22 Şubat 2009 Pazar 17:36
ARİF TAKICI
Öfke kontrolü
Öfkesini kontrol edemeyip, her daim etrafındaki yakınlarını kırmakta olan gence babası bir poşet çivi verir ve derki , “Bak oğlum, her şeye öfkeleniyorsun. Bu çivileri al, her öfkelendiğinde bahçedeki çitlere öfken geçene kadar çak! Ne zamanki öfkelenmemeyi öğrenirsin, o zaman bana haber vermeni istiyorum” der.

Çocuk her öfkelendiğinde bahçedeki çitlere kilolarca çivi çakmaktadır. Bir gün babasının yanına gelir der ki, “Babacığım ben artık öfkelenmiyorum, bu nedenle bahçedeki çitlere çivi çakmama da gerek kalmadı artık”

 Adam çocuğunu yanına alır çitlerin yanına götürür. “Bak oğlum, şimdi keseri eline al,  çitlerdeki bütün çivileri sök” der.

 Çocuk çivileri söktüğünde, baba çivilerin izlerini gösterir oğluna. ““Bak oğlum” der,  şu çivilerin izlerini görüyor musun? Ne kadar gayret edersen et, çivinin izlerini asla silemezsin! İşte, insanların kalbini kırdığında da, tıpkı çivinin şu gördüğün izleri gibi iz kalır insanların kalbinde” der.

Eskiden, mahallede köyde ve ailelerde lafı dinlenen ağabeyler, amcalar olurdu. Sulh yaparlar, barıştırırlar, sorunları çoğunlukla çözerlerdi. Sadece o mu? Makul tavsiye ve telkinler, tabiatıyla iyi niyetli girişimler genellikle dinlenir, sorunun çözümüne şans tanınırdı. Vallahi şimdi ne o ağabeyler, amcalar kaldı, ne de insanlar söz dinliyorlar!! Bekir CERRAHOĞLU, aklın kontrolsüzlüğünün ve nefsin düştüğü girdaba gem vurulamayışının tezahürü neticesi, kesinlikle tasvip edilemeyecek o vahim sonla karşılaşmıştır. Mert ve hayırsever bir insandı. Bir süre Ticaret Odası Başkanlığı ‘nı yürüterek güzel hizmetler yaptı.

Merhum dostuma Allah'tan rahmet diliyor, kederli ailesine sabır-ı cemil niyaz ediyorum!

Değerli ağabeyim Rıfat COŞKUN ‘u kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyim. ALLAH rahmet eylesin, ALLAH kederli ailesine sabır-ı cemil ihsan etsin. Her iki dostumu, ardı ardına kaybetmek beni ziyadesiyle üzdü. Rıfat COŞKUN Ağabey çoğunuzun bildiği gibi, Şirin ÜNYE Gazetesi'nin ve Ünye Kent Gazetesi'nin köşe yazarıydı. Ünye'nin yetiştirdiği iyi bir kıymetti. Hiçbir zaman sözünü esirgemez, eğilmez, bükülmez, düşüncelerini dobra, dobra söyler ve yazardı. Rıfat COŞKUN, siyasi hayatında da, yazarlık hayatında da sıradanlığın dışında, “Elif” gibi düz, cesur ve ileri görüşlü bir çizgi izledi!

Sevgili okurlar, hayat çok kısa. Hem de ne kadar kısa biliyor musunuz? İki ezan arası kadar kısa. Öyle ise Yunus Emre'nin dediği gibi, “Gelin birlik olalım, zoru kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.”Bu Haber 1687 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI