17 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Kale'yi ancak Belediye korur, savunur...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Kalesi tarihi en eski… Günümüze kadar taşıyabildiği özellikleriyle en canlı… Derinliklerine inen ve nereye vardığı sır olan dehlizleriyle Orta ve Doğu Karadeniz'in en önemli kalesi olarak bilinir.

Bilinir bilinmesine de ne devlet kurumları olarak… Ne sivil toplum kuruluşları olarak… Ne de muhtarlık olarak sahip çıkılmadı böylesi bir değere.

Definecilere, kazmalı-kürekli azgın korsanlara bıraktık.

Bu korsanlar yıllar yılı istedikleri zaman, istedikleri yerini deldiler, kırdılar Kale'mizin maalesef.

Hele üç yıl önce ‘restorasyon' adıyla bizzat devlet tarafından yaptırılan çalışmada gördüklerimiz… Yaptıkları her şey öyle kafa karıştırıcıydı ki… Adamlar restorasyon falan yapmadılar sanki resmen define aradılar…

Biz yayın grubu olarak o zaman üst üste tepki gösterdik. Valiliğin, Kültür Müdürlüğü'nün dikkatini çektik. Kale'nin, restorasyon adı altında tarumar edildiği feryadında bulunduk.

Kültür Müdürlüğü görevliler gönderdi, inceleme yaptırdı.

Ama bir şey değişmedi, adamlar aldırmadı aynen bildiklerini okumayı sürdürdüler.

Geçen hafta Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün Ünye'deki bir toplantıda Kale ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Kale'yi Ünye Belediyesi'nin istediğini, burayı en iyi bakıp, gözetip, koruyacak olanın da Ünye Belediyesi olabileceğini söyledi.

Bu haber müjde gibi geldi doğrusu.

Çok doğru, Ünye Kalesi'ni en iyi Ünye Belediyesi korur. Orayı her türlü talana karşı en iyi Ünye Belediyesi savunur. Buranın değerini her kurumdan önce en iyi Ünye Belediyesi bilir. Değerine en sıkı belediye sahip çıkar.

Kale'nin gerçek bakımını, doğru restorasyonunu da en kusursuz şekilde Ünye Belediyesi yaptırır.

Ünye Belediyesi, Asarkaya Ormanı'nı alarak yıllardır bekleyen, onun bunun ayağı altında süründürülen Ünye değerine sahip çıkmış düzenlemiş, kent ormanı olarak hizmete sokmuştur.

Yine Ünye Belediyesi yıkılıp yok olmakla yüzyüze gelen tarihi kaptan evini kamulaştırmışâ€¦ Restore ettirmiş, Ünye Müzeevi yapmıştır.

Bu ve benzeri birçok örnek; değerlerimizin asıl sahibinin, asıl koruyucusunun Ünye Belediyesi olduğunun örnekleridir.

Ünye Kalesi'nin de asıl sahibi Ünye'dir, Ünye Belediyesi'dir. O değerin kıymetini bilse bilse Ünyeliler bilir, Ünye Belediyesi bilir.

Bu nedenle Kale'nin kendilerine verilmesi talebinde bulunan Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu'na şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu Haber 2709 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Kale için hala her şey bitmedi Tarih : 17 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :Avni Sayacı
Kale için harekete geçiliyor olması, burayı belediyenin istemesi çok iyi olmuş. Ünye'nin kendisi kadar kadar önemli olan Ünye Kalesi'nin artık definecilerden kurtulması, restorasyonunun yapılması ve turizme açılması çok önemli. Belediyeyi ben de kutluyorum, böyle bir değerimeze sahip çıkmışlar. Ama peşini bırakmamak gerekir.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI