1 Ekim 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Ruh ve Gönül Zenginliği
atakici 52@ Hotmail.com

Gönül zenginliği istisnalar hariç, genellikle sonradan kazanılmaz.

Gönül zenginliği, çocukluk çağında, ruhun güzel terbiye edilmek suretiyle, akıl, yürek, gönül kavramlarının şuurla cevherleştirilerek ruh Aleminde inşa edilmesiyle gerçekleşebilir. Boşa zaman geçirmiş ortalama bir insanın ruh zenginliği baktığı mesafe kadardır.

Gönül, insanın ruhu ise tıpkı uzay boşluğu gibidir. Binlerce ışık yılı gitsen, Yunus'un ruhunun son sınırına erebilir misin?

Sağlam bir ulus yetiştirilmesi isteniyorsa, eğitime çok önem verilmelidir. Ama bu eğitim önce ailede başlamalıdır! Çocuk sahibi olunduğunda aile artık o çocuktan her yönüyle sorumludur. Neden her yönüyle diyorum? Çünkü çoğunlukla aileler kendilerini yeme, içme, giyinme, barınma rolü ile mükellef görüyorlar. Çocuğun eğitilmesini ise okula ve yaz kuran kurslarına ihale ediyorlar. Böylece ebeveynlik görevlerini ifa ettiklerini düşünerek, bir nevi vicdanlarını rahatlamış ve kutsamış sayıyorlar. Ancak yanıldıklarını hayatın tokadını yedikleri zaman anladıklarında, geri dönüşü zor çıkmaz bir sokakta olduklarını fark ettiklerinde, köprülerin altından çok su geçmiş oluyor ve ne yazık ki akan suyu geri döndürmek zor, bazen de imkAnsız oluyor.

En başta yapmamız gereken şu: KAinata vaktimizi boş ve verimsiz geçirmek, zevki sefa sürmek için gelmediğimize göre, hem sürekli kendimizi geliştirmek için daima öğrenmek, hem öğrendiklerimizle güzel ameller, yani faydalı uğraşlar içerisinde olmak, hem birikimlerimizle etrafımıza da faydalı olmak, ışık saçmak, güzel amaller etmek, bıkmadan öğrenmek ve de öğretmektir. Bakın Cenabı Allah nur dağında Peygamberimiz vasıtasıyla bizlere mesajı vermişâ€¦ ‘OKU!  Yaratanın adıyla oku!' Nasıl okuyacağız? Tabi ki kitap okuyacağız… Ama sadece kitap okumakla iş bitmiyor, yani tam olarak okumuş olmuyoruz… Hayatı da iyi okumamamız gerekiyor… Hayatın neresini mi okuyacağız? Hayat zaten bin bir örnek ve ibret vesikalarıyla dolu. Hayat zaten dünyadaki en iyi bilgisayarın almayacağı derecede bilgi dolu… Hayatı, Dünyada ki tüm yazarlar birleşip yazmaya kalksa hem vakitleri yetip bitiremezler, hem şimdilik bilgileri sonuca varmaya yetmez, hem de onlara kAğıt yetmez.

Anne ve baba örnek olmak bakımından öncelikle okumalıdırlar. Televizyon izlemeyi azaltarak evde kitap okuma saati programı uygulamadırlar… Yani o saatte evdeki herkes kitap okuyacaktır.

Her anne baba sohbet saatleri uygulaması yapmalıdırlar… Nedir bu? Sohbet saatinde herkes rahatça bir birine düşüncelerini anlattıktan, hasbi hal edip sohbet ettikten sonra, bir konu bulup bu konu üzerinde aile fikir tartışması yaparak, beyin jimnastiği yapmalıdır.

Her gün çocuk işten ya da okuldan geldiğinde, çocukla mutlaka o günkü işleri ile ilgili sohbet fırsatı yaratmalı, şayet istiyorsa anlatacak olduğu konular dikkatle dinlenmelidir. Çocuğa mutlaka saygı, sevgi, vefa, dürüstlük, hak, hukuk, ülke sevgisi, ülkemizin önderlerini sevmesi, ayrıca manevi ve dini kavramlar anlatılmalı ve öğretilmelidir. Şayet kendimizi eğitim bakımından yetersiz görüyorsak, en kısa zamanda kendimizi eğitmeye başlamalıyız… Bunun içinde bol kitap okumalıyız. Düşünce egzersizi yapmalı, sosyal ilişkilerimizi kuvvetlendirmeliyiz. Başkalarına iyilik yapmalıyız ve bunu çocuklarımıza da öğretmeliyiz. İyilik yapmak huzur verir ve kendinizle barışık olmanızı sağlar. Tüm bunları yaparak bir Yunus olamasak bile, en azından kendinden emin olunan bir insan oluruz. Bu da az şey değil.

 

 Bu Haber 1781 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI