28 Ekim 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Saray Hamamı ne olsun?
musakiroglu@mynet.com

Ünye, tarihi Türk hamamlarının geçmişte bol olduğu merkezlerdendir.

Bu hamamlardan bugün günümüze üç tanesi kalmış, birisi hala aktif hamam olarak hizmet veren Cumhuriyet Meydanı kıyısındaki Eski Hamam'dır. Birisi iki farklı kapısı ve iki farklı hamam bölümü ile aynı gün içinde kadın ve erkeklere hizmet verebilen ancak bugün yıkılıp yok olma noktasında bulunan Orta Cami yanındaki Çifte Hamam… Bir diğeri de yine yıkılıp yok olma tehlikesi taşıyan Çamurlu Mahallesi Saray Caddesi'ndeki Saray Hamamı'dır.

Bu hamamlardan Saray Hamamı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı, ödeneği çıkartıldı. Önümüzdeki günlerde restorasyonu yapılacak.

Önceki gün Şeyh Yunus Kültür Derneği yönetimi olarak yeni Kaymakamımız                  Sn. Mustafa Demir'i ziyaret ettik. Kendisiyle Ünye'nin kültür, tarih ve doğal değerleri üzerine görüş alışverişimiz oldu.

Sohbet sırasında Kaymakam Sn. Demir; Saray Hamamı'nın restorasyon sonrası ne olarak kullanılması ile ilgili Ünyelilerin görüşlerini almaya başladıklarını söyledi.

Tabi o anda orada ziyarette bulunan arkadaşlarımız da bu konudaki kanaatlerini dile getirdiler.

Gazetemiz, daha önce bu konuda bir halk röportajı yapmıştı. Gerek dünkü ziyarette kendi düşüncelerini dile getiren arkadaşlarımız olsun gerekse röportajda konuşan Ünyeliler olsun buranın bundan böyle hamam olarak kullanılmasından yana değiller.

Değiller; çünkü şu anda Ünye'de Türk Hamamı olarak hizmeti veren bir hamam var. Ve burası zar-zor ayakta duruyor. Çünkü talep düşük… O halde ikinci bir hamam daha doğmadan ölen bir hizmet olacaktır.

Genel kanaate gelince; genel kanaat buranın turizme yönelik bir mekan olarak kullanılmasından yana…

Bence de öyle… Burası geçmişte geleneksel tarihi Türk Hamamı olarak yapılmış, hizmet vermiş. Bugün ise artık tarihi bir bina, tarihi bir mekan… Tarihi bir kültür mirasımız.

Geçmişte içinde verilen hizmet de öyle, tarihi Türk Hamamı hizmeti…

Mekan tarihi, içinde verilen hizmet tarihi… Bu yönüyle geçmiş kültürümüzün önemli bir parçası. Korunması, bilinmesi, yaşatılması, tanıtılması gereken yüz akımız bir kültür mirası Saray Hamamı…

Ben derim ki; bu hamam soyunma ve dinlenme bölümü ve sıcak bölümüyle aslına sadık kalınarak tam bir hamam işleviyle restore edilsin.

Sonra buraya bir Türk hamamında neler, hangi eşyalar kullanılıyorsa yerli yerince yerleştirilsin. Hatta balmumu heykellerle tellaklar canlandırılsın, kurna başlarında müşteri sırtı keselerken gösterilsin. Göbek taşında yatanların da bal mumu heykelleri yapılsın, taş üstüne yatırılsın…

Böylelikle Saray Hamamı Tarihi Türk Hamamı müzesine dönüştürülsün. Bu şekilde yerli ve yabancı turizmin ziyaretine açılsın.

Ayrıca bugün hala hizmet veren Eski Hamam'da çekilen belgesel kısa bir filmle de Türk Hamamı kültürümüz ziyaretçilere tanıtılsın.

Bu mekanın uygun bir yeri ziyaretçilerin içerdeki tarihi atmosferi hissedip teneffüs edebileceği bölüm olarak düzenlensin. Oturup dinlenenlere çay, kahve servisi yapılsın.

Sözün kısası benim kanaatim; Ünye Belediyesi tarihi bir Ünye evini nasıl Müze Ev'e dönüştürüyorsa, tarihi Saray Hamamı da Müze Hamam'a dönüştürülmesi yönünde bir kanaattir.

Tabi yine de asıl kanaat ve olması gereken Ünye'nin ekserisinin kanaatidir.Bu Haber 2109 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI