3 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Tepki gösterilmesini doğal karşılıyorum, ama...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'den Akkuş'a giden yolun Cevizdere kıyısına alınacağı haberleri üzerine mevcut yol güzergahında bulunan belde ve köylerde tepki oluştuğu gözleniyor.

Oluşan tepkiyi normal karşılıyorum.

Herkes ister ki kendi bölgesi hareketli olsun. Hareketli olsun ki bölgenin değeri artsın. Ne demişler; “Ne kadar hareket o kadar bereket”…

Dünkü;  Ünye-Akkuş arası güzergahı değişiyor mu? başlıklı yazım üzerine tanıdık-tanımadık bazı hemşerilerimiz olumlu-olumsuz bazı yorumlarda bulundular.

Olumlu bulanlar olaya; Ünye'den İçanadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne kadar uzanacak son derece önemli bir ulusal karayolu başlangıcının çok daha rahat geçilebilir, en az sıkıntısız olmasından yana olanlar…

Olumsuz bakanlar ise; yukarıda da dediğim gibi yolun kendi bölgesinde kalmasından, böylelikle de beldesinin ya da köyünün kıymetlenmesinden yana olanlar…

Tabi, her iki sebepte geçerli ve mantıklı sebep…

Ama şu var; söz konusu olan ülkenin genel menfaatleri ise, belde ve köy menfaatini ülke menfaatleri kapsamında ele alıp değerlendirmek gerekir.

Geçtiğimiz yıl mevcut Akkuş yolu duble yol programına alınmıştı. Yolda yapılan ön çalışmalar sonrası güzergah boyunca çok sayıdaki virajın düzenlenmesi için yine çok sayıda yeni hat yarılmasından bahsedildi.

Ayrıca yokuşlar için tünellerden, vadiler için viyadüklerden, köprülerden, menfezlerden söz edildi.

Bütün bunlar yapıldığı takdirde yolun ulaşımda rahat kullanılabileceğine işaret edildi.

Velhasıl mevcut yolumuzun duble yol olarak düzenlenmesi öyle pek de kolay değil. Yapılacak iş olsun, masraf olsun çok…

Ben geçmişte gezdim, bizzat gördüm. Cevizdere'yi takip ederek yapılacak bir güzergah, Ünye-Akkuş arası için çok rahat bir güzergah.

Yokuş bulunmaması ya da en az yokuş olması bir yol için en öncelikli avantajdır. Bir kere o hatta dik yokuş yok. Bunun olmadığı Cevizdere'nin yatağında hiç şelalenin bulunmamasından anlaşılıyor zaten.

İkinci ve yine çok önemli bir avantaj ise; yolun deniz seviyesine yakın yükseklikte oluşu… Ayrıca güneye bakan bir sahada yapılacak olması nedeniyle yaz-kış güneşi direk alması ise ekstradan avantajdır.

Deniz seviyesine yakın zeminde olan yollarda yağışın yol açacağı sıkıntı-sorun yüksekten geçen yollara göre çok düşüktür. Bir de güneye bakıp ta güneşin özellikle kışın direk vurduğu yol zemini sisten, kardan, buzdan, dondan en az etkilenir.

Ayrıca geçmişten kalan bilgime göre; Cevizdere kıyısından yapılacak yoldaki mesafede de bir kısalma oluyor.

Şu anda Ünye-Akkuş arası yaklaşık 60 km ve normal şartlarda 1 saatlik bir yol.

Cevizdere hattından yol yapıldığı takdirde yolun mesafesinden olsun, ulaşım kolaylığından olsun seyahat süresi yarım saate kadar düşebiliyor.

Bir yatırım için yapılan birinci hesap; yapılan harcamanın geri dönüşü ne kadar zamanda olacaktır hesabıdır.

Hesap ortada, ulaşımda yarı yarıya zaman kazancı… Ayrıca akaryakıttan doğan kazanç… Araçların daha az yıpranacak olmasından doğan kazanç… Ve daha ayrıntılardaki kazançlar bir araya getirildiğinde Cevizdere kıyısından yapılacak bir yol kendisini en çabuk amorti edecek yol gibi gözüküyor.

Tabi, bütün bunlar yorum. Dün de yazdım, ortada netlik kazanmış resmi bir açıklama yok. Konu şu anda sokakta konuşuluyor.

Ben de konuşulanlara katkı olabilir diye kendi kanaatlerimi ifade ediyorum, hepsi bu…

 Bu Haber 2492 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI