8 Ekim 2011 Pazar
ARİF TAKICI
İradeli olmak...
atakici52@hotmail.com

Eğitimde çocuğa, kişiliğinin gelişmesinin sağlanmasından daha büyük değer kazandırılamaz. Çocuğunuza bırakacağınız en büyük miras, kişiliğinin gelişmesine, iradesinin sağlamlaşmasına yol açacak şekilde onu eğitmenizdir. Bağımlı olmadan, özgür iradesiyle hareket edebilmesi önemlidir! Öncelikle bağımlı olmamaya, aile içerisinde dikkat etmemiz gerekmektedir. Ailede herkes birbirini sevip saysın tabiî ki. Ancak benim işaret etmek istediğim şu;  bu sevgi bağımlılık mertebesinde olmamalıdır. Siz onu el bebek, gül bebek yetiştirir ve ona sevgi gösterdiğinizi sanarak her şeyini kolaylaştırırsanız, çocuğunuzun iradesiz ve başkalarına bağımlı olmaya meyilli şekilde yetişmesine sebep olursunuz.

Ancak, çok mesafeli olmak da iyi değildir. Çünkü, iletişim kopukluğu olduğu durumda bu defa da zayıf oluşacak olan kişiliği sebebiyle başkalarının, başka mecraların tesiri altında kalarak, her rüzgArda başka alanlara savrulacaktır. Biz ilgilenmezsek, başkaları ilgilenir. Biz anlatmazsak başkaları anlatır. Biz sarılmazsak; başkaları sarılır. Biz aklına güzel düşünceleri koymazsak, başkaları bizi şok edici bilgileri koyar. Bir de bakarsınız ki başkalarının yörüngesinde adeta uydu haline gelmiş, zayıf iradesi dolayısıyla savrulup gidiyor. Bağımlı değil, iradeli olarak yetiştirmek istediğimiz çocuğumuzun sorumluluk alacağı ortamları küçük yaşta yaratarak, kişiliğinin gelişmesine matuf güzergAhı tayin etmemiz gerekir.

Panik yapmayın, yere düşünce bırakın kendi kalksın. Yatağını, belli bir yaşta ise odasını ayırın, merak etmeyin bir-iki korksa da alışacaktır yalnız yatmaya. Ama yatmadan önce ona kitap okumanız kişiliğinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bir iki parça eşya kırdı diye onu azarlamayın. Şunu bunu kurcalama demeyin, bırakın kurcalasın, hırpalasın, bozsun, yapmaya çalışsın. Ama onun ışığını söndürmeyin. Onunla oynayın, konuşun, onu dinleyin, beraber gezintiye çıkın, fakat bağımlısı olmayın, çocuğunuzu da kendinize bağımlı etmeyin.

Siz kendiniz TV, internet, telefon, sigara, alkol bağımlısı olmayın, onun da olmamasını sağlamaya çalışın. İnternet kullanmayı siz de öğenin ki, onu rahat kontrol edebilesiniz. Ona sınırlı oranda internet kullanma ve TV izleme izni verin, asla bağımlı olacağı kadar değil. Ancak aynı izni kendinize de az verin. Ona 99 kişinin gitmeye kalkıştığı tarafa değil, doğru bildiği tarafa gitme iradesini öğretin. Ona, tutarsızlıklara ve makul olmayana, kendisine ve çevresine zarar verilmesine yol açacak her türlü meseleye hayır demesini öğretin. 

Bunu başarıyla uygulayabilirseniz, kimse sizin çocuğunuzu madde bağımlısı yapamaz… Kimse sizin çocuğunuzu mayınlı, tuzaklı alanlara çekemez. Böylece çelik gibi sağlam iradeyle yetişecek olan bir neslin yaşadığı bu ülke, madde bağımlılığında dünyanın önde gelen ülkesi olmaz. Bakın hükümetin sigara yasağı ile ilgili ortaya koyduğu tutarlılık, ülkemizi, yasayı en iyi uygulayıp başarılı neticeler alınması noktasında dünya da imrenilecek hale getirmiştir.

Sigara yasasının yürürlüğe girmesiyle, son iki yılda 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bırakmıştır. Anlaşılan o ki, vatandaşlar uygulamaya büyük destek vermişlerdir. Son sekiz ayda 400 bin kişi sigarayı bırakmak için hastanelere başvurmuştur. Bunun yanı sıra çok fazla kişi de sigarayı azaltmıştır. Türkiye, sigarayla savaşta şu anda İngiltere ve İrlanda'dan sonra dünya üçüncüsüdür. Türkiye de 2009 yılında 107 milyar 555 milyon adet olan yıllık sigara tüketimi yaklaşık yüzde 15 oranında gerileyerek, 2010 yılında 93 milyar 355 milyon adede inmiştir. Düşüş 2011 yılında da devam etmektedir. Bu arada geçtiğimiz günlerde Belçika'da Valon bölgesindeki bir düzenlemeyle memurların sigara içtikleri süre maaşlarından kesilecek. Yasak nedeniyle sigara içmek için bina dışına çıkmak zorunda kalan tiryakilerin iş başından ayrıldıkları süre kayıt altına alınacak ve maaşlarından kesilecek. Sendikalar karara tepkili, ancak hükümet yasağı sürdürmek de kararlı.

 Bu Haber 2382 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : EN BÜYÜK DEĞER:İRADE(DÜZELTME) Tarih : 12 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :Neşet Naim Öner
İrade'nin Allah'ın insana verdiği en büyük nimet ve emanet olduğunu;Allah'ın insan iradesine saygı gösterdiğini,lakin kullandığı irade sonucunda kendi seçiminden insanın kendisinin sorumlu olduğunu;Yüce Allah'ın Rabb olma sıfatıyla insanı başıboş bırakmadığını ona yanlış ve doğru iki seçenek sunduğunu,lakin yanlışa rızasının olmadığını ,Yalnız ona kulluk edip ondan yardım isteneceğini öğretmek gerek... Allah'a karşı sorumluluk bilinci gelişen çocukta mükemmel bir vicdan oluşur.Anne babasının ya da diğer otoriteleri denetiminin mutlak olmadığını,bunları atlatabileceğini ancak Allah'ın "karşılık gününün mutlak sahibi"olduğunu bilmesi, onda her durum ve olaya karşı doğruyu yanlıştan ayıran bir otokontrol sistemi oluşmasına vesile olacaktır...
Başlık : EN BÜYÜK DEĞER:İRADE Tarih : 10 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :Neşet Naim Öner
İrade'nin Allah'ın insana verdiği en büyük nimet ve emanet olduğunu;Allah'ın insan iradesine saygı gösterdiğini,lakin kullandığı irade sonucunda kendi seçiminden insanın kendisinin sorumlu olduğunu;Yüce Allah'ın Rabb olma sıfatıyla insanı başıboş bırakmadığını ona yanlış ve doğru iki seçenek sunduğunu,lakin yanlışa rızasının olmadığını ,Yalnız ona kulluk edip ondan yardım isteneceğini öğretmek gerek... Allah'a karşı sorumluluk bilici gelişen çocukta mükemmel bir vicdan oluşur.Anne babasının ya da diğer otoriteleri denetiminin mutlak olmadığını,bunları atlatabileceğini ancak Allah'ın "karşılık günün mutlak sahibi"olduğunu bilmesi, onda her durum ve olaya karşı doğruyu yanlıştan ayıran bir otokontrol sistemi oluşmasına vesile olacaktır...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI