29 Ekim 2011 Pazar
ARİF TAKICI
Terör ve gayrı nizami harp
atakici 52 @hotmail . com

Uyuşturucu, haraç, kaçakçılık geliri ve destek veren ülkelerin yardımlarıyla birlikte önemli derecede ekonomik potansiyele sahip olan PKK Terör örgütü, zalimce can almaya devam ediyor.

Allah şehitlerimizin ailelerine sabırlar ihsan etsin. Bu acılar 30 yıldan bu yana sürüyor maalesef…

Mücadele ise nizami savaş usulleriyle sürüyor. Nizami bir savaş usulüne güdümlü kara kuvvetleri endeksli savaş taktikleriyle teröristle mücadele ne derece başarılı olur ve murat edilen netice alınır? 

Diyeceksiniz ki bir sen eksiktin… Televizyonlarda bir sürü emekli subay yeteri kadar ahkAm kesiyor zaten!  Haklı olabilirsiniz!  Ama ben de bu geminin içerisindeyim ve soruna dair düşüncelerimi bir defa da ben özgürce dile getirmek istiyorum. Askerliğimi paraşütçü komando olarak yapmış,  Kıbrıs barış harekAtına katılmış olan bir gaziyim. Orada nizami savaşta yaptık, savaş sonrası meskûn mahal ve dağlarda arama tarama operasyonları da yaptık. Gerek gördüğüm askeri eğitim, gerekse 30 yıldır takip ettiğim PKK Terörünün hala bu denli zalimce tutumuna devam edebiliyor olmasını değerlendirdiğimde, nizami harp ile terörizmin bitirilmesinin zor olduğunu söyleyebilmek için kurmay olmama gerek olmadığını düşündüm.

PKK ile mücadele bir gayri nizami özel savaştır! Özel savaş aklını ise, özel eğitimli silahlı güçler liderliğindeki operasyon ve moral kabiliyeti yüksek komuta liderliğindeki birlikler kullanır. Kimler bunlar? Polis Özel harekAt Daire Başkanlığı, Jandarma Özel HarekAt Birlikleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurlarından oluşacak birliklerdir bunlar. Bu birliklere inisiyatif kullanma yetkisi verilmelidir. Bürokratik emir komuta zinciri dışında ani operasyon kararı verebilen, mobil hareket edebilen ve hızlı vuruş gücünü kullanabilen bir ölçekteki imkAnlarla donanımlı bu birliklerle sürdürülmelidir Terörle mücadele. Bu birlikler nizami birlik komutanlıklarına bağlı olarak değil, tam tersine nizami birlikler bu özel harekAt birliklerinin operasyonel inisiyatifine göre tertibat almalı konuşlanmalıdır  lüzumu muvazenesindeki stratejik bölgelerde. Operasyon liderliği bu özel birlikler komutanlıklarında olmalı, aralarındaki koordinasyon Ankara'dan askeri bürokrasi hiyerarşisi içerisinden değil, bilakis bölgedeki komutan tarafından sağlanmalıdır.

Ama üzülerek izliyoruz, hala Ankara askeri bürokrasindeki birkaç kademeden geçtikten sonra Kara Kuvvetleri formatlı emir komuta zincirinden geçecek olan kararlar gecikmiş olarak bölgeye ulaştığında bazen çok geç olduğu bilgileri aşikAr.

Değerli hemşerimiz, Sayın içişleri Bakanımız İdris Naim ŞAHİN'İN operasyonel vurucu güç oluşturulması yönünde çalışmalar başlattığını,  terör sorunun çözülmesi ile ilgili son derece kararlı olduğunu biliyoruz. 

İspanya'da ETA nasıl bitti?  Bitti çünkü İspanya da tüm partiler ortak akıl ihtiva eden bir politika ortaya koydular! İkincisi; Hükümet ETA' nın silahlı gücünü bitirme noktasına getirip pasifiz etti… Böylece örgüt silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan etmek zorunda kaldı.

ÇÖZÜM: Öncelikle PKK unsurlarını destekleyen dış güçlerin siyasi ve diplomatik akılla desteklerini çekmeye daha fazla zorlamak lazım.  Jandarma özel harekat,  Polis özel harekat ve Özel kuvvetler ile oluşturulan gücün iyi koordine edilmesi ile ortaya çıkacak güçlü bir vurucu güç, uzman er ve erbaşlardan müteşekkil birliklerin tez elden oluşturulması, sınırların emniyetinin profesyonel  birliklerce sağlanması, sınırların termal kameralar ve diğer teknik donanımlarla uydudan takip edilmesi, insansız hava araçlarının yazılımının ülkemizce düzenlenmesi, üstün yeteneğe sahip vurucu güçlerin çevik hareket edebilmesi için, zaman kaybettiren askeri bürokrasi hiyerarşisinden  ayrı olarak çabuk karar verebilme serbesliğinde olması, mücadelenin başarılı neticeye ulaşması için gerekli olan faktörlerdir.

 

 Bu Haber 1810 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI