin alkışlanacak bir başarısıdır. Su gibi aziz olun Sayın Başkan.

Bu su projesine destek veren İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim ŞAHİN'İ de en içten duygularımla kutluyorum. Bu çalışmanın Ünye ve çevresine hayırlı olmasını diliyorum.Bu Haber 1731 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI