22 Ekim 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Toplu yürekler
atakici 52@ Hotmail. com

İş adamları ve hükümet çevresinde, kendi markamızın ismini taşıyan yerli otomobil üretiminin önemi konuşulmaktadır.   Bu konunun konuşulması bile insana heyecan veriyor.

Bildiğiniz gibi ülkemizde birçok isim altında araba üreten fabrika var. Ancak, bu bizim markamız diyebileceğimiz otomobil üretimimiz yok. Yani, ülkemizde bizim montaj sanayimiz var ve başka ülkelerin şirketlerinin markaları ve patentleri ile montaj yapıyoruz. 

Sayın Başbakan ve Sanayi Bakanının, yerli otomobil yapmamızın önemine binaen yapmış oldukları konuşma, sadece heyecan vermekle sınırlı kalmayıp fiiliyata, üretime dönüşür inşallah.

YÜREKLER toplu vurursa, neden olmasın? 1960'lı yıllarda heyecan ve öz güvenle üretilen devrim isimli araba, maalesef hayata geçirilemedi… Daha sonraki yıllarda Vehbi KOÇ tarafından üretilen Anadol marka otomobil ise, yıllarca orta kesim tarafından kullanılmasına rağmen kendini yenileyemediği için sadece kısıtlı sayıda kalmış olanlarıyla antika sevenler tarafından saklanıyor, ya da kullanılıyor. Genel Yayın Yönetmenimiz Musa KIROĞLU dostum, “Ordu'da Wolsvagen şenliği, Fatsa da jeep şenliği düzenleniyor. Biz de Anadol şenliği düzenleyebiliriz. Ayrıca bu şenliği ulusal medyaya  taşır, Koç ailesini de Ünye Anadol şenliğine davet eder katkılarını alır, böylelikle hem turizmin gelişmesine, hem de Ünye'nin tanıtım ve gelişimine bir kanaldan daha katkı yapılmış oluruz”, şeklindeki düşüncesiyle önemli bir noktaya vurgu yapmıştı. Aslında güzel ve girişim yapılıp uygulamaya değer bir düşünce.    

Bizim bir de uçak maceramız var: Nuri DEMİRAĞ çalışkan, dürüst, milliyetçi, memleketini seven bir işadamıydı. Karabük demir çelik fabrikalarını1930, Sivas Erzurum demir yolunu 1938- 1939'da yaptı. Atatürk bu kıymetli kişiyi çok severdi. İstanbul Yeşilköy'de uçak fabrikası ile bir gök okulu kurdu. No. D–38 uçağını tümüyle Türk mühendislerinin çalışmalarıyla yaptılar.  Saatte 180 km hızı vardı. 1000 kilometre uçuyordu. İspanya 6 adet sipariş verdi bu uçaklardan. Birçok Ülke de sipariş vermek için hazırlık yapıyordu. Bakın sonra ne oldu!  Atatürk vefat etmişti. Nuri DEMİRAĞIN kardeşi anlatıyor: Cumhurbaşkanı'nın uçak fabrikasını inceleyeceği haberi verildi. Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ havaalanını, uçak imal edilen tesisi ve gökokulunu gezdiler. Her şeyi beğendiler. Nuri Bey'in odasına geçildi. Nuri DEMİRAĞ yaptığı işleri bir bir Cumhurbaşkanı ve yanındakilere anlattı. Sonunda şöyle konuşma geçti. İsmet İNÖNÜ: Nuri Bey her şey çok mükemmel. Daha ileriye gitmek için niçin devletle işbirliği yapmıyorsunuz?  Nuri DEMİRAĞ:  Teşekkür ederim. Senelerdir söylediğiniz hususta uğraştım. Fakat başaramadım. Devlet mensupları benden rüşvet istiyorlar.  Bu söz üzerine İsmet İNÖNÜ bozuldu. İspat eder misin? dedi.

DEMİRAĞ: “İspat ederim. Müsaade ederseniz evrakları getireyim”, diyerek, izin isteyip yazıhaneye geçti.

Bu arada Cumhurbaşkanı İnönü yanındaki zevata dönerek, “Bunun zenginliği başını döndürdü. Havaalanını istimlAk edin, uçakları sattırmayın”, dedi.

Nuri Bey tekrar içeri girdiğinde İnönü ayağa kalkmıştı, kapıda karşılaştılar. İnönü bir şey söylemeden maiyetiyle otomobillerine binerek uzaklaştılar. Sonunda ‘kusuru var' diyerek uçakları sattırmadılar. Havaalanı metrekaresi 1, 5 kuruştan istimlAk edildi. Yarım kuruş vergiye gitti. Bir kuruştan parası ödendi.

İsmet İNÖNÜ yardımcı olsaydı, belki bu gün dünyanın en iyi uçaklarını yapıyor olacaktık. Nuri DEMİRAĞ'IN yaptığı uçak, otoritelere göre, Almanlardan sonra dünyanın en iyi uçaklarından sayılmıştı.

Nuri DEMİRAĞ 1957 yılında vefat ettiğinde 71 yaşındaydı. Kamulaştırılan uçak fabrikası ve gök okulu yeri ne mi oldu?  Bu gün orada günde 900 uçak inip kalkıyor. Ama bir tanesi bile bizim imalatımız değil…

Yıl 2011!  Atatürk tarafından DEMİRAĞ soyadı verilerek şereflendirilmiş olan merhum Nuri Demirağ'a Allah rahmet eylesin. Peki, Nuri DEMİRAĞ'A  uçağı yaptırmayanlara Allah ne mi eylesin? Ben karışmam!

 

 Bu Haber 1741 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI