29 Eylül 2011 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Bir ilçe-beş bakan ve il olma arzumuz

ÜNYE…

KARADENİZ'İN İncisi.

Yurdumuzun medarı iftiharı…

Biz hemşerilerinin ve tüm gezip görenlerin gönlünde otağ kuran bir dünya şehri…

Ben, Ünyeli olarak gurur duyuyorum.

Tarih boyunca, bu güzel şehrin gelişimi için emek veren tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Yaşayanlara uzun ömürler, maddeten aramızdan ayrılan ve halen mümtaz hatıraları ile onur duyduğumuz değerli büyüklerimize Yüce Tanrıdan rahmet diliyorum.

Aziz ruhları şad olsun…

Benim, MEÇHUL ASKER İlkokulu'nda okuduğum 1943-1948 yılları arasında 7500/8500 kişiden oluşan bu şehir bugün nerede ise 100 bine yaklaşan nüfusu ilde, yetiştirdiği yurt ve dünya çapındaki değerleri, tasviri kolay kolay mümkün olmayan, mavi ve yeşilin birbirine karıştığı, güneş'in denizden doğup deniz'den battığı, muhteşem doğası ve ilk çağlardan günümüze kadar gelen tarihi Kalıntıları, zengin kültürü, burcu burcu kokan mis gibi havasıyla onurumuz ÜNYE…

 

Çocukluk günlerimizin geçtiği o küçücük ÜNYE, bugün büyümüş devasa bir kent olmuş.

Modern şehircilik çalışmalarının en görkemlisi, belediyemiz denetiminde sayın halkımız tarafından, büyük bir aşk ve özveriyle gerçekleştiriliyor.

Emsali ancak ve ancak büyük yerleşim yerlerinde görülen çok katlı modern binalar, büyük alışveriş merkezleri, tertemiz ve çok geniş caddeler, meydanlar, parklar, eğlence yerleri hep ÜNYE'de.

Kültürel alandaki faaliyetlerimiz ise, tarihin tarihi kadar eski.

İşte: Büyük Adamlar yetiştiren, SADULLAH BEY MEDRESESİ.

İşte: Sancak Beyliği ve Paşalarımız.

İşte: Zamanın Hukuk Bilginleri, Kadılarımız.

İşte: Dünya denizlerinde yelken açan, ünlü Kaptanlarımız.

İşte: Osmanlı Devleti'nin ilk Deniz İnşaiye Mühendisi olarak kabul edilen HACI EMİN EFENDİ. (Bu hemşerimiz görevi sırasında Amerika'ya mesleki bir tetkik gezisi yapmış. Kendisini istikbale çıkan Amerikan heyeti, karşılarında, kendileri gibi modern giyinen, (Fes hariç) lisanlarının mükemmel konuşan bir Fen Adamı ile karşılaşınca, hayretlerini gizleyememişler. (KAYNAK: VATAN GAZETESİ MEMLEKET İLAVELERİ 20.08.1952 tarihi ORDU ÖZEL SAYISI sayfa: 4)

Şimdilerde, ÜNYE Cumhuriyet Meydanı, Saray Camii ile Hükümet Binası arasından, Hamidiye Mahallesi'ne çıkan HACI EMİN CADDESİ, kentimizin yetiştirdiği bu değerli zatın ismini taşımaktadır.

(Bu günlerde, bu cadde üzerinde bulunan eski bir Kaptan Evi, Belediye Başkanı Ahmet ARPACIOĞLU-ÜNYE YEREL TARİH Grubu'ndan Ahmet KABAYEL ve Ahmet Derya VARİLCİ' NİN emsalsiz gayretleriyle onarılmış ve ÜNYE MÜZESİ'NE dönüştürülmüştür. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.)

İşte: Sanayinin her dalında faaliyet gösteren çeşidi belirsiz iş yerlerimiz ve bilhassa devasa kuruluş ÜNYE ÇİMENTO Fabrikası, Tersanelerimiz ve Tekstil fabrikalarımız.

İşte: Bacasız Sanayi Turizm konusunda örnek hizmetler veren ve şehrimizin adını, yerli yabancı tüm gezginlerin belleğine altın harflerle yazdıran Otel – Lokanta İşletmecileri ve Turizm rehberlerimiz.

En önemlisi de her yıl Temmuz ayı içerisinde, Belediye'mizin organizasyonu ve müteşebbis halkımızın katkılarıyla yapılan ve her görenin beğenisini kazanan görkemli ÜNYE FESTİVAL ŞENLİKLERİ…

ÜNYE Kültürünün son yıllarda büyük aşama kaydettiği, herkesin malumudur.

Kentimizde, Ordu Üniversitesi'ne bağlı Yüksek Okullar, Lise ve Lise düzeyinde çok çeşitli Meslek Okulları ve halkımızın ihtiyacına yeter derecede İlköğretim okulu vardır.

Beldemizde Okulu olmayan Köy yoktur.

Hatta büyük yerleşim merkezlerinde, İlköğretim Okulu dışında, Lise düzeyinde eğitim kurumları da faaliyet gösterir.

Kentteki, sosyal düzen çok renklidir.

Halk, modern hayatın bütün vecibelerini en iyi şekilde yerine getirir ve yaşamları boyunca bu ilkeye son derece sadık kalmaya da özen gösterir.

Yöremiz insanı, güzel Türkçemizi, İstanbul şivesi ile konuşur.

(Bu arada, yerel kültürümüzün göz bebeği olan ve halkımızın benimseyip aralarında büyük bir zevkle konuştuğu ÜNYELİCE'yi de unutmayalım.

Hatta bu güzel yanımızı kitaplaştırarak, O'nu Edebiyatımıza mal eden, Değerli hemşerimiz Prof. Dr. Sayın Sait KAPICIOĞLU Kardeşimizin tanımladığı gibi, ÜNYE KÜLTÜR AĞASI, Dil Bilimci, Öğretmen, Kentin yetiştirdiği büyük değer Sayın Bilgin HASDEMİR' i de şükranla analım.)

Teşekkür ederiz BİLGİN HOCA, bu bapta yeni eserler bekliyoruz.

Halk beşeri ilişkilerde, kibarlık ve nezaketten hiç ayrılmaz. Çevresine daime örnek örnek olur. Bu düzen çok eski tarihlerden bu yana böyle olagelmiştir. Nedeni de, kentte yetişen yüksek dereceli memurların, Kadı ve Kaptan'ların, başta İstanbul olmak üzere, Anadolu'da ve yurt dışında hizmet vermeleri ve edindikleri kültürü, Emekli olup, memleketlerine gelip yerleştiklerinde, çevrelerindeki halk kitlelerine de benimsetmeleri sonucudur.

Yukarıda kısaca özelliklerini saydığım bu şirin ilçemiz, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze dek siyasi arenada yerini almış ve Parlamentoya devamlı Milletvekili göndermiştir.

Bu milletvekillerimiz, zaman zaman, mensubu oldukları Siyasi Partilerin Hükümeti Kurma görevi üstlendiğinde, Bakanlar Kurulu nezdinde görev almış ve hem kendisini ve hemde memleketini Türkiye ve Dünya nezdinde büyük bir şeref ve onurla temsil etmişlerdir.

Bu değerli hemşerilerimizi bir anımsayalım:

İşte: 1962-1965 yıllarında ve 27-28'nci İNÖNÜ Hükümetlerinde Parlamento dışı( sonraki yıllarda Ordu Milletvekili sıfatıyla) DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI yapan, ÜNYE'DE Pamukoğullarına mensup olup, İstanbul'a gidip yerleşen, orada Galatasaray Lisesini bitiren, Paris'te hukuk tahsil edip, Hariciyeci olan değerli Diplomat rahmetli Feridun Cemal ERKİN.

İşte: 50'nci Tansu ÇİLLER hükümet'inde Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, 51'nci ÇİLLER Hükümeti'nde DEVLET BAKANLIĞI yapan, arkadaşımız ve medarıiftiharımız Sayın Refaiddin ŞAHİN.

İşte: Anavatan hükümetinin oluşturduğu 46'ncı Turgut ÖZAL Hükümetinde, keza 47'nci Yıldırım AKBULUT Hükümetlerinde SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI yapan, çok değerli hemşerimiz, onurumuz Şükrü YÜRÜR.

İşte: Ak parti Genel Başkanı, Başbakan Sayın Tayyip ERDOĞAN'IN kurduğu 59'ncu hükümette ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI yapan çok değerli insan, hemşerimiz Sayın Mehmet Hilmi GÜLER.

İşte: Başbakan Sayın Tayyip ERDOĞAN'IN oluşturduğu 61'nci Hükümette İÇİŞLERİ BAKANI olarak görevlendirilen, çok değerli bürokrat, gönlü güzel memleketine ve tüm Türkiye'ye hizmet etmek aşkıyla dolu, şehrimizin onuru, medarıiftiharımız, iyilik ve sevecenlik timsali, Sayın İdris Naim ŞAHİN.

Birde, şehrimizin tanınmış ailelerinden HAZNEDARLARA (PAŞALAR'A) mensup olup bir zamanlar İller Bankası Genel Müdürlüğü, İmar İskAn Bakanlığı Müsteşarlığı ve 1981 yılı içerisinde Ordu'dan DANIŞMA MECLİSİ ÜYESİ seçilen Sayın Ali HAZNEDAR da değerli bir hemşerimizdi.

Değerli okuyucular:

Yazımın tetkikinden de izleyebileceğiniz gibi, sizlere, Cennet Şehir Güzel Ünye'mizin, doğal, kültürel, sosyal, ekonomik ve turizm durumu hakkında bilgiler verdim. Sanırım okumakla mutlu olmuşsunuzdur.

Bu arada öteden beri, tüm Ünyelilerin kafasını kurcalayan bir hususa da değinmeden geçemeyeceğim.

Mademki biz, bu kadar ileri düzeyde bir ilçeyiz, Parlamentoya gönderdiğimiz Vekillerimiz, Ülke kaderinde söz sahibi BAKANLIK titri yakalıyorlar, onlardan bir ricada bulunmak, en doğal hakkımız olsa gerek.

Şöyle bir araştıracak olursanız, Yurt genelinde, değil İlçe seviyesinde, İl bazında bile (Büyük Kentler hariç) belleğin beni yanıltmıyorsa, bugüne kadar kurulan Cumhuriyet Hükümetlerinde, hiçbir seçim bölgesinden beş Parlamenter Bakan olarak görev almamıştır.

Değerli okuyucular:

Her yönüyle onurumuz olan güzel Kentimiz ÜNYE ile, ne kadar gurur duysak, ne denli öğünsek azdır.

Sayın İÇİŞLERİ BAKANIMIZ, İdris Naim ŞAHİN bey.

Biz bu ilçeyi, AK PARTİ iktidarında il olarak görmek istiyoruz.

Dileriz bu onur bu mutluluk, Partinize ve size raci olur…

 Bu Haber 2668 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BİZ BU FLİMİ ÇOK İZLEDİK Tarih : 11 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Sayın çok değerli büyüğüm,Yüksel ağabeyim,biz bu flimi Özal Döneminin son sezonunda görmüştük,ve çok ümit bağlamıştık ama şunu hiç bir zaman düşünememiştik,bu flimde o kadar kötü adam rolünde oynayan aktör(Ordu siyaset adamları)nın ÜNYE nin bütün olumlu adımlarını elinden geldiğince bertaraf etmek için uğraştılar ki,bunu da FATSA üzerinden oynayarak iki ilçeyi yıllardır birbrine düşürerek bugüne gelmişlerdir.Hala da o zihniyetin bir parçasıda bugünlerde ortaya ara ara çıkmaktadır.Onun içindir ki bu flim artık rağbet görmemektedir.Biz herzaman gönlümüzde ÜNYELİLER olarak İLİ haketmiş,buna engel olanlarsa gözümüzde bir hiçtir.Bizim için Ordu Yok ÜNYE var.Her zamanda öyle kalacak.Taaki ordu bu huyundan vazgeçtiği sürece.....SAYGILARIMLA....
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI