2 Kasım 2011 Pazar
İSMAİL SARI
"Fitre-Zekat ve Kurban derisi paralarını yiyip içiyorlar"

Halk olarak dedi-kodu ve insan çekiştirmeyi seven bir toplum haline geldik. Hem örfümüzde hem de inançlarımızda çok kötü ve çirkin sayılan bu “alışkanlıktan” kurtulmamız gerekiyor. Kur'an'ı Kerim'in Hucurat suresinde Allah, bu huyları çok çirkin olarak belirttikten sonra şu, çok ağır soruyu soruyor; … “Ölmüş kardeşinizin etini yemek ister misiniz? Tiksindiniz değil mi?”

     Geçen Eylül ayında (12-13 Eylül Pazartesi-Salı günleri) Türk Hava Kurumu Şube Başkanlarından olup da göreve yeni başlamış olanları, kurumu tanıtmak üzere Genel Başkanlığımız kursa çağırdı. Ben de yeni olduğum için kursa katılanlardan idim. Pazartesi, Ankara'da Genel Başkanlık binamızda kurumun birimlerini tanıdık. Önce Genel Başkanımız Sayın Osman YILDIRIM Bey, genel bir tanıtım yaptıktan ve kurum çalışmalarında takınılacak ortak tavırları anlattıktan sonra, birim amir ve müdürleri kendi birimlerini özel olarak tanıttılar.

Genel Başkanımız konuşurken, halkımızın Türk Hava Kurumu hakkındaki düşüncelerine temas etti. Bizler, sadece kendi bölgelerimizdeki dedikodular olarak bildiğimiz “kulaktan dolma” bilgilerin ülkemiz genelinde yaygın düşünceler olduğunu, Sayın Genel Başkanımızı dinledikten sonra öğrenmiş olduk. Ve en çok yaygın olan söylenti, “Fitre-Zekat ve Kurban derisi paralarını yiyip-içiyorlar.” sözüdür. “Kamu oyunun bu düşüncesini yok etmemiz gerekir, bunun için kendimizi iyi tanıtmamız zorunludur.” diyen Genel Başkanımız, fitre-zekat ve kurban derisi gelirlerinin Türk Hava Kurumu gelirleri içinde ancak yüzde beş ile yüzde on arasında bir paya sahip olduğunu, yasal zorunluluk olarak bunu yaptığımızı açıkladılar.

Şahsen benim için bu tanıtım kursu son derece yararlı oldu. İyi tanıtım için önce iyi tanımak gerekiyor. Kurumu bu ölçülerde tanımağa ihtiyacımız vardı; çok güzel olduğuna inanıyorum. Daha sonra Etimesgut Türk Kuşu tesislerini ve Havacılık ve Uzay Üniversitesi birimlerini tanıdık. Her şey süperdi.

     İkinci gün (yani Salı günü) Eskişehir İnönü İlçesi'nde bulunan Türk Hava Kurumu Eğitim tesislerini tanıdık. Bir gece misafir olduk, “Yedik, içtik” (yani Eskişehir'in suyunu, ayranını içtik) ve orada yapılan çalışmaları yerinde gördük. Değerli okuyucularımın “Yeme-içmeye “ taktığımın farkına vardıklarını sanıyorum.

     Önemli gördüğüm bir konuyu okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Bazı insanlarımızın, özellikle de dini hassasiyeti olan insanlarımızın Türk Hava Kurumuna verilen fitre-zekat ve kurban derilerinin amacına hizmet etmediğini belirten açıklamalarını çeşitli yollardan duyuyoruz; bazen de medya kuruluşlarına yansıyarak köşe yazısı veya ekran programı şeklinde kamuya yansıtıldığına tanık oluyoruz. Bu konuda “Bilen bir söylüyor, bilmeyen iki söylüyor.” tekerlemesi anlayışını aşarak, gerçekçi bakışla kısacık bazı noktaları dikkatlere sunmak istiyorum.

1)                      İslam Tarihinin bütün devrelerinde, Halifeler döneminden başlayarak Osmanlı'nın sonuna kadar Fitre-Zekat toplamanın kurumsallaştırılarak devlet eliyle yapıldığını ve harcamalarının da özellikle eğitim-öğretim kurumlarının ihtiyaçlarına harcandığını bilmeyen var mı?

2)                      Kurban derilerinin, hayır kurumları veya vakıf kuruluşları aracılığı ile medrese, cami, mescit, köprü, hastane, çeşme yapımı ve benzeri hayır işleri için kurumsallaştırılarak yürütüldüğünü ve çok önemli ölçüde sosyal kurumların ihtiyacını karşıladığını kim inkar edebilir ?

3)                      Her yenilenin MEZE, her içilenin alkollü içki olduğunu varsayarak hemen karşı çıkmak yerine, faydalı olanla zararlı olanı birbirinden ayırarak tavır koymak ve faydalı olanın yanında yer almak hem insanlığımızın hem de inançlarımızın gereği olduğuna inanıyorum.

     Bu ölçüler doğrultusunda, Türk Hava Kurumunun İnönü tesislerini gezdiğimde gördüm ki, fitre-zekat ve kurban derisi paralarını yiyenler; ülkemizin çeşitli yerlerinden, havacı olmak, havacılığı öğrenmek ve havacılık alanında ülkeye hizmet vermek amacı ile orada eğitim gören aday öğrencilerdir. Yani halkımızdan toplanan paralar, amacına uygun şekilde öğrencilere harcanmaktadır. Dinimizin ölçülerine göre öğrenci, babası veya ailesi ne kadar zengin olursa  olsun fakir sayılır ve fitre-zekat verilir. Kurban derilerinin de onların masraflarına harcanmasında hiçbir sakınca yoktur.

   Okuyucularımın bilmesini istediğim bir nokta daha var; o da şudur: Ben bu yazdıklarımı kulaktan dolma bilgilere dayanarak yazmadım. İşin ihtisasını yapmış, bilen birisi olarak yazıyorum. Bilmeyenler için belirteyim; ben, Yüksek İslam Enstitüsü (sonradan İlahiyat Fakültesi olmuştur.) mezunuyum. İslamın bu sosyal gelir kaynaklarının çar-çur edilmeden, kurumsal bazda yürütülmesinden yanayım.

     Yapıcı olmak zor, yıkıcı olmak kolaydır. Tenkit etmek işin kolay olanıdır. Çoklarının bilgisi olmadığı halde kolay olanı seçtiklerini görüyoruz. Bir okurumun, Türk Hava Kurumu ile ilgili bir yazımın altına “İsmail hoca, senin Türk Hava Kurumunda ne işin var?” misilli bir not yazdığını görünce çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Ben Ünye'nin içindeyim. Uzak bir yerde değilim ki. Bana gelseydi ona enine boyuna anlatırdım. Gene de bekliyorum.

       Saygılar, sevgiler ve selamlarımla… 01/11/2011

Not: Geçen hafta yazdığım “Tuvaletler Büyük Caminin Altındadır” başlıklı yazımda Ünye'nin nüfusunu 80.000 (seksenbin) yazacak iken bir yanlışlık sonucu 80.000.000 (seksenmilyon) olarak kayda geçmiştir. Özür diler, hatırlatan okuyucuma teşekkür ederim.

 Bu Haber 2614 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : THK Tarih : 7 Aralık 2011 / Pazar Üye Adı :osman bay
Bu kurumların amacı belli olduğu için bağışlarını yapan kişiler amaca hizmet etmek için yaparlar.İyi niyetli idareciler ve iyi niyetle yardım edenler bu güvensizliği görselerdi bu kurumların bu günlere gelmesi zordu.Görevinizde başarılar diliyorum.
Başlık : Yeni bir THK Tarih : 3 Kasım 2011 / Pazar Üye Adı :İsa SARI-Samsun
Milletimizin vicdanında THK nun oturmuş olduğu nokta malisef ifade etmeya çalıştığınız manadadır. Geneli kapsayan bu düşünce ve duyguların, siz ve sizler gibi kişilerin varlığı ve gayretleri ile bu kurumumuzda milletimizin gönlünde hak etmiş olduğu saygın yerini yeniden alacağına inanıyorum. Saygılarımla...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI