1 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Saray Hamamı tarihi çarşı, Çifte Hamam müze olsun...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Kaymakamı Sn. Mustafa Demir'in “Saray Hamamı'nı restorasyon sonrası ne olarak kullanmak gerekir?” sorusu Ünye kamuoyunda geniş yankı buldu.

Öylesine yankı buldu ki; gazetemizde yer alan konuyla ilgili haberler olsun, sokaktaki vatandaşlar, Saray Hamamı'nın civar komşuları, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile yapılan röportajlar olsun geniş ses getirdi.

Ayrıca 28 Ekim'de benim köşemde yazdığım “Saray Hamamı ne olsun?” başlıklı yazıma gelen mesajların çokluğu da bu konuda Ünyelilerin konuya ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi.

Gerek vatandaşlar gerek Saray Hamamı'nın komşuları gerek sivil toplum teşkilatları gerekse siyasi parti temsilcilerinin görüşlerindeki ağırlık noktası burasının tarihi bir çarşı, bedesten olarak kullanılması yönünde…

İkinci ağırlıklı görüş ise genel müze ya da hamam müze olarak kullanılması şeklinde…

Hamam olarak hizmet vermesini isteyenlerin sayısı ise çok az.

Konuyla ilgili görüş ifade eden herkes niye böyle düşündüğünün gerekçesini de açıklamış. Aslında “şu olsun” demekten çok, niye böyle olması istendiğinin gerekçeleriyle ifade edilmesi Ünyelilerin olaya ne kadar ciddi baktığını gösteriyor.

Ben dile getirilen bu gerekçeleri okuduktan sonra daha önce; “Burası müze hamam olarak düzenlensin” düşüncemi geri çekmeyi uygun buldum.

Niçin derseniz; Prof. Dr. Sn. Ayşe Haznedar Yalın Hocamızın buranın tarihi                             çarşı-bedesten olarak düzenlenmesini isteyen ve bunu niye istediğini belirten görüşlerini okuduğumda; “Evet, bu görüşler Saray Hamamı'nın ne olarak kullanılması sorusunun tam cevabı” dedim.

Sn. Hocamızın bu düşüncesi ayrıca çok sayıda Ünyeli tarafından da dile getirildi.

Gelinen noktada görülüyor ki; Tarihi Saray Hamamı'nın, Tarihi Saray Hamamı Çarşısı olarak kullanılması genel kanaat oluşturuyor.

Benim de dile getirdiğim Müze Hamam düşüncesine gelince; geçtiğimiz Cuma günkü yazımda da belirtmiştim. Ünye'de üç hamam var. Birisi hala hizmet veren Eski Hamam, birisi tarihi çarşı olarak kullanılması istenen Saray Hamamı, bir diğeri ise yıkılmakla yüz yüze kaldığı durumdan bir an önce kurtulmayı bekleyen Çifte Hamam…

Çifte Hamam, tarihi hamam olarak farklı özelliğe sahip… Burası hem erkekler için hem de kadınlar için düzenlenmiş iki bölümlü bir hamam. Bu yüzden Çifte Hamam deniyor.

Bilindiği gibi tarihi Türk hamamları haftanın belirli günleri erkeklere, belirli günleri ise kadınlara hizmet verirdi. Çifte Hamam ise öyle değil, haftanın her günü hem erkeklere hem de kadınlara hizmet vermiş bir hamam.

Bu farklı özelliği ile diğer tarihi hamamlardan bir adım daha önde bulunan Çifte Hamamı yıkılıp yok olmaktan mutlak surette kurtarmalıyız. Kurtarıp burayı Ünye Hamam Müzesi yapmalıyız.

Demek istediğim Saray Hamamı'nın tarihi çarşı olarak, Çifte Hamam'ın ise hamam müze olarak düzenlenmesi ve hizmete açılması buraları hem tarihe kazandıracak hem de Ünye turizmine kazandıracaktır.

 

 

 

 Bu Haber 2750 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI