3 Kasım 2011 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Farkın farkına varmak"
musakiroglu@mynet.com

Önceki akşam bizim Ünye Kent Ailesi tabiri caizse tam aile boyu bir kaza geçirdi. Kaza son derece büyük olduğu halde sonuçta son derece hafif atlatıldığı için Allah'ımıza sonsuz şükürler ediyoruz.

Cenabı Mevla'mız herkesi kazadan, beladan, afetten, musibetten korusun ve bizleri de korusun.

Dünkü yazımda da yazmıştım. Pazartesi günü gazetemizin sahibi Ali Öztürk'ün annesi, eşimin de teyzesi Pakize Öztürk ameliyat oldu. Şu anda Samsun'da hastanede ameliyat sonrası iyileştirme tedavisi süren teyzemizi ziyarete gitmişti bizim Ünye Kent ailesi.

Aracın içinde Ali Öztürk, Yazı işleri Müdürümüz Hacer Coşkun, Şehir Muhabirimiz Hakan Öztürk ile eşi ve üç çocuğu, bir de eşim bulunuyordu. Yani çoluk çocuk 8 kişilik bir aile… Samsun dönüşü Çarşamba merkezdeki ışıklarda yeşil yandığından bizimkiler normal yollarına devam ederlerken yandan yola giren ve kırmızı ışık ihlali yapan bir başka otomobil birden önlerini kesmiş.

Bizim aracı kullanan Hakan Öztürk tecrübeli, eski bir şoför… Zamanında fren yaparak ve aracı sağa kırarak kazayı en ucuz yoldan atlatmayı başarmış. Aracın içindekiler bazı yara ve ezikliklerle kazadan en hafif şekilde kurtulmuşlar. Araç ise kullanılamaz halde… Neyse cana gelecek olan mala gelsin…

Kaza gecesi evde olduğum sırada Ali Bey aradı, kaza yaptıkları haberini verdi, abisi İsmail Bey'le kaza yerine gelmemizi istedi.

Böylesi telefonlarda kim nasıl oluyorsa ben de öyle oldum. Kanım dondu, canım gitti, dizlerimin üzerine çöktüm kaldım.

Sonra kendime geldim Ali Bey'i aradım, kaza ve yaralılar hakkında biraz daha bilgi aldım. Ali Bey, durumun kötü olmadığına beni ikna etti. Böylelikle de biraz ayıldım, kendime geldim.

İsmail Bey'le hemen yola çıktık, Çarşamba'ya gittik. İlk olarak Çarşamba Devlet Hastanesi'ne geçtik. Çünkü yaralılar orada, Acil'deydi.

Gittiğimizde bizimkilerin hastanedeki işleri bitmişti.

Ama orada bir şeye şahit oldum… Hastane Acil'i hem fiziki durumu hem de hizmet verenleri ile en kısa tarifiyle “çökmüş' görünüyordu.

O anda Ünye Devlet Hastanesi Acil'i geldi gözümün önüne… Bizim hastanede fiziki alanlar olsun, verilen hizmet ve hizmetin kalitesi olsun hemen hemen Ünye kadar bir ilçe olan Çarşamba'daki hastaneden fersah fersah ileride…

Eşim söyledi, onları kaza yerinden almaya gelen ambulans o kadar ilkel ve her türlü hijyenden o kadar yoksun görünüyormuş ki… Eşim ‘böyle yaralı halde bu araca binersem yaram mikrop kapar' diye bir hayli endişelenmiş binerken.

Sonra Çarşamba'da Emniyet'te ifadeye gidildi. Aile boyu Emniyet'e girdik. Aramızda yaralılar var. İki çocuk, bir yaşında bir bebek, üç bayan var… Emniyet'te bir Allah'ın kulu, “Geçmiş olsun” deyip bir sıcaklık göstermedi.

Hele saatler süren ifade faslı… Bu fasıl, inanın kazadan daha ağır geldi hepimize.

Hastanede olduğu gibi aynı şekilde Çarşamba Emniyeti'ni de Ünye ile karşılaştırdım. Ünye Emniyeti'nde böyle bir durumda insanlar, sıcak bir beden dili ve geçmiş olsun dilekleriyle karşılanır. Oturtulur, en azından çay ikram edilir. Öyle, biri bir yaşında üç çocuk, üç bayan ve yaralılar ifade için saatlerce Emniyet'te tutulmaz. Bir an önce evlerine gönderilir, rahat etmesi sağlanır.

İnsan elinde olanın değerini iki türlü anlarmış, birisi; kaybettiği zaman… İkincisi; kıyas yapma imkanı bulduğu zaman…

Dün akşam Ünye ile Çarşamba'yı bu iki kurumuyla kıyas etme imkanı buldum. Buldum ve elimizdekilerin değerini olsun, farkımızı olsun gayet iyi gözlemledim.

 

 

 Bu Haber 2370 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI