5 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kış geliyor, kömür kokusu da geliyor...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de toplu konut olarak yapılan site sayısının artması kalorifer yakılan konut sayısının da artmasına yol açtı. Dolayısıyla ne kadar çok kalorifer yakılırsa havaya o kadar çok kömür dumanı salınır oldu.

Buna bir de devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığı bol keseden bedava kömür de eklenince bacalar toplu zehir yüklü kömür dumanı kusmaya başladı.

Zehirli kara kömür dumanını, is kokusunu son yıllarda derin derin solumaya başladık Ünye'de. Kış boyu özellikle şehir merkezinde akşama doğru nefes alıp vermek işkence oldu çıktı.

Yaklaşık 9 yıl önce sözü edilen ve 5 yıldan bu yana da çalışmaları sürdürülen doğalgaz bir türlü şehir içinde dağıtılıp yakılmaya başlanmadı ki şu kömür belasından kurtulsak…

Halbuki eski Enerji Bakanı Sn. Hilmi Güler 2002 yılında bakan olduğu zaman Ünye'ye doğalgaz getirileceğini ilk söylediğinde müjde gibi gelmişti herkese.

Doğalgazla ilgili olarak en son geçtiğimiz yıl ana borunun döşendiği haberlerini yapmıştık. Bir sürü sorun-sıkıntı sonrası döşenmişti aslında ana boru hattı. Bittiği haberleri sanki evlere doğalgaz dağıtılmış gibi sevindirmişti biz Ünyelileri.

Sanıyorduk ki, şehir içi dağıtım, ana hattın geçmesi sonrası hemen başlar, çok kalmaz evlere doğal gaz verilir.

Ama nerde…

İş; Nasreddin Hoca'nın diken ekip, bu dikenlere takılan yünleri toplayıp, eğirip iplik yapması, bu ipliği satarak borcunu ödemesi gibi bir hal aldı.

Kısacası “Ölme eşeğim, ölme…” hikayesi yani…

Neymiş de ihale şartnamesine göre evlere gaz verecek şehir içi boruyu döşeyecek firma hesap yapıyormuşâ€¦ Ne zaman ki dağıtılacak gaz çok olur, çok para kazandırır, kar ettirirse o zaman şehir içi dağıtımı yapacakmış.

Çünkü yapacağı iş karşılığında devletten para almayacak, yaptığı masrafı sattığı gazdan alacağı para ile karşılayacakmış. Sattığı gaz bu yüzden çok olmalı ve firmanın masrafını garanti etmeliymiş.

Dolayısıyla, gaz dağıtım firmasının şu anda yaptığı hesap kurtarmadığı için Ünye'de evlere gaz verecek boru döşenmiyormuş.

Demek oluyor ki; müteahhit firmanın hesabı bilmem kaç yıl daha tutmazsa Ünye'de evlere gaz verilmeyecek.

Hani yeri gelince söyler dururuz ya Ünye 20 küsur ilden daha büyük bir ilçe diye…

O Ünye'den küçük il merkezlerinin yarısından çoğunda evlere doğalgaz veriliyor…

Dahası Ünye'den çok daha küçük o kadar çok ilçede evlerde doğal gaz yakılıyor ki…

Oralara gaz dağıtan firmaların hesabı nasıl kurtarıyor da o ilçeler doğal gaz kullanıyor, sormak lazım…

Bu işin lamı-cimi kalmadı. Belediye mi olur, siyasi ileri gelenlerimiz mi… Doğalgazın Ünye'de evlerde yanması için gereken ağırlığı göstermelerini bekliyoruz.

Onun, bunun hesabı tutmuyor diye kimsenin Ünye'yi kömür zehirine mahkum bırakmaya hakkı yok, olmamalı. Bu Haber 2615 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : bu konuyu sürekli gündemde tutmak lazım Tarih : 11 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :mursel şahin
sayın kıroğlu doğalgaz konusunu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. dediklerinize aynen katılıyorum. hatta devamli gündemde tutmanızı ya da tutulması için kamuoyu oluşumunda yardımcı olmanızı rica ediyorum. ben sürekli bu konuyu takip ediyorum. hatta milletvekillerine, dağıtıcı firmaya, belediyeye konu ile ilgili sorular yönelttim sanki hiç ilgilenmiyormuşlar izlenimi verdiklerini gördüm. bir gazete gündem belirlemede çok önemli rol oynar sizden ricam gerçekten bu konuyu önümüzdeki günlerde kamuoyunun gündemine ses getirecek şekilde taşımanızdır. beklemekten bıktık. enerji bakanına sahip bir ilçenin bu durumu haketmediğini düşünüyorum. o dönem fırsat kaçırıldı.şimdi yine önemli bir bakanlığa sahip ünye'nin bu sorununun tez elden halledilmesi gerektiğini düşünüyorum. tekrar size teşekkür ederim. bu konudaki hassasiyetiniz için.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI