27 Ekim 2011 Pazar
İSMAİL SARI
Tuvaletler Büyük Cami'nin altındadır

İnsanların asli ihtiyaçlarından biri de, toplu olarak yaşanılan yerlerde toplu kullanıma açık tuvaletlerin bulunmasıdır. Bizim İslam gelenek ve göreneklerinde bu ihtiyaç, cami yanlarında bulunan helalarla giderilmiştir. Bir adı da “kenef”tir. Modern kullanımda “tuvalet” veya “WC” olarak tanımlanır. Osmanlı aile yapısında ev içi kullanımda “ayakyolu” kelimesi ile daha edeplice bir tabir kullanıla gelmiştir.

Eski hitabet tarzı ile gelelim “Emmübeadımıza” bu başlangıçtan sonra anlamına gelir. Bizim güzel Ünye'mizin çok güzel bir Orta Camisi var. Aslında “Orta Çarşı Camii”dir de, biraz kısaltarak “Orta Cami” şeklinde kullanılır. Caminin isim tabelasına da “Orta Camii” diye yanlış olarak yazılmıştır. “ cami” kelimesinin sonundaki “i” harfi aidiyet bildirir. Çankırı'nın ilçelerinden birinin adı Orta ilçesidir. O ilçenin merkezdeki camiine “Orta Camii” denilse( belki de vardır, bilmiyorum) doğrudur. Orta ilçesine ait cami anlamına gelir ki doğrudur. Ama Ünye'nin ortasındaki camiye “Orta Camii” derseniz yanlış olur. Ben bu tabelayı görünce hep “Acaba Çankırı'nın Orta ilçesinde mi yaşıyorum” diye aklıma gelir. Ya “Orta Çarşı Camii” diye yazılmalı, ya da sonundaki “i” harfi silinmelidir. Yoksa benim asıl derdim bu değil, daha büyük.

Orta Camii'nin yanında ve yakında bir tuvalet yok. Caminin etrafını çokbilmiş bir esnaf grubu sarmış. Yıllardır tuvalet yapımına karşı çıkıyor. Neymiş de koku yaparmış. Hangi devirde yaşıyoruz? Niçin koku yapsın? Adam gibi yaparsın, adam gibi de bir bekçi koyarsın; hem bir ailenin geçimini sağlamış olursun, hem de tertemiz bir ihtiyaç giderme yeri yapılmış olur. “ Cahil, cahil olduğunu bilse zaten cahil olmazdı” demişler ya; bizim bu “bilmiş esnaf” da aynen öyle. Genelleme yapmıyorum. İçlerinde bu noksanlığın farkında olup yapılmasını isteyenler var. Ancak onlar da pasif kalıyor. Belediye Başkanımıza söyledim birkaç defa, oda “esnaf razı olmuyor” dediler. Şimdi ben soruyorum: Cami bahçesindeki “WC Büyük Caminin altındadır” levhasını görenler bu halka, bu millete, bu güzel Ünye'mize hakaret edildiğinin farkında değiller mi? Bu halk Büyük Caminin yanında bir tuvalet olabileceğini düşünemeyecek kadar aptal mı? Bu camiye ait bir tuvalet arıyordur, oralarda arama yapan insan. Yoksa halkımız aptal yerine mi konuyor?

Bu ihtiyaç mutlaka giderilmelidir, diyorum. Koskoca “Orta Çarşıda” bir tuvalet yok. 80 milyon nüfusu olan bir şehir, bu ayıbı daha fazla taşıyamaz. İlgililere bizden söylemesi. Gereği arz olunur.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 2763 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI